Bibaleze.si

Uporabni nasveti za vsako mamico

P.L.

Dojenček

1
20. 02. 2009 19.17

Dokler je otrok v trebuhu, nima posebnih zahtev. Ne potrebuje obrokov, pleničk, posteljice ali vozička. Ko pa prijoka na svet, mora biti vse nared in pri roki. Da se boste lahko po porodu nemoteno posvetili novorojenemu otroku in sebi, smo zbrali nekaj koristnih nasvetov.

Novorojenček se, zavit v štručko, popolnoma umiri.
Izbirajte praktična oblačilca.
Izbirajte praktična oblačilca.FOTO: iStockphoto


Konfekcijska številka novorojenčka

Ni je težko ugotoviti, saj se ravna po približni telesni dolžini otroka. Med dvema velikostma je navadno šest centimetrov razlike. Torej, če otrok meri ob rojstvu 52 centimetrov, je prva primerna konfekcijska številka zanj 56. Če meri le 48 centimetrov, ga boste najlažje oblekli v pajacka velikosti 50. Močnejši in večji pa bodo morda potrebovali že kar 62. Seveda pa med nosečnostjo še ne boste mogli vedeti, kako velik bo vaš otrok.

Nasvet: Tik pred predvidenim datumom poroda prosite ginekologa, naj z ultrazvokom oceni otrokovo velikost, svetujeta Birgit Gebauer-Sesterhenn in dr. med. Manfred Praun, avtorja knjige Velika knjiga o dojenčku.

Osnovno pravilo: udobnost

Nedvomno je lepo, če so dojenčkova oblačila ljubka. Pomembneje pa je, da so udobna in se otrok v njih dobro počuti. Oblačilca naj bodo takšna, da jih lahko brez težav slečete in oblečete. Ko kupujete bodije, izberite takšne, ki se zavežejo ali zapnejo ob strani, da jih ne bo treba vleči otroku čez glavo. Pomembno je tudi, da se puloverji in jopice zapenjajo na rami ali zadaj. Tako bo glavica lažje zdrsnila skozi odprtino. Otrok bo nadvse zadovoljen, če bo oblačenje in slačenje bodija in drugih oblačil potekalo hitro in enostavno.

Preoblačenje

Če je pajac čist, ni nobene potrebe po tem, da bi morali novorojenčku vsak dan obleči svežega. Poleg tega dojenček  ponoči ne potrebuje pižame, prav tako dobro bo spal tudi v pajacku. Uporaba pižame postane smiselna šele takrat, ko otrok osvoji dnevno-nočni ritem in postane odhod v posteljo obred.

Novorojenček potrebuje veliko vaše bližine.
Novorojenček potrebuje veliko vaše bližine.FOTO: iStockphoto


Vir toplote

Pozimi rojen otrok vam bo hvaležen, če ga bo nad previjalno površino grel kalorifer. A bodite pozorni, da ne bo prevroče in da dojenčka ne bo grelo v glavo. Kalorifer postavite tako, da bo otroka z ravno pravšnjo toploto grel v nogice. Nikoli pa ne smete pustiti novorojenčka samega ob prižganem viru toplote!

Otroške vzmetnice

Otroci lahko v otroških posteljicah brez zadržkov spijo na nekoliko tršem ležišču. Otroška hrbtenica še nima značilne S oblike in ležalni površini ni treba ničesar izravnati. Šele v starosti pet ali šest let potrebuje otrok pravo vzmetnico.

Nebo nad posteljico

Otrok bo v posteljici spal bolj mirno in se počutil bolj varno, če boste nad njim razprli nebo – razprostrite večji šal ali ruto, najprimernejši sta rožnata in svetlo modra. Če ruti obeh barv položite drugo na drugo, bo imel otrok občutek, da je še v materinem telesu. Skupaj naj bi se namreč zlili v prav tak odtenek, kot ga je bil otrok vajen v maternici.

Novorojenček se, zavit v štručko, popolnoma umiri.
Novorojenček se, zavit v štručko, popolnoma umiri.FOTO: iStockphoto


Štruca

Na večino dojenčkov vpliva tesno povijanje – povijanje v štruco, naravnost čudežno pomirjujoče je. Če so obdani s toplim in mehkim blagom, jim ta omeji nenadne trzljaje in gibe. Položite otroka na mehko odejico, glavica naj bo v enem vogalu, spodnji vogal pa mu zavihajte čez nogice. Levi in desni vogal zavijte čez otrokov trup.

Dojenčkova temperatura

Vsake toliko preverite otrokovo temperaturo. Če so prstki in glava rožnati, je vse v najlepšem redu. Najprimernejše mesto za preverjanje telesne temperature novorojenčka je njegov vrat. Če je približno tako topel, kot vaša roka, je otrok dovolj oblečen. Pomembno je tudi, da preverjate temperaturo v otrokovi posteljici (kadar novorojenček spi) in otroka temu primerno oblecite ali slecite.

Zdravilna moč materinega mleka

Materino mleko je za dojenčka vsestransko uporabno zdravilo. Če ima otrok vnete oči ali zamašen nos, si iz dojke iztisnite nekaj kapljic mleka in jih s kapalko (kupite jo v lekarni) kanite v oči ali nos. Materino mleko pa učinkovito pomaga tudi pri vneti ritki.

Vaše mnenje in izkušnje pričakujemo tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863