Bibaleze.si

VIDEO: V štorklji kot v maternici

Natalija Rus

Dojenček

2
27. 10. 2008 22.11

Vreč ali cul za otroke, ki jih v nekaterih kulturah uporabljajo že od nekdaj, se je pri nas prijelo ime štorklja.

Štorklja

Kljub temu, da ta način nošenja dojenčkov uporablja že veliko staršev, je Živa Peljhan odgovorila na nekaj najpogostejših vprašanj.

Štorklja
ŠtorkljaFOTO: Živa Peljhan

Kdaj lahko začnemo uporabljati štorkljo?

Štorkljo lahko uporabljate že prvi dan po otrokovem rojstvu. Dojenček v štorklji leži, všeč mu je bližina, toplota in premikanje, ki ga spominja na življenje v maternici.

Do katere starosti lahko otroka nosimo v štorklji?

Otroka lahko v štorklji nosimo do drugega leta in pol oz. do teže približno 12 kg.

Ali ni otrok v štorklji preveč zvit?

Dojenček v štorklji sprva leži podobno kot prej v maternici. V štorklji naj leži tako, kot bi ga pestovali v naročju. Ko je manjši, ga boste lažje namestili, če ga boste v štorkljo položili z odejico ali brisačo. Če otrok ne leži udobno, ga premaknemo tako, da nekoliko povlečemo za odejico ali brisačo ter mu s tem pomagamo, da se namesti v primernejši položaj.

Na kakšne načine lahko nosimo otroka?

Dojenček v štorklji sprva leži. Zdravniki odsvetujejo prezgodnje pokončno pestovanje in prenašanje, saj otrokova hrbtenica na to še ni pripravljena. Kasneje z različnimi načini nošenja sledimo njegovemu razvoju: položimo ga v polsedeči položaj, nato v štorklji sedi, najdlje pa lahko otroka nosimo na boku.

Ali lahko mamico kasneje, ko je otrok že težji, boli hrbet?

Ne. Teža otroka se porazdeli po vašem trupu. Štorklja nima naramnic, ki bi vezale prsni koš, kar sicer lahko ovira krvni obtok doječe matere. Ta način nošenja omogoča pravilno držo telesa.

Štorklja
ŠtorkljaFOTO: Živa Peljhan


Kakšne so prednosti takšnega načina nošenja?

Otrok čuti ob sebi telo mame ali očeta, zato se počuti varnega. Otroka lahko v štorklji tudi dojimo, pridemo z njim na mesta, kamor z vozički ne moremo, načini nošenja se prilagajajo otrokovemu razvoju, otroci, ki jih nosimo, so manj frustrirani, manj jokajo, starši pa se lažje posvečajo tudi bratcem in sestricam, saj imajo proste roke. Lahko se sprehodimo v dežju, saj se skupaj z dojenčkom skrijemo pod dežnik, otrok se hitreje uči, ker ga starši več jemljejo s sabo, noge dojenčka pa niso razširjene, kar lahko ovira krvni obtok.

Kako lahko nosimo dvojčka?

Tudi dvojčka lahko nosimo istočasno, uporabimo dve štorklji, vsako imamo na eni rami.

Kako uporabljamo štorkljo, če imamo dva majhna otroka?

Če imate dva malčka, med katerima je majhna starostna razlika, lahko enega peljete v vozičku, drugega pa nosite v štorklji. Ni nujno, da vedno nosite mlajšega.

Ali lahko otroka že pri štirih mesecih nosimo na boku ali tako, da v štorklji sedi?

Bolje je, da niste preveč neučakani. Otrok se razvija v lastnem ritmu, ki mu moramo prisluhniti, da mu ne bi škodovali. Otrok mora sam sedeti, preden začnemo uporabljati omenjena načina.

Štorklja
ŠtorkljaFOTO: Živa Peljhan

Ali je uporaba štorklje varna?

Pred uporabo moramo prebrati navodila. Če pomislimo, da otroka tako nosijo že od nekdaj tudi v drugih kulturah in se zanesemo na starševski instinkt, ugotovimo, da je bolj varno nositi otroka v štorklji kot pa v naročju.

Ali lahko otroka v štorklji dojimo?


Da, lahko. Večjega otroka bomo lažje dojili, če bo glava na nasprotni strani, kot sta obročka. Pri dojenju lahko blago potegnemo nekoliko višje, če si želimo več zasebnosti.

Kako se naučimo uporabljati štorkljo?

Morda poskusite sprva s plastičnim dojenčkom, da se seznanite z uporabo in boste ob prvih poskusih mirni, kar bo gotovo čutil tudi vaš dojenček. Otrok naj bo sit in naspan, bolj zadovoljen bo, če se boste premikali in mu govorili. Kmalu se boste navadili na nov način nošenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863