James Harrison je rešil več kot 2,4 milijona življenj. Kri je daroval 1173-krat, zato se ga je prijel vzdevek "moški z zlatimi rokami". V 82. letu starosti se je upokojil, saj zaradi starosti zanj ni več varno darovati krvi.
Ima redko krvno skupinoi. Je Rh-negativen, zato njegova kri vsebuje protitelesa proti hemolitični bolezni ploda. S pomočjo njegove krvi so celo zasnovali cepivo, ki pomaga, da mamino telo ne zavrne plodu, če ima mati Rh-negativno, oče pa Rh-pozitivno kri.
Do težav lahko pride pri Rh-negativnih nosečnicah, saj materino telo lahko otrokove celice prepozna kot tujek, zato se njeno telo v nosečnosti bori proti lažni infekciji. Če otrok preživi, lahko več mesecev po rojstvu v njegovem krvnem obtoku ostanejo protitelesa, s katerimi se mora boriti.
Nosečnost in Rh faktor - pogovor s specialistko transfuzijske medicine Ireno Bricl
V maternici dobila 11 transfuzij
Jamesa so "odkrili" junija 1967 in postal je prvi darovalec v programu za boj proti hemolitični bolezni ploda. Zadnjih 60 let je posvetil krvodajalstvu in reševanju življenj. Za krvodajalstvo se je odločil, ko je njegovo življenje med operacijo viselo na nitki in je potreboval dodatno kri. Če je takrat ne bi dobil, bi umrl.
Po podatkih Rdečega križa je eden od 50 ljudi v Avstraliji s tako redko krvjo. "Žalosten dan je zame. Je konec nekega dolgega obdobja," je povedal za Sydney Morning po zadnjem darovanju. Rekorder v darovanju krvi upa, da bo kdo kmalu podrl njegov rekord, "saj bo tako rešenih še več življenj".
Globok poklon. Globok poklon.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV