Bibaleze.si

Težave pri dojenju novorojenčka

N. K.

Dojenček

2
05. 06. 2012 06.55

Novopečena mamica nam je poslala pismo, v katerem pojasnjuje, kakšne ima težave pri dojenju nekaj dni starega sina. Za nasvet smo prosili mednarodno svetovalko za laktacijo in dojenje Severino Feuš.

Po porodu lahko traja tudi do 14 dni ali do več tednov, da dojenje popolnoma steče.


Mamica v pismu pojasnjuje, da je pred enim tednom rodila fantka. Ker so zdravniki pri njemu ugotovili majhno vrednost zlatenice, je prepričana, da je zaradi tega bolj len in ves čas zaspan. Posledično ji v prsih nastaja manj mleka. Trudi si ga čim večkrat izčrpati, a ima občutek, da ga je iz dneva v dan manj. Obupana sprašuje, kaj lahko stori, da se bo novorojenček večkrat dojil in se bo s tem tudi povečalo nastajanje mleka.

Po porodu lahko traja tudi do 14 dni ali do več tednov, da dojenje popolnoma steče.
Po porodu lahko traja tudi do 14 dni ali do več tednov, da dojenje popolnoma steče. FOTO: iStockphoto

Poiščite vzrok za zaspanost

Mednarodna svetovalka za laktacijo in dojenje Severina Feuš pojasnjuje - če je bila vrednost zlatenice nizka, to najbrž ni posebej vplivalo na zaspanost otroka. Iz izkušenj velja, da so nekateri otroci, ki so po foto terapijo, ki se uporablja za odpravljanje zlatenice, celo preveč nemirni in živahni. ''Vzrok zaspanosti pri otroku je morda drugje. Morda vzrok tiči v starosti - s kolikimi tedni je bil otrok rojen. Včasih pa je to samo novorojenčkov značaj.'' Poudarja, da ne glede na vse, mora otrok dobiti primerno količino mleka, in sicer z dojenjem, če pa to ne gre, s hranjenjem po žlički ali cuclju.

Pogosto črpanje mleka

Svetovalka novopečeni mamici svetuje, da si mleko dovolj pogosto izbrizgava - idealno bi bilo, da bi si mleko črpala tako pogosto, kot bi se otrok dojil, kar pomeni približno vsake tri ure. Pojasnjuje, da je to v praksi skoraj nemogoče, zato naj otroka redno pristavlja vsaj vsake tri do štiri ure, izbrizga pa kolikokrat uspe, to je vsaj petkrat do šestkrat dnevno. ''Pri brizganju si čimbolj izpraznite obe dojki, pri dojenju pa čimbolj vsaj eno dojko. Če se dojke nepopolno praznijo, mleko začne usihati.'' Ponoči si lahko vzame čas za počitek; mleko si lahko izbrizga pozno zvečer, preden se odpravi spat, in potem spet zjutraj.

Mamici polaga na srce, da čim več počiva, pije dovolj tekočine in se poskuša čim bolj sprostiti. V tolažbo naj ji bo to, da je za nastajanje mleka še dovolj časa, tudi do 14 dni ali do več tednov. Kljub prvim neuspehom ni še vse izgubljeno in svetovalka za dojenje verjame, da ji bo uspelo.

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863