Bibaleze.si

VIDEO: Prvi novorojenčkovi pregledi

Petra Logar

Dojenček

0
20. 04. 2009 18.40

Dojenčka pediater prvič temeljito pregleda tri ure po porodu. Na prvem pregledu je novorojenček gol, da lahko lažje opazujejo gibanje, obračanje in barvo kože.

Otročku po porodu poslušajo srce, preverijo dihanje.
Otrok je temeljito pregledan tri ure po porodu.
Otrok je temeljito pregledan tri ure po porodu.FOTO: iStockphoto

Če je z novorojenčkom po oceni babice po porodu vse v redu, ga pristavijo na mamine prsi, kjer se prvič podoji. Prvi temeljiti pregled pa sledi čez tri ure, ko mamico odpeljejo iz porodne sobe na oddelek. Če pa babica opazi nepravilnosti, takoj pokliče pediatra v porodno sobo. Ta oceni, ali otrok lahko ostane pri mamici in počaka na pregled, ali pa ga takoj odnesejo in pregledajo. Če so nepravilnosti večje in otroka takoj odnesejo na oddelek in naročijo še dodatne preiskave, nam je povedala Ivica Ambrož Kopač, dr. med., spec. pediatrije iz kranjske porodnišnice.

Prvi pregled
Otroček je pri pregledu gol, temeljito se pregleda njegovo glavico: mečave in lobanjske šive. Odprtine na glavici novorojenčka so zelo pomembne, da se lobanja pravilno razteza in imajo možgani pri rasti dovolj prostora. Glavico izmerijo.
Pregledajo oči, nosek, ustno votlino in jeziček. Pregledajo ušesa, da izključijo nepravilnosti, in pogledajo, ali so bobniči že vidni. Pri nekaterih novorojenčkih je v ušeskih še preveč verniksa, zato pregled ušes ponovijo čez dva dni. Pretipajo ključnico, včasih se ta pri porodu tudi poškoduje. Preverijo se pulzi na rokah in nogah, ti so pomembni, da se lahko izključi nepravilnost glavne žile aorte. Klinično se pregleda kolke, stopala – ali so pravilno razvita, pregleda se spolovilo. Pri fantkih morajo biti testisi že v mošnjicah. Pregledajo tudi trebušček, ta mora biti mehak, ostanek popkovine, ki se suši in običajno odpade že tretji dan po porodu. Pregledajo prsni koš, poslušajo srce, preverijo dihanje.

Če je z otrokom po porodu vse v redu, ostane pri mamici.
Če je z otrokom po porodu vse v redu, ostane pri mamici.FOTO: iStockphoto
Če je z dojenčkom vse tako, kot mora biti, dodatne preiskave niso potrebne, v nasprotnem primeru pa jih opravijo. Te pridejo v poštev tudi, če je imela mati ob porodu ali pred njim vnetje nožnice, povečan beli tok, če je bila plodovnica zelena. V tem primeru opravijo še dodatne preiskave obporodnega infekta ali CRP-preiskave.
Če je otrok zelo majhen ali zelo velik, pa preverijo še njegov sladkor v krvi.

Tretji dan po porodu
Ko je otrok star tri dni, je ponovno pregledan, in če je z njim vse v redu, lahko z mamico odideta domov. Mamici ob odhodu vse razložijo in pokažejo, kako je treba z njim ravnati.

Pregled sluha
Pri treh dneh dojenčku preverijo tudi sluh. S posebno aparaturo izmerijo signale in ugotovijo, ali otrok dobro sliši. Sondo vstavijo v otrokovo uho in preko nje potuje signal do možganskega centra ter nazaj. Če pregled sluha ni mogoč, mamico in dojenčka naročijo na ponovni pregled čez teden dni, kjer poskušajo ponovno.

Ultrazvok kolkov
Otroka vstavijo v posebno "korito“, da ga lažje pregledajo. Leži na boku, izboklino na stegnenici pa namažejo s posebnim gelom in s sondo pregledajo kolke. Pravilno so prisotne tri točke in ravna črta. Izmerijo se koti kolkov. Te imenujemo alfa in beta kot. Alfa kot mora biti 60 ali več, beta kot pa 55 ali manj. Če so kolki v redu, naročijo na ponoven pregled, ko je dojenček star od tri do pet mesecev. Takrat pogledajo še glavico stegnenice, ki se ob rojstvu še ne vidi.
Če kolki niso v redu, svetujejo široko povijanje in opravijo ponovni pregled pri šestih tednih. Včasih pa so kolki novorojenčka tudi pataloško nezreli, kar pomeni, da je potreben pregled pri ortopedu.

Otročku po porodu poslušajo srce, preverijo dihanje.
Otročku po porodu poslušajo srce, preverijo dihanje.FOTO: iStockphoto

Teža novorojenčka
Novorojenček prva dva dneva svojega življenja izgublja na teži. To je povsem normalno, saj izloča blato, urin, včasih bruha ostanek plodovne vode. Tudi dojenje prva dva dneva še ne steče, materi se mleko začne tvoriti tretji dan po porodu, prej pa otrok iz njenih prsi dobiva kolostrum.
Telesna teža pa ne sme pasti pod 10 odstotkov porodne teže dojenčka in začne ponovno naraščati tretji dan po porodu. Porodno težo pa dojenček doseže okrog 14 dneva.

Zlatenica
V porodnišnici Kranj merijo višino bilirubina v krvi s pomočjo aparature. Z njo preko kože, najpogosteje na čelu dojenčka, izmerijo, kolikšna je vsebnost bilirubina v njegovi krvi. Če ta presega določeno mejo ali če je otrok na pogled nekoliko bolj rumen, opravijo še krvni test. Kri novorojenčku vzamejo iz pete.

Če ima novorojenček zlatenico, naredijo fototerapijo, kar pomeni, da ga obsevajo s posebno lučko – svetlobo. Otrok je pod lučko gol, zaščitijo njegove oči. Pomembno je, da lučka obseva njegov trup do pasu in njegovo glavico. Po navadi začne vsebnost bilirubina v krvi padati že po nekaj urah in mati gre z dojenčkom lahko domov. Če pa je vrednost še vedno visoka, prideta na ponovno kontrolo čez nekaj dni.

O članku lahko poklepetate na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863