
Začimbe v prehrani doječe mame
Velja, da kar poje mama, dobi tudi dojenček. Prav zato morate doječe matere paziti, s čim začinite svoj polnovreden in zdrav obrok. Veliko je že napisanega o tem, kako prehrana doječe matere vpliva na pojav črevesnih krčev pri dojenčkih. Prav zato tudi mnogo porodnišnic pomaga mamicam tako, da jim dajo ob odhodu seznam živil, ki naj bi jih uživale. Eno temeljnih načel je, da hrana ne sme biti preveč slana, začinjena, kisla ali sladka. To pomeni, da se je treba izogibati ostrim začimbam, kot so poper, paprika, hren, gorčica, ocetni kis, odsvetovana sta tudi sveža čebula in česen. Prav nasprotno pa velja za začimba zelišča, kamor sodijo peteršilj, luštrek, muškatni orešček, majaron, timijan, rožmarin, limonina lupina in cimet.
Prve začimbe v dojenčkovi prehrani
Mamicam, katerih dojenčki imajo krče, patronažne sestre ali babice svetujejo pripravo čaja proti krčem. Najbolj naj bi pomagala mešanica kumine, janeža in komarčka. Če imate začimbnice doma, lahko pripravite domači čaj, ki ga po steklenički poleg mleka ponudite dojenčku. Čaj je na voljo tudi v vseh slovenskih lekarnah.
Začimbe v gosti hrani
Začimbe je treba uvajati tako kot gosto hrano, torej postopno. Vsak teden naj bi otroku ponudili eno začimbo, saj je tako lažje določiti vzrok za kakršen koli nezaželen učinek (alergije). Čeprav dodamo ščepec, se moramo zavedati, da že ta lahko razdraži dojenčkov želodec. Prav zato ne smemo pretiravati ne s količino ne prepogostim uvajanjem različnih ali celo kombiniranjem več začimb. Začnite z eno, ko vidite, da jo otrok dobro prenaša, torej da nima težav, dodajte na seznam novo.
Izbor začimb
Prva začimba, ki še vedno buri duhove, ali je začimba ali osnovna sestavina, je sol. Za nekatere je nepogrešljiva pri vsakem obroku, drugi jo imenujejo 'bela smrt'. Ker je to navadno prva začimba, ki jo dodamo dojenčkovi gosti hrani, jo moramo dodati resnično malo. Istočasno s soljo pa vpeljite v jedilnik še kakšno od naslednjih začimb: meta, bazilika, origano, rožmarin, majaron, pomarančna ali limonina lupinica, vanilja, cimet, peteršilj, sladka paprika, posušeni paradižnik, luštrek, drobnjak. Če boste ugotovili, da ima vaš malček katero od začimb še posebej rad, jo izkoristite pri uvajanju novih živil. Znan okus, če je otroku še posebej všeč, namreč vpliva na lažje sprejemanje novosti na krožniku.

Kam po začimbe in kako jih shranjevati?
Že res, da je najbolj enostavno v trgovini kupiti posušene začimbe, če pa imate možnost dobiti ali kupiti sveže, potem svojemu malemu jedcu ponudite prav te (seveda sveže nabrane in dodane jedem). Če jih gojite na vrtu ali v lončenih posodah in se jih odločite posušiti, upoštevajte navodila primernega sušenja. V vsakem primeru jih morate hraniti v čistem, suhem in temnem prostoru.

Črna lista začimb
Dandanes je v trgovinah na voljo več vrst različnih 'instant' mešanic začimb. Zapomnite si, da velike črke E na deklaracijah ne obetajo nič dobrega, še manj pa zdravega. Ponudite svojim otrokom najboljše in se izogibajte mešanicam z dodatki (sol, sladkor), ojačevalci okusa in umetnimi barvili.
Učinki začimb
Začimbe niso samo sestavni del kulinaričnega doživetja, ampak imajo veliko zdravilnih učinkov. Indijci (veliki zagovorniki tradicionalne medicine, imenovane ajurveda), pravijo, da imajo nekatere, zaužite skupaj samo z vodo, pri odraslem enak zdravilni potencial, kot če bi zaužili zdravilo. Pri otrocih pa imajo poleg izboljšanja prebave in apetita tudi antibakterijski učinek.
Posebno pozornost pa začimbam namenjajte tudi nosečnice. Kar nekaj je namreč takšnih začimbnih zelišč, ki vsebujejo snovi, ki s svojim močnim delovanjem na prebavni sistem posredno vzpodbujajo krčenje maternice in predstavljajo potencialno nevarnost za spontani splav.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV