Bibaleze.si

Tudi vaš otrok je edinstven

P.L.

Dojenček

1
05. 02. 2009 18.49

Vsak otrok ima svojo DNK, ki ni enaka nobeni drugi na svetu, celo enojajčni dvojčki imajo različne prstne odtise. Kombinacija genske zasnove, specifične vzgoje in okolja, v katerem otrok odrašča, pa ga z leti oblikujejo v odraslega človeka.

Vsak otrok je svet zase.
Vsak otrok je svet zase.
Vsak otrok je svet zase.FOTO: iStockphoto


Telesna raznolikost

Starši se moramo zavedati, da ima vsak otrok, ki raste in se razvija, nove sposobnosti, sovrstnika, ki je precej počasnejši, in drugega, ki je precej hitrejši, pravi Desmond Morris, avtor knjige Otrok.

Vsakemu otroku z določeno težo lahko poiščemo vrstnika, ki je težji ali lažji od njega. Včasih so razlike med dvema skrajnostma velike: največja porodna teža, ki so jo kdaj koli zabeležili, je več kot 35-krat večja od najmanjše!

Pojav osebnosti

Otroci se razlikujejo tudi po osebnostnih lastnostih. To so prirojene razlike, ki niso odvisne od dejavnikov okolja. Skoraj vsi starši, ki imajo več otrok, radi povedo, kako so si med seboj različni. Eden je tih in plašen, drugi živahen in družaben, tretji previden in marljiv. Eden vedno pomaga, drugi je težaven in tako dalje. Razlike se izrazijo, pa čeprav so bili vsi deležni iste vzgoje in so odraščali v istem okolju.

Vsak otrok je edinstven.
Vsak otrok je edinstven.FOTO: iStockphoto


Vloga DNK

Različnost v videzu in osebnosti nas opominja na dejstvo, da ima vsak od nas unikatno DNK in da smo genetsko različni od vseh več kot šest milijard ljudi, kolikor nas je danes na planetu. In prav razlike med nami naredijo življenje na tem planetu tako bogato. A tako kot nas tisoče drobnih razlik dela drugačne, je na tisoče takšnih, v katerih smo si enaki.

Vloga okolja

Nekatere otrokove značilnosti so prirojene, druge pa se razvijejo v odvisnosti od okolja, v katerem odrašča. V genih je določeno, da se otroci približno enako hitro razvijajo, vendar se lahko v varnem in spodbudnem domačem okolju nekateri od procesov pospešijo, medtem ko se v stresnem in neprimernem okolju upočasnijo. Duševne sposobnosti otroka, ki raste v prijaznem in stimulativnem okolju, so lahko veliko bolje razvite kot pri otroku, ki živi v strogem in neprimernem, dolgočasnem in stresnem okolju.

O članku lahko poklepetate tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863