Bibaleze.si

VIDEO: Varnost otroških avtosedežev

Janja Kobal Ocvirk, Natalija Rus

Malček

5
22. 08. 2008 21.41

Nekateri starši se še vedno ne zavedajo posledic, ki lahko nastanejo že ob najmanjšem trku, če otrok v avtu ni pravilno pripet.

Z nepravilno uporabo otroškega varnostnega sedeža ogrožate otrokovo življenje.
Z nepravilno uporabo otroškega varnostnega sedeža ogrožate otrokovo življenje.
Z nepravilno uporabo otroškega varnostnega sedeža ogrožate otrokovo življenje.FOTO: iStockphoto

Na to kaže tudi podatek, ki nam ga je posredoval Leon Keder z Generalne policijske uprave: v letošnjem letu sonamreč policisti v prvih sedmih mesecih zabeležili kar 632 kršitev zaradi neuporabe varnostnega pasu pri otrocih. V istem obdobju je bilo v prometnih nesrečah poškodovanih 934 otrok, od teh jih je sedem poškodbam podleglo.

Večina upošteva varnost

Kljub temu večina staršev ravna po predpisih in dobro poskrbi za varnost otrok v avtu. Pri izbiri avtosedežev so natančni, a tudi preudarni. Na tržišču je vsako leto večja ponudba varnostnih sedežev, ki se razlikujejo v ceni in kvaliteti. Marsikateri starši pa se sprašujejo, ali je višja cena tudi zagotovilo za večjo varnost. Kako se torej pravilno odločiti? Da vam nakup olajšamo, vam ponujamo nekaj koristnih informacij.

Velikosti otroka primeren sedež

Starši so nemalokrat zmedeni zaradi velike izbire varnostnih avtosedežev različnih proizvajalcev, modelov in cen. Najbolj se boste o primernosti sedeža prepričali tako, da boste otroka pri nakupu vzeli s seboj. Posadite ga v različne, njegovi starosti primerne sedeže. Ne pozabite pa poskusiti, ali se sedež prilega tudi vašemu avtomobilu.

Ko boste otroka posedli v sedež, naj vam bodo osnovno merilo zgornje odprtine, skozi katere potekajo pasovi; če so ramena višje od teh odprtin, je velika možnost, da pride do poškodb otrokovih ramen in ključnice. Svetujemo vam, da se za nakup sedeža odločite tam, kjer vam bodo znali pravilno svetovati in po možnosti pomagali pri montaži varnostnega sedeža v vaš avtomobil.

Rabljeni varnostni sedeži
Na trgu je mogoče kupiti tudi zelo veliko različnih rabljenih sedežev. Takšno rešitev strokovnjaki odsvetujejo iz različnih vzrokov. Eden izmed njih je, da je bil sedež morda že udeležen v trku, v katerem je lahko prišlo do deformacije plastike ali poškodbe ogrodja. Ravno tako ne priporočajo uporabe sedežev starejših od pet let, saj se plastika ter drugi deli sedeža z leti obrabijo in izgubijo svoje prvenstvene lastnosti; v takem primeru je velika verjetnost, da v morebitni prometni nesreči sedež ne upraviči svojega namena.

Življenska doba avtosedežev je približno pet let.
Življenska doba avtosedežev je približno pet let.FOTO: iStockphoto

Sedež mora ustrezati otrokovi starosti in teži
skupina 0 – do 10 kg oz. do enega leta starosti
skupina 0+ – do 13 kg oz. do leta in pol
skupina I – med 9 in 18 kg oz. od enega do štirih let
skupina II – med 15 in 25 kg ali od treh do šestih let
skupina III – med 25 in 36 kg oz. od šestih do dvanajstih let

Oznaka na sedežih
Otroški sedeži morajo biti homologirani po ECE standardu št. 44/03 ali 44/04, je povedal Franc Kmetič, odgovorni urednik Motorevije. Uporaba sedežev, ki so homologirani še po standardih ECE 44/01 in ECE 44/02, ni več dovoljena. Pri uporabi slednjih policija upošteva, kot da otrok ne uporablja sedeža in voznika lahko kaznuje.
Na izbranem sedežu mora biti oranžna nalepka z napisom ECE R 44/03 ali 44/04 - ta zagotavlja, da je sedež izdelan v skladu z najnovejšimi varnostnimi predpisi.

Manj denarja, manjša varnost?
Če boste za otroški varnostni sedež odšteli manj denarja, to ne pomeni, da ni varen. Avtosedež je testiran in po vseh predpisih zadovoljuje standarde, le da minimalne!

Testi
Letos so na AMZS testirali 40 otroških sedežev. Ugotavljali so, kolikšno zaščito zagotavlja vsak sedež, preverili, kako je z njegovo namestitvijo v avto, prav tako pa so ugotavljali, kako so otroci zadovoljni z udobjem. Razlike med sedeži so zelo velike, čeprav so vsi homologirani po standardu ECE R 44/04.

Teste so opravili v sodelovanju z nekaterimi drugimi avtomobilskimi klubi. Tako so vse preskusne trke, čelne in bočne, opravili v ADAC centru v Landsbergu. Pritrditev sedežev v avtomobile so opravili laiki, ki so simulirali starše, uporabnost sedežev pa so otroci in strokovnjaki ugotavljali v OAMTC-jevem centru na Dunaju.

Ko se odločate za nakup sedeža, naj vas ne zapelje barvni vzorec. Najprej izberite varen model sedeža in šele nato barvo.
Ko se odločate za nakup sedeža, naj vas ne zapelje barvni vzorec. Najprej izberite varen model sedeža in šele nato barvo.FOTO: iStockphoto

Najboljši in najslabši
Najboljšo oceno je dobil eden od sedežev za dojenčke in sicer Roemer babysafe isofix. Kar šest sedežev pa je dobilo oceno slabo. Med njimi so znamka Cam, Michelline, Eitel plastic, IWH trade max, Mamas&Papas in Safety baby1 - trije zaradi slabe zaščite pri bočnem trku. Gre za sedeže, za katere izdelovalec pri uporabi avtosedeža skupine III zahteva odstranitev hrbtnega naslona, kar pomeni, da otrok sedi le na spodnjem delu sedeža (jahač) in pri bočnem trku nima ustrezne zaščite - zato z glavo udari v vrata avta.

Največjo varnost zagotavlja najnovejši isofix sistem, ki omogoča, da varnostni sedež na štirih mestih lahko neposredno pritrdimo na ohišje avtomobila. Tako ni mogoče, da bi sedež nepravilno namestili ali ga napačno uporabljali. Ta sistem tudi vgrajujejo v novejše modele avtomobilov.

Pozor pri zračni blazini!
Večina avtomobilov ima pred sovoznikovim sedežem varnostno zračno blazino (airbag). V tem primeru bodite pozorni predvsem pri dojenčkih, za katere uporabljate avtosedeže skupine 0 ali 0+, saj varnostnega sedeža ne smete pritrditi, če delovanja airbaga ni mogoče izključiti.

Denarna kazen
Tudi pripenjanje z varnostnim pasom naj postane navada. Vi ste otroku za vzgled in odgovorni za njegovo varnost. Če med vožnjo ne boste poskrbeli za varnost otroka in vas ustavi policist, boste plačali 120 evrov kazni. Denar pa v primeru prometne nesreče, v kateri se lahko smrtno poškoduje vaš otrok, postane popolnoma nepomemben. Zato pripnite življenje in srečno na poti!

Svoje mnenje lahko izrazite tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855