Vožnja z avtomobilom je lahko stresna za vas in vašega dojenčka, ob upoštevanju nekaj preprostih nasvetov pa bosta v njej lahko uživala oba. Kako se pripraviti, kaj vzeti s seboj in kdaj potovati, so vprašanja, ki si jih pred takim potovanjem morate zastaviti. Poiskali smo odgovore nanje.

Varnost na prvem mestu
Dojenčkova varnost naj bo vedno na prvem mestu, za kar poskrbite z izbiro njegovi starosti in velikosti primernega avtosedeža. Sedež pravilno namestite in pripnite ter ga, razen v primerih, ko lahko izklopite sopotnikovo zračno blazino, ne postavljajte na sovoznikov sedež, temveč na zadnjo klop avtomobila. Tudi če je dojenček varno nameščen in pripet v avtosedežu, pa ne pozabite na vratih vklopiti otroškega varovala, saj nekateri radovedni dojenčki med vožnjo radi preiščejo vsak košček vozila, ki ga lahko njihove ročice dosežejo.
Če vozite čez dan, na zadnja okna namestite senčnike, saj neposredno sonce lahko dojenčka moti in ga po nepotrebnem segreje, čeprav imate vklopljeno klimo. Dojenčka oblecite v več slojev lahkih oblačil, saj nikoli ne veste, kako hladno ali toplo bo. Tako ga boste lahko hitro slekli, če mu bo prevroče, ali ga oblekli, če ga bo zeblo. V vozilu imejte vedno tudi prvo pomoč za dojenčka in sredstva za zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki.
Kdaj na pot?
Z dojenčkom se je na dolgo potovanje z avtomobilom najbolje odpraviti ponoči. Tako bo najverjetneje spal vse do cilja, vi pa se boste brez skrbi lahko osredotočili na vožnjo. Do težav lahko pride le, če je vaš dojenček eden tistih, ki se zbudijo takoj, ko ugasnete motor, da bi si malo pretegnili noge in ga nato težko prepričate, naj zaspi nazaj. Seveda pa je to odvisno tudi od vas, saj nočna vožnja ne ustreza vsem voznikom, še posebej ne po napornem delovnem dnevu. Če se že odločite za potovanje ponoči, se pred tem vsekakor dobro naspite.

Če raje potujete podnevi, vožnjo načrtujte tako, da je bo vsaj del sovpadalo z dojenčkovim popoldanskim počitkom. Izogibajte se prometnim konicam in se na daljših potovanjih ustavljajte na dve do tri ure, kar sicer velja tudi za nočno vožnjo, da se sami malo odpočijete in si naberete malo moči ter da se skupaj z dojenčkom naužijeta svežega zraka in se pretegneta. Zelo majhen dojenček bo verjetno večino potovanja prespal, malo večji pa ne bodo zdržali več kot dve ali tri ure pripeti na sedežu in bodo tako kot vi potrebovali postanek.
Najlažje je, če potujete še vsaj z eno odraslo osebo, da se med vožnjo lahko izmenjavata in vam lahko pomaga zabavati dojenčka, ko je buden, ali ga umiriti, ko postane zaspan, vendar še noče zaspati. Najbolje je, da nekdo vedno sedi ob dojenčku, saj bo tako še najbolj miren in zadovoljen, počutil pa se bo tudi bolj varno.
Kako ga nahraniti?
Dobra stran potovanja z avtomobilom je, da se lahko ustavite, se odpočijete in dojenčka nahranite kadar koli želite. Če dojenčka še dojite, je za oba najlažje, saj imate hrano zanj vedno pri sebi in pripravljeno. Za dojenčke, ki pijejo po steklenici, si lahko mleko iztisnete vnaprej ali pripravite mleko v prahu s prekuhano vodo, ki jo shranite v termo steklenici, da ostane topla. Če dojenček že jé gosto hrano, pa lahko s seboj nesete doma pripravljeno hrano ali jo pripravite kar na poti – za to je najbolj primerna banana, ki jo preprosto zmečkate z vilicami.

Hrana, ki jo dojenček zlahka prime v roko, kot so razne štručke in riževi krekerji, je lahko odlična rešitev za dolgo vožnjo z dojenčkom in ga vsaj začasno zaposli. Vendar to dajte dojenčku le, ko poleg njega sedi odrasla oseba, ki ga nadzoruje, da ne bi pogoltnil prevelikega kosa in se začel daviti.
V restavracijo ali park?
Vedno imejte s seboj dojenčkovo skledico oziroma krožnik in pribor. Tudi če se odločite ustaviti v restavraciji, jih veliko nima primernega pribora za dojenčke in bodo tudi zanj ponudili običajni pribor ter krožnik, kar vam lahko povzroča težave, če je dojenček ravno v obdobju, ko preizkuša, ali krožnik in pribor tudi letita. Potovalni otroški stolček je zelo uporaben in v njem lahko dojenčka udobno nahranite, kjer koli že ste.
Če se odločite jesti v restavraciji, vam bodo verjetno z veseljem pogreli hrano ali mleko za dojenčka, vendar bodite zelo previdni in preverite temperaturo, preden mu jo ponudite, saj je lahko veliko prevroča. Dojenčke, ki se že navajajo na gosto hrano, pa lahko že pred potovanjem postopoma navajate na hrano sobne temperature, da vam je na potovanju ne bo treba pogrevati.
Dobra alternativa ustavljanju v restavracijah je, da s seboj vzamete odejico za piknik in se ustavite v kakšnem parku. Po dolgi vožnji bo svež zrak dobro del tako vam kot vašemu dojenčku. Poleg tega tako starejši dojenček dobi priložnost, da se malo plazi in raziskuje ter tako pokuri nekaj energije, ki je v avtomobilu ne more.
Da mu ne bo dolgčas
Na potovanje ne pozabite vzeti vreče igrač, s katerimi se bo lahko igral. Ogledalo, primerno za dojenčke, lahko radovednega dojenčka zabava kar nekaj časa. Ne dajajte mu igrač, s katerimi se običajno igra doma, raje vzemite kakšno, na katero je že pozabil, si kakšno sposodite ali kupite kakšno novo.
Morda se sliši nenavadno, vendar lahko dojenčka zaposlite tudi s preprostimi gospodinjskimi pripomočki, ki običajno dojenčka celo zabavajo dlje kot “prave igrače“. Premetavanje neodprte svetleče in šumeče vrečke prigrizkov ga lahko zaposli za nekaj časa, pazite le, da je vrečka res takšna, da je ne bo mogel strgati ali kako drugače poškodovati. Zabavate ga lahko tudi tako, da predvajate zgoščenko, namenjeno posebej dojenčkom.
Srečno pot!
Tudi, če pride do stresnih trenutkov, ostanite mirni, če vozite sami, ne dovolite, da vas dojenček pri tem moti. Če opazite, da potrebuje odmor od dolge vožnje, se varno ustavite ter poskrbite zanj in zase. Najpomembneje je, da je potovanje varno in kar se da udobno za oba.
Lahko pa si privoščite tudi drugačen dopust in se nanj odpravite s “hišo“.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV