
Odrasli so to naredili s pomočjo razuma – uporabili so tople obleke pozimi in ostali v senci v poletni vročini. Novorojenček pa sam ni sposoben takšne prilagoditve, zato je popolnoma odvisen od staršev, opisuje Desmond Morris, avtor knjige Otrok.
Prava temperatura
Vsi otroci so občutljivi na temperaturne spremembe v okolju, zato se moramo zavedati njihovih potreb. Pomembno je, da poznamo območje »nevtralne temperature«, v kateri lahko dojenček ohranja telesno temperaturo brez večjih naporov. Za golega novorojenčka je ta dokaj visoka, in sicer 32 stopinj Celzija, takoj ko ga oblečemo pa je zanj primerna temperatura okrog 24 stopinj. Že v nekaj tednih po rojstvu pa se dojenčku izboljša sposobnost uravnavanja telesne temperature. Dobro oblečen dojenček je povsem zadovoljen pri 21 stopinjah Celzija.

Dragoceno skrivno orožje
Vsak donošen novorojenček ima posebno orožje za vzdrževanje telesne temperature. Rjava maščoba ob rojstvu predstavlja pet odstotkov otrokovega telesa, nahaja pa se na hrbtu, ramah in vratu. Če se otrokovo telo prične neprimerno ohlajati, s posebnim kemijskim procesom sprošča toploto. Z rastjo in razvojem drugih mehanizmov za ohranjanje temperature se rjava maščoba postopoma preoblikuje v navadno, belo maščobo.
Pregrevanje
Kadar otrok čuti, da mu je prevroče, poskuša nagonsko odstraniti topla pokrivala. Morda lahko z nogami potisne stran odejo, ne more pa odstraniti oblačil s svojega telesa. Prav tako se še ne zna premakniti iz toplega v hladnejši prostor. Zato opozarja na težavo z jokom. Ta pa le še dvigne njegovo telesno temperaturo, saj zato potrebna energija pospeši presnovo. Če ob tem mati meni, da je otrok lačen in ga podoji, to ne zmanjša njegovih težav. Pri odraslih topli napitek sproži potenje, ki pomaga ohladiti telo, pri otrocih v prvih dveh letih pa ne. Njihove lojnice so še slabo razvite. Poleg tega pa so dojenčki dobro preskrbljeni s plastjo maščobe, ki pomaga preprečevati ohlajanje in izgubo toplote. To pa je lahko pri pregrevanju tudi slabo.

Podhladitev
Tudi mraz in hladno okolje sta za dojenčka izziv. Otrok, ki je podhlajen, še ne zazna, da je z njim nekaj narobe. Med spanjem njegov metabolizem zelo počasi reagira celo na znatnejši padec telesne temperature. Da ga zebe, začuti šele, ko se zbudi in to oznani z glasnim jokom. Ko se starši zavejo, da je nekaj narobe, je lahko dojenček že precej premražen. Dodatno oviro predstavlja tudi dejstvo, da dojenčki še niso sposobni drgetati, kar odraslim dviguje temperaturo, kadar je mraz.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV