Novorojenček uravnava telesno temperaturo veliko manj učinkovito kot odrasel človek, ker vsi termoregulacijski mehanizmi, sposobnost za proizvajanje toplote in center za termoregulacijo še niso dokončno razviti. Hkrati novorojenček hitreje izgublja in pridobiva toploto iz okolja in je bolj občutljiv za temperaturo okolice, zato potrebuje veliko pomoči, da se počuti udobno.
Še posebej v prvih dneh dojenčkovega življenja je zelo pomembno, da poskrbite za njegovo udobje. Po nekaj tednih bo lahko že bistveno bolje nadzoroval temperaturo. Tedaj bo idealna temperatura podnevi med 20 in 21 , ponoči pa le kakšno stopinjo manj. Večjim nihanjem temperature dojenčkov se izogibajte, ker se ne morejo zaščititi ali si na kakršen koli način pomagati.
Kadar je dojenčku vroče, si pomaga z nagonom in poskuša odejico z nogo odstraniti, ne more pa odstraniti s sebe oblačil. Prav tako se še ne zna premakniti iz toplega v hladnejši prostor. Zato na težavo opozarja z jokom. Ta pa le še dvigne njegovo telesno temperaturo, saj za to potrebna energija pospeši presnovo. Zato je zelo pomembno da se čim prej odzovete na dojenčkov jok in sproti preverjate, če ni morda otroku pretoplo ali preveč hladno. To vedno storite tako, da ga potipate v predelu prsnega koša ali za tilnikom, ne pa tako da ga potipate za rokice ali nogice, saj imajo okončine lahko nižjo temperaturo.

Da bi vam olajšali skrbi, smo za vas pripravili nekaj smernic, ki vam lahko pomagajo:
Idealna sobna temperatura
Najugodnejše okolje za novorojenčka je tisto, v katerem za vzdrževanje normalne telesne temperature porabi najmanj energije – imenujemo ga toplotno nevtralno okolje. Če novorojenček biva v toplotno nevtralnem okolju, energijo porabi za rast in razvoj. Previsoke ali prenizke temperature okolja za telo novorojenčka pomenijo stres in porabo energije za uravnavanje temperature.
Priporočena temperatura sobe, v kateri novorojenček spi, je 20 do 22 stopinj Celzija. Priporočena temperatura sobe (kopalnice), v kateri novorojenčka kopamo, je 24 do 25 stopinj Celzija. Priporočljivo pa je, da imate v sobi nameščen termometer, s katerim boste lahko preverjali temperaturo sobe. Da ne bi dojenčka pretirano pokrivali z debelimi odejami, je priporočljivo, da ga za spanje namestite v udobno in toplo spalno vrečo za dojenčke, tako ne bo strahu pred tem, da bi si potegnil odejico čez obraz, hkrati pa boste vedeli, da se ponoči ne bo odkril in bo na toplem ves čas.
Dojenčkovo telesno temperaturo preverjajte z dotikom kože
Da bi preverili, če je dojenčku morda prehladno ali prevroče, potipajte njegovo kožo na predelu tilnika, prsnega koša ali trebuščka. Nikdar temperature ne preverjajte tako, da potipate njegove rokice ali noge, saj temperatura na teh predelih telesa lahko močno odstopa. Če je otroku pretoplo, bo koža na predelu tilnika ali trebuščka potna in topla. To pomeni, da je treba odstraniti en sloj oblačil z otroka.
PREBERI ŠE: Morojev refleks pri dojenčku
Med spanjem naj bo dojenček brez kape
V zaprtih prostorih dojenčku ne dajajte kape med spanjem, četudi se vam zdi, da je v prostoru nekoliko hladneje. Njegova glava je namreč pomemben dejavnik za ohranjanje in uravnavanje primerne telesne temperature.
Poskrbite za primerno toploto sobe
Glede na nizke zunanje temperature si boste morda želeli gretje naviti do konca, a strokovnjaki za dojenčke in malčke odsvetujejo pretople temperature notranjih prostorov, še posebej ponoči oziroma ko je čas za spanje. Ne le, da pretopli prostori onemogočajo uravnavanje telesne temperature, težava se nahaja tudi v izsušenem zraku. Če imate vklopljeno gretje, naj temperatura prostorov ne presega 20 stopinj Celzija.
Posteljice ne postavljajte ob sobne radiatorje
Strokovnjaki priporočajo, da novorojenčkova posteljica ni postavljena ob okno, pod luč, ob radiator ali vrata. Četudi se vam zdi, da je hladno, otrokove posteljice torej nikdar ne postavljajte neposredno ob naštete predmete. Posteljica, nameščena tik ob radiator, lahko namreč hitro privede do pregretja dojenčkovega telesa, pri vratih pa obstaja velika verjetnost izpostavljenosti prepihu, ki lahko otrokovo telo podhladi kljub primerni sobni temperaturi.
Tudi med najpogostejšimi vzroki za podhladitev novorojenčka je namreč neprimerno okolje, na primer soba, v kateri je prepih, bližina hladne stene ali okna. Paziti moramo, da novorojenček ni v stiku s hladno podlago in da ga po kopanju čim hitreje osušimo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV