
Kaj morate vedeti pred kopanjem?
Preden boste dojenčka prvič kopali, morate zanj kupiti tudi kad oziroma banjico. Na policah trgovin je izbira velika. Odločate se lahko med posebnimi nastavki za kopanje ali anatomsko oblikovanimi otroškimi kadmi z nastavkom za glavico. Take so vam lahko v veliko pomoč, saj vam razbremenijo roko, s katero bi dojenčka držali nad vodo. Potem so tu še klasične banjice, v katerih lahko otroka kopate daljši čas. Obstaja pa tudi napihljiva kad, ki vam bo prišla prav, če živite v prostorski stiski. Napihljivo kad starši velikokrat uporabljajo, tudi ko je otrok večji, ker se lahko poleti spremeni v pravi čolniček.
Kako kopamo dojenčka?
Najprej pripravimo vse potrebno: kad, otroško milo, brisače, krpice za čiščenje, čisto plenico in sveža oblačila. Uporaba mila pri dojenčku ni nujno potrebna, razen če se vam zdi otrok prepoten ali umazan, ker se je pobruhal ali močno pokakal. Uporabite zelo malo mila. Če dojenčka preveč namilite ali dolgo »namakate« v milni vodi, se lahko njegova koža preveč izsuši.
Naj bo toplo

Prostor, v katerem kopate dojenčka, naj bo dovolj topel in brez prepiha. Voda v banjici naj bo plitva, med pet in osem centimetrov globine, temperatura pa okrog 37 ºC. Da je voda primerno topla, lahko preverite s podlahtjo ali s posebnim termometrom. Dojenčka slecite in ga zavijte v tetra pleničko. Najprej mu s kosmom bombažne vate umijte oči – vedno od notranjega očesnega kota proti zunanjemu. Ko ste umili oči in obrazek, otroka počasi položite v vodo. Še vedno naj bo zavit v pleničko, da mu v vodi ne bo neprijetno. Z eno roko podpirajte njegova ramena in glavo. Ko ga boste polagali v vodo, se mu smehljajte in mu nežno prigovarjajte.
Umivanje
Ko je dojenček v vodi in vam je uspelo, da se ni preveč prestrašil, mu počasi umijte telo. Namilite rokavico ali brisačko in mu najprej umijte vrat, nadaljujte po sprednji in na koncu še zadnji strani dojenčkovega telesa. Ne pozabite na kožne gube, tudi na rokicah in nogicah, umijte mu še prstke. Nato skrbno izperite milo oziroma šampon.
Otroka nežno dvignite iz kadi in ga tesno povijte v toplo brisačo. Dobro ga osušite, še posebej kožne gube. Dojenčkovo telo lahko namažete z losjonom oziroma otroškim oljem, ki preprečuje izsušitev kože, če ga umivate le z vodo, pa ni nujno.
Večina dojenčkov uživa v kopanju in se pritožujejo, potem ko je vodnih užitkov konec. Če pa se vaš dojenček nerad kopa v banjici, ga raje umijte v naročju ali na previjalni mizi.
Nohtki in ušeska
Po kopanju dobro osušite ušesa, če je vanje morda prišla voda. Iz vate zvijte stožec in z njim nežno očistite le zunanji del sluhovoda. Nikar ne drezajte globoko v uho. Izogibajte se vatiranim paličicam, ker lahko z njimi otroka ranite.
Morda se vam bo zdelo, da dojenčkovi nohti zrastejo čez noč. Vendar so na začetku mehki in se kar sami odlomijo. Na začetku jih še ni priporočljivo striči, ker lahko s škarjicami zarežete tudi v kožico pod nohti, s katero so zraščeni. Kasneje so lahko dojenčkovi nohti zelo ostri in se z njimi nehote grdo opraska. Takrat jih previdno skrajšajte z otroškimi škarjicami s topo konico. Primite dojenčkov prstek in s škarjicami nohtek odstrižite naravnost. Podobno se lotite tudi nohtkov na nožnih prstkih.
Varnost
Zelo pomembno je, da pri kopanju dojenčka poskrbite za varnost. Če ste sami, si vse potrebno za kopanje pripravite vnaprej. Stvari imejte pri roki, da ne boste dojenčka puščali samega v kadi ali na previjalni mizi. Nikoli ne puščajte otroka samega, tudi ko je že starejši in sam sedi, čeprav uživa v vodi in se mirno igra, se lahko utopi že v nekaj centimetrih vode. Če vas je strah, da ne boste zmogli sami okopati dojenčka, prosite nekoga za pomoč, le kdo ne bi bil rad zraven, ko se otročiček kopa. Veliko vodnih užitkov, pa čim manj solzic!
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV