Mekonij ali otroška smola je prvo dojenčkovo blato takoj po rojstvu in v njem najdete vse, kar je otrok pogoltnil v maternici, med drugim tudi odmrle celice kože, sluz, plodovnico, žolč, vodo, lase, dlake, ki pokrivajo njegovo telo.
Je zelene barve, lepljiv, gost in zelo zelo temen, kljub temu da ni videti lepo, nima izrazitega vonja, spominja pa na katran. Zelo težko ga odstranite z dojenčkove kože.
Značilno je, v mekoniju ni bakterij, ker dojenčkovo črevesje še ni polno mikroorganizmov.
Mekonij kot izloček ni dolgotrajen, po navadi ga opazite prvi dan ali nekaj dni po rojstvu, potem ko se otrok napije prvega materinega mleka, kolostruma. Postopoma otrokovo blato spreminja barvo in postane zeleno-rjavo, nato pa rumenkasto z izrazitim vonjem. Prav tako boste opazili, da ni več tako gosto.
Mnoge nosečnice se sprašujejo, ali lahko dojenček kaka že v njej. Kar 25 odstotkov novorojenčkov prvo potrebo opravi še pred porodom, in sicer v maternici ali na poti iz nje. Mekonij vpliva na barvo plodovnice, tako porodna babica in porodničar takoj vesta, kaj je naredil dojenček. To pa je zelo pomembno zato, ker lahko otrok mekonij vdihne in lahko pride do mekonijskega aspiracijskega sindroma (mekonij lahko zapre dihalne poti in poškoduje pljuča), ki je redek pred 34. tednom nosečnosti. Mekonijski aspiracijski sindrom je resna težava pri otrocih, ki se rodijo po predvidenem datumu poroda, saj so le-ti obkroženi z manjšo količino plodovnice, mekonij je gostejši in lažje zapre dihalne poti.
Po mekoniji lahko ugotovijo tudi, ali je ženska med nosečnostjo pila alkoholne pijače. Če to ugotovijo zelo zgodaj, lahko preprečijo ali zmanjšajo posledice le-tega na otroka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV