Bibaleze.si

Sodeluj in osvoji super nagrado!

Vesna Meško

Dojenček

0
12. 12. 2012 13.03

Ko napoči čas za dojenčkovo prvo kašico, se mamicam porajajo številna vprašanja. Pripravili smo vam nasvete o tem, kdaj in kako začeti ter kaj ponuditi malemu jedcu. Vabimo vas tudi k sodelovanju v najbolj igrivem nagradnem natečaju MOJ FRUTEK.

Žita so pomemben vir ogljikovih hidratov, vitaminov, B-kompleksa in rastlinskih beljakovin. V dojenčkovo prehrano jih dodajamo zaradi energetske hranljivosti.


Kdaj je pravi čas za uvajanje goste hrane?

Najboljši čas za uvajanje novih živil in goste hrane je med 17. in 26. tednom starosti. Prej uvajanje ni priporočljivo zaradi otrokovega manj razvitega prebavnega sistema, kasnejše uvajanje pa lahko povzroči zavračanje novih okusov pri vašem dojenčku. Pomembno je, da z dojenjem nadaljujete tudi v obdobju uvajanja goste prehrane, saj materino mleko vsebuje vse hranilne snovi, ki so potrebne za otrokov razvoj v ravno pravih razmerjih.

Med četrtim in šestim mesecem bodite tako pozorni na prve znake, ki kažejo na to, da je vaš nadobudnež pripravljen na postopno sprejemanje goste hrane. Ti znaki so lakota po obilnem obroku mleka, slinjenje, žvečenje ročice in predmetov, ki so v njegovem dosegu, krajše hranjenje, nemirne noči, jok ob pogledu na hrano …

Žita so pomemben vir ogljikovih hidratov, vitaminov, B-kompleksa in rastlinskih beljakovin. V dojenčkovo prehrano jih dodajamo zaradi energetske hranljivosti.
Žita so pomemben vir ogljikovih hidratov, vitaminov, B-kompleksa in rastlinskih beljakovin. V dojenčkovo prehrano jih dodajamo zaradi energetske hranljivosti. FOTO: iStockphoto

Kako začeti?

Dojenček med petim in sedmim mesecem izgubi refleks potiskanja goste hrane iz ust, v tej starosti namreč postane razvojno pripravljen na osvajanje veščin hranjenja. Prvo žličko mu najlažje ponudite med običajnim mlečnim obrokom, če mu jo boste ponudili na začetku, lahko postane razdražljiv in ne bo želel preizkušati novih okusov. Pri tem bodite potrpežljivi, nekateri otroci bodo navdušeno sprejeli hrano, drugi jo bodo z jezičkom potisnili iz ust. A nič zato, naj se sam odloči, kaj mu je všeč in kaj ne. Svetujemo vam, da nova hranila uvajate v presledkih enega tedna.

Moda bo dojenčku hrana tako zelo všeč, da bo želel poskusiti še več, vendar pa mu pri prvem obroku ne ponudite več kot štiri žličke, nato pa nadaljujte z mlekom. V naslednjih dneh mu lahko postopoma ponudite tri do štiri žličke več. V kolikor določeno hrano zavrača, jo za nekaj časa opustite, poskusite z drugim okusom, nato pa spet poskusite s prejšnjo.

Alergija na hrano

Če je v družini kdo alergičen na določena živila, bodite zelo pozorni, preden boste začeli uvajati prvo pravo hrano. Tudi če menite, da je otroček pripravljen in dovolj zrel, raje počakajte in se posvetujte s pediatrom.

Dojenčkova prva hrana

Ko začnete uvajanje, naj bo prva hrana pretlačena in kremasta. Dojenčku lahko ponudite kuhan riž, ki ga skupaj z materinim ali prilagojenim mlekom pretlačite v kašo, gosto kot kremna juha. Riž (otroška riževa kašica brez dodanega sladkorja) je dokaj nevtralno živilo z malo okusa, zato je za prvo jed najprimernejši. Nekaj dni pozneje lahko mleku z rižem dodate kuhano in v kašo pretlačeno korenje ali bučko.

Odkrivanje okusov

Pri uvajanju mešanih živil pričnemo s kašami iz zelenjave, nato krompirja in mesa (belo, nato rdeče meso), v naslednjem mesecu sledijo mlečno-žitne in sadno-žitne kaše.

Priporočljivo je, da najprej uvedete zelenjavo, saj je hranljiva in ni sladka. Zaradi slednjega je večini dojenčkov manj všeč kot riževa kašica ali sadje, toda če mu boste najprej ponudili denimo banano, se lahko zgodi, da boste imeli z uvajanjem zelenjave težave. Dojenček si bo namreč zapomnil sladek okus zaradi česar bodo imela ostala živila premalo izrazit okus. Kuhan in zmečkan korenček, grah, bučke, cvetača in krompir so okusi, ki naj jih najprej osvaja.

Kaj pa gluten? Priporočljivo je, da ga ne uvajate pred 4. mesecem starosti in ne po 7. mesecu starosti. Optimalno je uvajati majhne količine glutena med 6. in 7. mesecem starosti otroka, ko je še dojen
Kaj pa gluten? Priporočljivo je, da ga ne uvajate pred 4. mesecem starosti in ne po 7. mesecu starosti. Optimalno je uvajati majhne količine glutena med 6. in 7. mesecem starosti otroka, ko je še dojen FOTO: iStockphoto
Od sadja mu lahko najprej ponudite kuhano in pretlačeno jabolko, brez dodatnega sladkorja, seveda. Počasi in postopoma mu potem ponujajte še druge vrste sadja.
Po dopolnjenem četrtem mesecu starosti lahko otroku že ponudite riž in koruzo (žita brez glutena), šele po dopolnjenem šestem mesecu pa mu lahko začnete uvajati pšenico, rž, oves in ječmen (žita z glutenom).

Meso ponudite dojenčku po dopolnjenem sedmem mesecu starosti. Najbolj primerno je belo perutninsko meso ali rdeče meso zajca, žrebička, pozneje tudi teletine. Na jedilnik ga vključite dva do trikrat tedensko. Z uvajanjem rib lahko pričnete po dopolnjenem šestem mesecu starosti. Bodite pozorni na koščice! Morske sadeže pa lahko vašemu malemu jedcu ponudite po prvem letu.

Trdo kuhan rumenjak lahko otroku ponudite že po dopolnjenem šestem mesecu starosti. Začnite s polovico rumenjaka tedensko, čez čas pa z enim rumenjakom na teden. Beljak lahko zaradi nevarnosti alergije ponudite šele po dopolnjenem letu starosti.

Ko se dojenček privadi novih živil, jih lahko začnete kombinirati v mlečno-žitne, sadno-žitne in mesno-zelenjavne kaše.

Slastna kašica iz kozarčka

Starši seveda najbolje vemo, kaj je dobro za našega otroka, zato za male jedce najrajši sami pripravljamo jedi. Pa vendar se včasih pokaže, da v skrbi za dom in malega nadobudneža ne utegnemo pripraviti obroka. Če posegate po slastnih kašicah iz kozarčka, ob tem ne imejte slabe vesti, v podjetju Fructal se namreč zavedajo, kako pomembno je, da malčkom ponudijo zares najboljše. Kot pojasnjujejo, že več desetletij sodelujejo z izbranimi strokovnjaki za prehrano otrok, vsak produkt narave, ki ga uporabijo za kašice ali sokove, pa temeljito preverijo, tako da zadovoljijo najvišje standarde kakovosti. Zlasti se lahko pohvalijo z nežnimi otroškimi kašicami BIO Frutek, ki so namenjene otrokom po 4. mesecu starosti in ne vsebuje dodanega sladkorja, glutena, konzervansov, barvil ali arom.

Sodeluj v nagradnem natečaju MOJ FRUTEK!

Mamice najbolje veste, kaj imajo vaši malčki najraje. Sadje? Zelenjavo? Žita? Ali mešanico različnih okusov? Sodelujte v najbolj igrivem natečaju MOJ FRUTEK in zmešajte takšen okus Frutka, ki bo vašemu malčku najbolj všeč. Med 50 okusi kašic in sokov Frutek, ki bodo prejeli največ glasov, bo Fructalova komisija izbrala zmagovalni okus, ki ga bodo nato izdelali in postavili na prodajne police. 60 srečnežem pa bodo podarili še Fructalov darilni paket.

Svoj okus Frutka lahko z nekaj kliki zmešate TUKAJ.

Ustvari čisto svoj slogan

Kdo bi bolje vedel, kaj pomeni Frutek, kot mamica? Predlagajte slogan, ki najbolje opiše Frutek. Med 50 slogani z največ glasovi bo Fructalova komisija izbrala najboljšega, avtorico ali avtorja pa bodo nato nagradili s polletno zalogo izdelkov Frutek. 30 srečnežem bodo podarili še Fructalov darilni paket.

Slogan lahko predlagaš TUKAJ.
 

Sadje je pomemben vir energije, vitaminov, vlaknin in rudnin, ki so koristni za pravilno prebavljanje.
Sadje je pomemben vir energije, vitaminov, vlaknin in rudnin, ki so koristni za pravilno prebavljanje.FOTO: Aljoša Kravanja

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863