Bibaleze.si

Kdaj je primeren čas za prebadanje ušesa?

Bibaleze.si

Dojenček

61
09. 12. 2024 04.37

Pred leti je bilo prebadanje ušesnih mečic majhnim otrokom in celo dojenčkom nekaj povsem običajnega. Je tudi danes tako? O tem smo se pogovarjali z zlatarskim mojstrom Jakom Trtnikom.

uhani

V osemdesetih letih je bilo prebadanje ušesnih mečic otrokom in dojenčkom nekaj povsem običajnega. Le redki otroci niso imeli uhančkov, tistim, ki pa se je na ušescu lesketal uhanček, so starši pogosto prebodli mečico kar sami. Slednje so storili s šivanko, nekateri pa omenjajo tudi injekcijsko iglo, s katero naj bi mečico prebodel zdravnik. 

V tem obdobju so bila zelo pogosta vnetja ušesne mečice, saj so za prebadanje uporabljali nesterilne pripomočke. Uhani so okras, ki je nekoč veljal za skoraj obvezen detajl, danes pa zdravniki menijo, da ne samo, da ni nujen, ampak lahko povzroči resne težave in okužbe.

Prebadanje ušes v zlatarnah

Kasneje se je razvilo prebadanje ušes v zlatarnah, kar je močno uveljavljeno tudi danes. Zlatarski mojster Jaka Trtnik pojasnjuje, da je prebadanja v zimskih mesecih manj, poleti pa starši pripeljejo približno od pet do deset otrok na teden.

V njihovi zlatarni prebadajo ušesne mečice otrokom od petega leta starosti dalje, čeprav imajo tudi po dva primera na teden, ko starši prosijo, da bi prebodli uho mlajšemu otroku. "Staršem potem poskušamo pojasniti, da so dojenčki in malčki do petega leta starosti še premajhni, uho se namreč še razvija in z leti lahko pride do tega, da je ena luknjica višje od druge. Poleg tega je malčku težje dopovedati, da mora paziti na uhanček. Slednji se lahko zlasti pri igri zatakne in poškoduje ušesno mečico. V najslabšem primeru se lahko mečica pretrga. Žal nekateri starši ne upoštevajo nasvetov in poiščejo storitev drugje."

Čeprav si želite, da bi otroka polepšali z uhančki, počakajte, da sam izrazi željo.
Čeprav si želite, da bi otroka polepšali z uhančki, počakajte, da sam izrazi željo. FOTO: Shutterstock

Otrok naj sam izrazi željo

Čeprav si želite, da bi otroka polepšali z uhančki, počakajte, da sam izrazi željo. Nikar ga ne silite in ne vztrajajte zaradi lastne želje. "Deklice pogosto opazijo uhančke pri prijateljicah iz vrtca in tako že zelo zgodaj prosijo svoje starše, da bi jih imele tudi same," pojasnjuje Trtnik.

Žal pa je mnogo staršev, ki kljub odsvetovanju vztrajajo pri svojem. Nekatere matere poiščejo nasvet tudi na spletnih forumih, kjer so deležne tako neodobravajočih komentarjev kot pozitivnih spodbud. Nekateri komentarji so pritegnili tudi našo pozornost:

"Ko je bila moja hčerka stara tri leta, smo se odločili, da ji bomo dali uhane. Sama sicer ni hotela, a sem ji vseeno z iglo naredila na vsako uho luknjico."

"Mi smo naši deklici prebodli ušesa, ko je bila še dojenček. Uhančke je dobila že pri krstu in slišala sem, da je bolje, če se za luknjanje ušes odločiš dovolj zgodaj. Kasneje se otroci preveč branijo, ker se bojijo, dojenček pa je pri miru, saj ne ve, kaj lahko pričakuje."

"Kakšen je občutek luknjanja? Mi lahko katera opiše? Sama bi dala hčerkici lepe uhančke, da bi bila lepša in da bi prej dobila fanta. Moja hčerka je stara osem let."

"Moja bi uhančke (dobila jih je za krst) nosila že pri treh letih. Ko sem klicala zlatarja, je brez odlašanja odgovoril, da je po njegovem mnenju ušesca najbolj primerno preluknjati pri petih letih. Torej bomo počakali."

"Moji pikici smo dali preluknjati ušesa pred prvim letom. Tako je prisrčna! Ko so ji preluknjali prvo uho, je sicer zelo jokala, tako da smo morali malo počakati, preden smo preluknjali še drugo uho. Kljub vsemu se je hitro potolažila."

"Težko boste dobili nekoga, ki bo luknjal pred petim letom. Kar je po eni strani tudi prav."

"Brez zamere, samo to bi moralo biti kaznivo. Da nekajmesečnemu otroku luknjaš ušesa, ker je to tebi všeč ... meni nedopustno. Ko bo dovolj stara, naj se sama odloči."

"Ko bo stara dovolj, da si to SAMA zaželi! Moja jih je dala pred vstopom v 1. razred, jih je nosila kakšen mesec, potem je pa pol leta jokala, zakaj sem ji pustila in da ji bo večno žal! Mislim, da bi to MORALA biti otrokova odločitev!"

Prebadanje ušesne mečice in medicinski uhančki

Če se odločite, da bo vaš otrok nosil uhane, ga odpeljite k strokovnjaku. Ta bo uporabil pištolico, s pomočjo katere bo prebodel in vstavil v ušesno mečico medicinski uhanček.

In kakšna je razlika med navadnim in medicinskim uhanom? Trtnik pojasnjuje, da je medicinski uhanček sterilen, prejmejo ga v zaščitni embalaži, prvi stik z njim pa ima stranka. Nosilna paličica je ostrejše oblike, da lažje prebode mečico, prav tako je nadstandardne debeline, da se kasneje klasični uhanček lažje vstavi v luknjico.

Medicinski uhanček naj otrok nosi vsaj tri tedne, da se luknjica lepo obraste. Ko boste kasneje kupovali prave uhane, izberite takšne, ki ne vsebujejo niklja ali bakra, saj lahko pride do vnetja. Če se mesto vboda kljub temu zagnoji, uhanček odstranite, prizadeto mesto pa negujte s kamiličnim čajem. V primeru poslabšanja, obiščite izbranega zdravnika.

Kakšno pa je vaše mnenje? Se vam zdi prebadanje ušes majhnim otrokom primerno?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855