Bibaleze.si

To so temeljne dojenčkove potrebe

S.B.

Dojenček

0
23. 07. 2021 15.39

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Rutina pred spanjem je pomembna že od vsega začetka.

Pri skrbi in negi dojenčka je izjemno pomemben telesni stik. Toplina dotika je pravzaprav tisto prvo, kar dojenček potrebuje po rojstvu, da bi se počutil varno in sprejeto. Dojenček je v prvih mesecih življenja popolnoma odvisen od drugih in je posledično veliko v rokah in naročju ljudi, ki skrbijo zanj. Med preoblačenjem, kopanjem, hranjenjem, nego in uspavanjem lahko otrok čuti naše tople, mirne roke, hkrati pa čuti tudi, če so te hladne, nemirne, tresoče. V tem primeru otrok lahko postane razdražljiv in jokav, saj prek dotika čuti tudi naše razpoloženje in počutje. Zanj je telesni stik prva komunikacija s svetom in prek dotika spoznava nas in okolico. Poleg telesnega kontakta pa je izjemno pomembna tudi barva in toplina glasu. Topel, nežen, prijazen in samozavesten glas otroka spodbudi, zaradi njega se počutijo varno, sprejeto in prijetno, medtem ko grob, glasen, zadirčen glas pri otroku izzove nemir, vznemirjenost, razdražljivost. 

Dojenček je v prvih mesecih življenja popolnoma odvisen od drugih.
Dojenček je v prvih mesecih življenja popolnoma odvisen od drugih.FOTO: Dreamstime

Z odzivanjem na dojenčkove potrebe, ki jih po navadi kaže skozi jok, otroka ne boste razvadili, temveč mu boste zgolj omogočili zdrav razvoj, skozi katerega bo odrasel v prijaznega, netežavnega in nezahtevnega otroka, ravno zato, ker bo v prvih mesecih življenja zadovoljen in srečen. 

Primerno držanje novorojenčka 

Prvih nekaj dni po porodu je to malo bitjece videti tako nebogljeno in krhko, da ga marsikateri starš sploh ne upa prijeti v naročje, saj se boji, da mu bo kakorkoli škodoval. V resnici pa je otrok pravzaprav zelo gibek in močan. Edino, kar je pomembno vključiti v rokovanje z dojenčkom, sta toplina in odločnost. Na ta način se bo otrok v vaših rokah in ob vas počutil izjemno prijetno in varno. Ker pa novorojenček še ne zmore in ne zna samostojno držati glavice, je ob tem potrebne nekaj več pazljivosti. V prvih tednih je tako pomembno, da otroku pri dvigovanju vedno podpremo glavo. Tudi če ga držimo ob sebi v naročju, moramo biti pazljivi, da ima pri tem lepo podprto glavico.

Še nekaj pomembnih napotkov ...

- Ko otrok spi, si tudi vi privoščite počitek ali spanec. Tako podnevi kot ponoči.

- Kadar počivate, izključite telefon in ostale naprave ter priključite telefonski odzivnik.

- Sprejmite pomoč drugih in si še vedno privoščite tudi čas samo zase.

- Omogočite čas in prostor tudi očetu otroka, ki že od samega začetka predstavlja pomembno vlogo.

- Zapisujte si, kdaj otrok spi in kdaj je. Tako boste lažje uvedli rutino in ji sledili.

Zibanje dojenčka

Kar nekaj raziskav je dokazalo, da se dojenčki, ki jih starši in skrbniki (nežno in počasi) zibljejo in redno jemljejo v naročje, boljše razvijajo in so mirnejši od drugih. Na ta način namreč razvijajo določeno povezanost in zaupno vez s starši, saj med nežnim pozibavanjem (in morebitnim spremljajočim petjem) čutijo ljubezen starša. Zato zaupajte svojemu občutku, ki vam pravi, da čim več crkljajte in ljubkujte svoje malčke. 

Telesni dotik je za dojenčka ena temeljnih potreb.
Telesni dotik je za dojenčka ena temeljnih potreb. FOTO: Shutterstock

Srčni utrip in materin vonj

Eden izmed trikov, ki lahko pomaga pri umirjanju in uspavanju otroka, je to, da ga v zgolj plenički položite na svoje gole prsi. Prek vonja in ritmičnega utripa srca matere ali očeta se bo dojenček počutil varnega in bo kaj kmalu zaspal. Vaše srce je bilo namreč tisto, ki ga je dojenček 9 mesecev poslušal znotraj vašega telesa, zato je to eden izmed njegovih najljubših zvokov. 

Prepoznavanje obrazov 

Povsem prevzeti so dojenčki nad obrazi, še posebej nad materinim. Všeč in zanimive pa so jim tudi oči. Nasmehi, mežikanje, odpiranje in zapiranje vek in lesketanje delajo oči večno žive in v neprestanem gibanju. Posledično otrok išče naš pogled in precej pomembno je, da mu pogleda ne odrečemo. Za dobre odnose je namreč izjemno pomembno, da večkrat stopimo z njim v kontakt ravno prek pogledov. Trenutki, ko opazujemo in gledamo dojenčka ter mu namenimo dolge poglede, četudi brez besed, so trenutki, polni ljubezni, sprejemanja in hvaležnosti. Pri tem naj sodelujejo tudi ostali bližnji, ne le očetje in mame, temveč tudi bratci, sestrice, babice, tete, strici in dedki. Na ta način jih bo otrok začel prepoznavati in sprejemati za svoje. 

Pomembno je, da z dojenčkom vzpostavite očesni stik.
Pomembno je, da z dojenčkom vzpostavite očesni stik.FOTO: Dreamstime

Vir: Bacus Anne, Moj dojenček

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863