
Dojenčki se od petega do osmega meseca vedno "lažje" sporazumevajo z nami in mi z njimi. V tem obdobju se jim neverjentno izboljša sposobnost sporazumevanja, s pogledom sledijo našemu prstu, znajo že preusmeriti nase našo pozornost, na primer z nasmehom. Skoraj vsak dan nam prinese nekaj novega, naš dojenček zna vedno več.
»Ti majhni dosežki so pomembni, saj se kasneje tako lažje razvije jezik in bolj napredne družbene spretnosti, kot je odzivanje na čustva drugih,« pravi Tricia Striano, profesorica psihologije v New Yorku.
Strianova je, da bi ugotovila, kdaj točno se pojavi nekaj teh družbenih razvojnih mejnikov, opazovala dojenčke in njihove komunikacijske sposobnosti med sedmim in desetim mesecem starosti. Seveda se vsak dojenček razvija drugače, kljub temu pa obstaja nekaj ključnih točk ne glede na razlike.
Mi nagaja ali se z mano igra?
Po sedmem mesecu (natančno od 7,75) pa do devetega meseca (do 9,25) lahko dojenčkove oči sledijo našemu prstu, ko mu želimo kaj pokazati. Približno takrat (7,75 do 9,5 meseca) dojenček želi, da bi tudi mi opazili igračko, ki jo vidi sam; pogleda nas, nato znova pogleda igračo in nam s tem sporoča, da naj si jo tudi mi ogledamo.
Med sedmim do enajstim mesecem (natančno 7,75 do 11,25) dojenček spozna, da mu nagajate, ker igračo postavite tja, kjer je ne more doseči. Med osmim in enajstim mesecem (natančno 8,5 do 11,25) pa se dojenček ob tem, ko želi vašo pozornost s pogledom preusmeriti na svojo igračko, še nasmehne.
Morda se zdi vse skupaj nekaj povsem običajnega, a vsak njegov korak pri sporazumevanju sooblikuje njegovo osebnosti in vodi k temu, da bo kasneje vedel, kako se sporazumevati z drugimi. Vse te majhne spremembe so še kako pomembne in si jih je vredno zapomniti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV