
KAKŠNA JE VERJETNOST, DA BOSTE IMELI DVOJČKA?
Včasih so bili starši zares blagoslovljeni, če so dobili dvojčka. Trojčki in četverčki so bili pravi čudež, o katerih se je pisalo v svetovnih medijih. Danes je to povsem nekaj običajnega, temu nihče več ne pripisuje take pozornosti.
Zadnja leta je večjajčna nosečnost v porastu, in to v vseh starostnih skupinah. Za to se lahko zahvalimo umetni oploditvi.
Po najnovejših podatkih: pri ženskah, mlajših od 20 let, se pri 1000 primerih zgodi 6,1 večjajčne nosečnosti. Pri ženskah, starejših od 35 let, se pri 1000 primerih zgodi 9,8 večjajčne nosečnosti. Ta zadnji podatek so zapisali leta 1976, leta 2011 pa je številka zrasla na 99,3 večjajčne nosečnosti.
Čeprav se že dolgo ve, da umetna oploditev poveča možnosti za večjajčno nosečnost, ti podatki dodatno potrjujejo to. Ne govorimo več le o dvojčkih, vse več žensk ima celo trojčke in četverčke.
KAKO VESTE, DA NOSITE DVOJČKA?
Simptomi
Večina nosečnic, ki so nosile dvojčka, so povedale, da so bile nosečniške težave intenzivnejše, simptomi pa podvojeni. Mnoge so potrdile močnejšo in intenzivnejšo jutranjo slabost. Tiste, ki so bile noseče drugič, pa so opazile, da je druga nosečnost popolnoma drugačna od prve, ko so nosile le enega otroka.
Trebušček
Če nosečniški trebušček raste z večjo hitrostjo, bi lahko posumili, da gre za večplodno nosečnost. Ginekolog bo v takem primeru bodoči mamici posvetil več pozornosti. Po 12. tednu nosečnosti bodo stvari bolj jasne. Na natančnem ultrazvočnem pregledu boste izvedeli, ali ste se zmotili v datumu zadnje menstruacije in ste torej noseči dalj časa ali pa se v vašem trebuhu razvijata dva otročka. Tudi poznejše nosečniške težave bodo v primeru večplodne nosečnosti intenzivnejše in proti koncu celo naporne. Nekatere mame dvojčkov so povedale, da so bile med nosečnostjo prepričane, da imajo v trebuhu hobotnico. To je tudi prvi dokaz, da se v vašem trebuščku dogaja nekaj posebnega. Osem udov brca in tolče vsenaokrog podnevi in ponoči.
Konec ugibanj
Veliko je načinov potrditve, da pod srcem nosite dvojčka, in najverjetnejša je z zgodnjim ultrazvočnim pregledom. Lahko pa se zgodi, da se na prvem ali drugem pregledu en otroček še ne vidi ali se tako dobro "skrije". Veliko je mamic, ki so novico izvedele šele na pregledu nuhalne svetline v 13. tednu nosečnosti. Ultrazvok je pomemben spremljevalec večplodne nosečnosti, saj lahko z njim spremljamo potek nosečnosti in razvoj otrok v maternici. Zelo pomembno je, da ginekolog natančno določi, za kakšno vrsto dvojčkov gre – sta enojajčna ali dvojajčna, v skupni posteljici ali vsak v svoji.
Koristni nasveti
Novica, da boste dobili kar dva otroka hkrati, je najprej šokantna. Tudi če se počutite odlično, morate upoštevati nekaj nasvetov. Nosečnost res ni bolezen, a žensko telo, ki nosi dva ali več otrok hkrati, je dodatno obremenjeno. Zato se izogibajte pretiranim naporom. Seveda so dovoljeni prijetni sprehodi ter kar koli vas bo sproščalo in umirjalo. Če pa se boste počutili slabo, vam bo izbrani ginekolog predlagal predčasni bolniški stalež. Pri prehrani bodite pozorni, da bo sveža in zdrava, lahka in uravnotežena. Pri večplodnih nosečnostih je še večja možnost, da postane bodoča mati slabokrvna, zato skoraj ni nosečnice, ki se ne bi srečala s tabletami železa ali sirupom.
Tako kot je vse dvojno, je tudi vaša telesna teža večja, kot če bi nosili samo enega otroka. To ne pomeni, da morate jesti za tri, veliko boste storili že s tem, da pazite, kaj vse jeste. Torej zdravo in večkrat po malem!

SKRB ZA DVOJČKA
V Veliki Britaniji so med starši dvojčkov naredili raziskavo, ali so starši pred rojstvom dvojčkov dovolj vedeli o negi in skrbi za dvojčka. Kar dve tretjini sta jih priznali, da jim v porodnišnici o porodu in nato skrbi za novorojena dvojčka niso dovolj povedali. Britanska dobrodelna organizacija za starše dvojčkov Tamba poudarja, da bi z nasveti lahko preprečili poporodno depresijo pri mamicah dvojčkov.
Mamicam bi morali svetovati, kako naj dojijo dve ali več ustec naenkrat in kam se kot starši dvojčkov lahko obrnejo po pomoč.
Eno predavanje …
Raziskava, ki je zajela 1300 mamic dvojčkov, je pokazala, da jih je samo 36 % imelo možnost dodatnega izobraževanja o skrbi za dvojčke, trojčke ali četverčke.
Večina teh mam se je dodatno izobraževala v obliki enega predavanja, ki ga je organizirala porodnišnica, v kateri sta dvojčka prijokala na svet. Bodoče mamice, ki nimajo dostopa do takšnega svetovanja, tako ostanejo brez pomembnih podatkov in nasvetov za zdravo nosečnost z dvojčkoma ter prepoznavanje in preprečevanje zapletov, ki so pogosti v večplodnih nosečnostih.
Pri Tambi poudarjajo, da je podatek skrb vzbujajoč, saj so raziskave pokazale, da svetovanje pomaga preprečevati možne zaplete tako pri materah kot pri njihovih otrocih. Še posebej nujno je zato, ker se je število rojenih dvojčkov v zadnjih treh desetletjih drastično zvišalo. Danes na trideset rojstev na svet prijoka en par dvojčkov.
Svetovanje po meri
Čeprav večina nosečnosti poteka brez težav, so pri dvojčkih kljub vsemu tvegane. Obstaja namreč večja nevarnost za zaplete, na primer prezgodnji porod. Raziskave so pokazale, da svetovanje po meri pripomore k zmanjšanju zapletov – pri novorojenčkih se pojavlja manj težav, manj je tudi prezgodnjih rojstev.
Novorojenčki, katerih matere so dobile dovolj nasvetov o nosečnosti, porodu in skrbi za dvojčke, se običajno rodijo z bolj zdravo porodno težo. Pogosto lahko prej zapustijo bolnišnico kot dvojčki mater, ki v nosečnosti niso dobile nasvetov.
Ob enem manj depresivne …
Raziskovalci so preverili tudi, ali nasveti bodočim mamicam dvojčkov kakor koli pomagajo pri preprečevanju poporodne depresije. O tej je poročalo 19 odstotkov mater, ki svetovanja niso dobile. To je štiri odstotke več kot pri materah, ki so imele dovolj nasvetov. Tudi sicer je število mater dvojčkov, ki trpijo za poporodno depresijo, veliko višje od mater, ki se s poporodno depresijo borijo po rojstvu enega otroka.
Obvezno svetovanje!
Pri Tambi pravijo, da je svetovanje po meri, torej za bodoče starše dvojčkov, trojčkov ali četverčkov, žal samo stvar sreče. Nekateri starši so ga deležni, drugi so žal prepuščeni samim sebi in svoji iznajdljivosti. Poudarjajo, da bi takšno svetovanje moralo postati pravilo in ne izjema in da starši dvojčkov nedvomno potrebujejo dodatno podporo.
Keith Reed pravi, da potrebujejo starši, ki imajo naenkrat več novorojenčkov, dodatno svetovanje, kako naj za njih skrbijo.
"Mamam moramo svetovati vsaj, kako naj dvojčke dojijo. Pomembno je tudi, da se naučijo nege, ki jih ne bo povsem izčrpala.“
DVOJČKA V VRTCU IN ŠOLI
Nekateri starši nikoli ne pomislijo, da bi otroka med šolanjem ločili, drugi o tem razmišljajo, ko se interesi otrok začnejo razhajati. Misel na 'ločitev' se pri marsikaterem staršu dvojčkov porodi ob prebiranju forumov in klepetanju z drugimi starši dvojčkov ali pa po razgovoru z njunimi vzgojitelji ali učitelji.

Pismo mamice petletnih dvojčkov
Vprašanje, ali dvojčka skupaj vpisati v vrtčevsko skupino ali 1. razred osnovne šole, si vsako leto zastavi kar nekaj staršev. V uredništvo smo dobili pismo bralke, mamice petletnega dečka in deklice, dvojčkov, ki bosta letos prvič sedla v šolske klopi.
Zanima me, kaj menite o ločevanju dvojčkov pri vpisu v 1. razred osnovne šole. Doma imamo petletna dvojčka (deklico in dečka), ki bosta šla letos v šolo. Doslej z možem sploh nisva razmišljala o tem, da bi bila v šoli ločena, vendar sta sama že večkrat rekla, da bi bilo super, če bi lahko sedela vsak s svojim najboljšim prijateljem – na vprašanje, če nočeta biti sošolca, pa pravita, da jima je vseeno. Z možem sva pred veliko dilemo – zdaj je tema, na katero prej sploh pomislila nisva, stalnica v najinih pogovorih. Otroka sta sicer navezana drug na drugega, rada sta skupaj, medtem ko se v vrtcu več kot en z drugim družita z ostalimi. Vzgojiteljica pravi, da sta velika zaveznika, ko pride do reševanja kakšnih nalog, sicer sta zelo samosvoji osebnosti. Kaj torej narediti? Vesela bom vsakega nasveta ali mnenja.
Vprašanje smo naslovili na Ljubljanske vrtce in Alena Kofola, prof. def.
Vrtec
Iz Ljubljanskih vrtcev smo prejeli odgovor, da se njihove vzgojiteljice "v en glas strinjajo, da je absolutno bolje, da sta dvojčka skupaj. To mnenje stoji na delovni praksi vzgojiteljic. Če dvojčka ločiš, povzročiš pri otroku nepotreben stres. Dvojčki so med seboj zelo povezani. Ločevanje samo po sebi ne prinese nobenih 'koristi za razvoj otroka'."
Pred vstopom v vrtec je vedno treba dobro razmisliti, ali sta dvojčka kot samosvoji osebnosti v prvi vrsti sploh zmožna vključitve v skupino in šele nato, ali sta zmožna biti ločena, pravijo psihologi. Izkušene vzgojiteljice pa dodajajo, da je zlasti v začetnem obdobju dvojčkom lažje, če so skupaj. Že zaradi prilagajanja na novo okolje, neznane obraze in sprejemanja novih pravil mnogo malčkov doživlja stres, če pa dvojčka ločimo, lahko njuno stisko samo še poglobimo. Se pa v poznejšem razvojnem obdobju navadno zgodi, da si poiščeta vsak svoje prijatelje, imata svoje konjičke, ju zanimajo povsem različne stvari. To je po navadi tisto, zaradi česar začnejo starši razmišljati, da bi ju vpisali v različna razreda.
Šola
Ali dvojčka vpisati v različna razreda, smo vprašali Alena Kofola, prof. def. Meni, da je treba vsak par dvojčkov obravnavati individualno, saj je za nekatere vpis v isti razred spodbuden, za druge pa ne: "Menim, da se mora pred vpisom dvojčkov v osnovno šolo (v isti ali različni razred) sestati šolska strokovna skupina, ki skupaj s starši dvojčkov poišče najustreznejši način izobraževanja posameznega učenca (dvojčka)."
Strokovnjak pravi, da je vodilo vsake šolske strokovne skupine izbrati za učenca najboljšo možnost. Če torej strokovna skupina skupaj s starši ugotovi, "da je šolanje dvojčkov v istem razredu koristno in spodbudno za različne ravni vzgojno-izobraževalnega in osebnostnega razvoja vsakega posameznega dvojčka, je treba to mnenje upoštevati." Dodaja še, da je treba v nasprotnem primeru – ko bi bilo za vsakega od dvojčkov bolje – upoštevati vse interese in se odločiti za vpis v različna razreda.
Poslušajte sebe, ne drugih. Samo vi poznate svoje otroke!
Odločitev, ali dvojčka vpisati v različna razreda, zagotovo ni lahka. Mora pa biti premišljena in vedno usmerjena v iskanje najboljšega za otroka. Prav zato so vam v šolah na voljo strokovnjaki, ki vam bodo pomagali pri presojanju. In ko se boste odločili, se boste odločili prav. Čeprav je pri nas še vedno ustaljena praksa, da sta dvojčka sošolca, ni prav nič narobe, če se boste vi odločili drugače. Ne glede na to, kakšno mnenje ima o tem okolica: samo vi poznate svoje otroke.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV