Zakaj je pomembno, da mamica v prvih dneh po rojstvu doji? Kaj pridobi otrok z njenim mlekom?
Otrok z maminim mlekom dobi vse potrebne snovi za rast in razvoj. Za razliko od nadomestnih mlečnih formul materino mleko vsebuje tudi zaščitne faktorje. Mamino mleko je vsak trenutek pripravljeno za novorojenčka, primerno toplo, njegova sestava pa je vedno prilagojena potrebam otroka. Prvo mleko, kolostrum, pospešuje izločanje prvega blata, mekonija. Mamino mleko ne povzroča alergij, spodbuja nastajanje otrokovih zaščitnih faktorjev. Pomembno – zagotavlja psihofizičen stik med materjo in otrokom. Prednosti so tudi za mamico – v prvih dneh predvsem dojenje pospešuje krčenje maternice po porodu.

Kako pravilno pristavimo dojenčka k prsim? Kakšen je pravilen položaj mamice, kakšen dojenčkov?
Položaji mamice so različni. Morda se v prvih dneh bolj poslužujemo ležečega položaja, na boku, samo glava na blazini, spodnja roka pod ali za otrokovo glavo. Drugi položaj je sedeči – kolena rahlo višje kot boki, podprt hrbet. Pravilno pristavljen otrok: uho, rama in bok naj bodo v isti liniji, otrok tesno pri dojki, brada pritisnjena na dojko. Dojenčku podpremo glavico, manjšemu celo telo. Z bradavico ga podrgnemo okrog ust, takrat jih odpre, zajame pa naj celo bradavico in precejšen del kolobarja. Dobro pristavljenega težko odstavimo. Pri pravilnem sesanju opazimo premikanje spodnje čeljustnice, premika pa se tudi uho.
Je treba dojenčka vedno pristaviti na obe dojki?
V začetnih urah se otroka pristavlja na obe dojki, vendar za kratek čas. Včasih je treba strani večkrat zamenjati, da se otrok potolaži. S tem varujemo bradavice, kajti pri sesanju se nanje vrši močan pritisk. Pozneje, ko je mleka več, je pomembno, da mati bolj izprazni eno dojko, če otrok želi, ga nato pristavi še na drugo stran. Pri naslednji podojitvi strani zamenja. Pri eni podojitvi je torej treba čim bolj izprazniti vsaj eno dojko, tako skrbimo, da mleko ne zastaja v dojki, otrok pa posesa tudi " zadnje" mleko, ki je bolj bogato z maščobami in ga zasiti (sladica).
Kaj naj stori mamica, če dojenček obrača glavico stran, grize bradavice?
Za dojenje naj izbere miren prostor, kjer ne bo motečih faktorjev. Najprej naj otroka potolaži, nato pa ga pravilno pristavi in se posveti samo dojenju.
Kako naj doječa mamica neguje prsi?
Dojke in bradavice naj si umiva s toplo vodo, uporablja naj mehko brisačo. Po dojenju si lahko bradavice natanko namaže s primerno kremo (običajno teh krem pred naslednjim dojenjem ni treba odstranjevati, saj se vpijejo v kožo, otroka pa ne motijo (preberite navodila). Če so bradavice razpokane, naj poskrbi, da so vedno zaščitene s čisto podlogo, ki naj bo zračna. Ko ima čas, pa naj jih suši na zraku.
Zakaj je pomembno, da dojenček po dojenju podre kupček?
Pri sesanju otrok pogoltne tudi zrak, ki napolni želodček, in posledično ga tišči v želodčku. Nekaj zraka se ustvari tudi pri prebavljanju hrane. Otrok, ki ne podre kupčka, lahko nekaj časa po hranjenju krčevito joka, lahko pa poliva (poleg zraka iz želodčka pride še nekaj vsebine). Nekateri otroci kupček kar sami podrejo že med hranjenjem, spet drugi pa s tem sploh nimajo težav. Vedno pa lahko po hranjenju rahlo dvignemo položaj otroka v postelji (pod jogi nekaj podložimo, da ustvarimo manjši naklon).

Kakšen je ustrezen položaj podiranja kupčka?
Pri podiranju kupčka otroka namestimo tako, da je glava višje kot ostali deli telesa. Hrbtenica mora imeti oporo. Lahko je položaj preko ramena – želodček na rami matere, glava visi čez ramo. Opora! Položaj preko roke – otrok leži s trebuhom na mamini roki, drži ga preko medenice za nogico, glava je v komolčnem pregibu roke. Če mati leži, lahko otroka položi na svoje prsi, s trebuhom sta skupaj, glava počiva na prsih. Prav tako lahko mati otroka leže na boku položi preko svojega boka. V vseh položajih mu z masažo po hrbtu navzgor pomaga iztisniti zrak iz želodčka.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV