Bibaleze.si

Kako pravilno negovati prve zobke?

Špela Gorenc Jazbec/H. A.

Dojenček

2
05. 11. 2012 08.07

Pa je tu! Prvi zobek, pa drugi in tretji. Beli korenjak je našemu dojenčku zagotovo povzročil kar nekaj bolečin in nevšečnosti, zato se jih je vredno naučiti dobro negovati že od samega začetka.

Umivanje zobkov

 

Z ustno higieno začnite takoj, ko zraste prvi zob. Prej ko jih začnemo umivati, prej se bo otrok opravila privadil.
Z ustno higieno začnite takoj, ko zraste prvi zob. Prej ko jih začnemo umivati, prej se bo otrok opravila privadil. FOTO: iStockphoto

Prej ko začnemo umivati zobke in dlesni, prej se bo otrok tega nujnega opravila privadil. Z ustno higieno je tako dobro začeti takoj, ko izraste prvi zob. A ker so otroška usta majhna, je treba izbrati tudi pripomočke, primerne njegovi starosti. Priskrbimo si otroško ščetko, saj je tista za odrasle za otroška usta prevelika. Ščetka naj bo zaobljena, ima naj kratke in mehke ščetine; naj nima več kot tri vrste ščetin, saj bo sicer preširoka. Vse dokler otrok vsebine ust ne zna izpljuniti, zobne paste ne uporabljajmo, pa čeprav je namenjena otrokom. Kasneje raje izberite paste brez sadnih okusov, saj lahko vsebujejo sadne kisline, ki povzročajo skelenje zob.

Ko je otrok še majhen, mu zobe čistimo v naročju, ko pa bo večji, lahko tudi stoji, a vedno ob umivalniku. Če sedi v našem naročju, mi sedimo vzporedno z umivalnikom, otroka pa obrnimo pravokotno nanj. Otrok naj bo čim bolj vzravnan, če mu zobe umivamo z desno roko, ga z levo držimo za njegovo levo ramo.

Pa začnimo!

Pred vsakim umivanje krtačko najprej zmočimo. Z njo v usta vedno prihajamo s strani, nikoli iz same sredine in vedno s hrbtnim delom krtačke. Ko je krtačka v ustih, jo zasukamo in ščetine obrnemo naprej. Ščetkanje naj bo sistematično, vedno v enakem vrstnem redu, končamo pa tam, kjer smo začeli, v začetnem položaju. Umivanje začnemo na zunanji strani zob, od zgoraj navzdol in od spodaj navzgor. Nato ščetko pomaknemo na notranjo stran zoba in nazadnje na zobne ploskve.

Ščetkamo tako zob kot dlesen, otroku pa med umivanjem omogočimo, da vsebino bodisi pogoltne ali izpljune. Če bomo za ustno higieno dobro skrbeli že od samega začetka, bomo spodbudili tudi požiranje, žvečenje in gibanje jezika.

Ko je otrok dovolj star, ga začnimo navajati, da si bo zobe ščetkal samostojno. A začnimo skupaj, tako da otrok ščetko drži, mi pa svojo roko položimo čez njegovo. Tako mu lahko pomagamo pri gibih in smeri čiščenja zob. Ko vidimo, da je tehniko usvojil in smo prepričani, da si jih lahko dovolj dobro umije samostojno, sčasoma nadzor zmanjšujemo. Naša naloga pa je, da na koncu preverimo, ali je delo opravil dovolj temeljito.

Skrb za ustno higieno spodbudi tudi požiranje, žvečenje in gibanje jezika.
Skrb za ustno higieno spodbudi tudi požiranje, žvečenje in gibanje jezika.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863