
Prave prehranske navade
Če vaš otrok zavrača vse, kar je zeleno, mu najbrž primanjkuje pomembnih hranil, zato ne dovolite izbirčnosti, da stopi med vas in njegovo zdravje. Ko pride do dileme med čipsom in dvignjenim nosom, nastopi čas, da se z otrokom pogovorite. Naslednji nasveti vam lahko pomagajo pri navajanju otroka na zdravo prehrano ter ga vodijo proti temu, da bo naposled sam oblikoval zdrave prehranjevalne navade.

Prehranjujte se skupaj!
Otroka ne silite, da bi jedel nekaj, česar ne mara. Raje hrano prebrisano zamaskirajte v kaj privlačnega. Spodbujajte ga, naj poskusi kako drugo hrano, ki je prav tako bogata s hranili. Špinačo in cvetačo bo odlično zamenjal brokoli, pa tudi bučke imajo otroci radi. Poskusite jih dodati v enolončnice, juhe ali solate in se prepričajte, če si je že premislil. Poskrbite, da bo otrok videl vas, kako jeste novo hrano, saj jo bo tako prej poskusil tudi sam.

Kuhajte z otrokom
Otroci zelo radi posnemajo svoje starše pri vsakodnevnih opravilih in si zelo želijo, da bi vam pri tem pomagali. Od vas je odvisno, ali si boste vzeli čas zanje, jim omogočili, da sodelujejo in jim tako dali možnost, da postanejo aktivni člani skupnosti. Otrok, ki mu bo to omogočeno že v najzgodnejšem obdobju, si bo lahko izoblikoval delovne navade, pozitivno samopodobo in se še bolj povezal z vami. Ena izmed takih skupnih dejavnosti je lahko tudi kuhanje. Če bo sodeloval pri pripravi hrane (tudi juh, solat in različnih namazov), bo otrok določeno hrano poskusil prej, kot pa če mu jo boste kar servirali na krožnik. Ko sodeluje pri pripravi, ima čas, da določeno hrano spozna. Pri tem, ko jo skrbno pripravlja, o tej hrani razmišlja, se sprašuje o njej in tako mu postaja bližja. Zaradi tega jo bo lažje poskusil in vzljubil.
Spoštljiv odnos
Dojenčki in mlajši otroci do 18 mesecev radi raziskujejo hrano in si pri tem občasno pomagajo z rokami, kljub temu da v tem obdobju že zelo dobro uporabljajo žlico. Otrok naj ima vedno možnost, da sam uporablja pribor. Starši mu pri tem pomagajte s svojo žlico! Malčki v tem obdobju še vedno veselo raziskujejo in spoznavajo strukturo hrane, zato jo radi mečkajo, prijemajo z rokami in šele nato okušajo. To je poseben način učenja, ki v proces zaznavanja vključuje čim več čutil, poleg vida in okusa tudi tip.
Ko so otroci starejši od 18 mesecev, tako "raziskovanje" hrane ni več sprejemljivo. Do takrat so dobili dovolj informacij o posamezni vrsti hrane in osvojili spretnosti, ki omogočajo, da lahko obrok pojedo z uporabo pribora, ne da bi se pri tem "igrali" s hrano. V takem primeru otroka najprej opozorimo, nato vzamemo krožnik in mu mirno ter jasno povemo, da se s hrano ne igramo, temveč jo jemo. Tudi če želi hrano nazaj, mu je ne damo vse do naslednjega obroka, ki je ob isti uri kot običajno. Prav tako mu vmes ne dajemo prigrizkov. S tem bo dobil jasno sporočilo, da je bilo njegovo vedenje nesprejemljivo in zelo hitro bo razumel, da mora hrano in obred hranjenja spoštovati.
Kakšne so vaše izkušnje z navajanjen na zdravo hrano? Zaupajte nam jih na forumu.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV