Bibaleze.si

Vse, česar niste vedeli o škiljenju

N. K.

Nega in zdravje

0
31. 07. 2020 12.55

Kaj pravzaprav je škiljenje? Je motnja, okvara ali bolezen oči? Mnoge starše tudi zanima, ali je to prirojeno, dedno ter ali je povezano s kratkovidnostjo in daljnovidnostjo. Odgovore nam je podal oftalmolog Dušan Pušnik, Bibin svetovalec.

Skiljenje

Nekateri starši mislijo, da bo otrokovo škiljenje minilo samo od sebe, oftalmolog pa je prepričan, da se vzrok za njihovo razmišljanje skriva v ustnem izročilu. Poudarja – če pri otroku opazite, da ima takšno težavo z očmi, nemudoma poskrbite, da ga pregleda okulist.

Če otrok škili, je potreben pregled pri okulistu.
Če otrok škili, je potreben pregled pri okulistu. FOTO: iStockphoto

Škiljenje je ...

''Škiljenje je nezmožnost usmeriti pogled obeh oči v isto točko. To je najpogosteje prirojena okvara pri razvoju vida; ločimo različne vrste, in sicer glede na usmerjenost pogleda vsakega očesa posebej – navznoter, navzven, navzgor, navzdol …'' razlaga oftamolog Dušan Pušnik ter dodaja, da je najpogostejše škiljenje navznoter ali navzven.

 

Otrok škili že ob rojstvu

Otrok ponavadi škili že takoj, ko prijoka na svet. Res pa je, da je pri novorojenčku to težko določiti, saj se usklajeno gibanje oči razvija še nekaj časa po rojstvu, lahko tudi do nekaj mesecev. ''Najpogostejši vzrok škiljenja pri dojenčku je razlika dioptrij na obeh očesih. Pri tem na eno oko otrok bolje vidi kot na drugo, zato je pomembno, da okulist čim prej pregleda otroka in se čim prej začne z zdravljenjem.''

 

Drugi vzroki za škiljenje

Škiljenje je tako prirojena motnja vida, kot vzrok zanj pa strokovnjak navaja tudi poškodbo glave pri porodu, krvavitev, nepopoln razvoj očesnih mišic, okvaro živčevja, ki oživčuje očesne mišice.

Očala ali operacija

Če opazite, da vaš otrok škili, omenite to izbranemu pediatru, ki vam bo napisal napotnico za okulista. Tam bodo otroku najprej širili zenice s posebnimi kapljicami, saj bodo tako lažje ugotovili pravi vzrok škiljenja.

V večini primerov se škiljenje odpravi z rednim nošenjem očal (še posebej zaradi dioptrije), vendar je priporočljivo, da otrok pokriva boljše oko, saj se tako lahko izboljša razvoj ostrine vida tudi na slabšem očesu. Oftalmolog pojasnjuje, da je škiljenje pogostokrat povezano z daljnovidnostjo ali kratkovidnostjo oz. je posledica razlike v dioptriji med enim in drugim očesom. ''Izboljšanje vida s pokrivanjem enega očesa je treba začeti čim prej v otroštvu, vsaj pred tretjim letom, saj se ostrina vida najbolj razvija od rojstva do šestega leta.''

Najprej se seveda z očali ali kontaktnimi lečami poskuša izenačiti dioptrijo in ostrino vida na obeh očesih, pozneje pa se lahko poskusi škiljenje odpraviti tudi z operacijo. Vendar slednja ni 100-odstotno zagotovilo, da oseba ne bo zopet začela škiliti, saj je resnično vse odvisno od ostrine vida na očeh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863