Stisnjena pest je le eden od prirojenih refleksov, ki jih boste opazili v prvih tednih otrokovega življenja. Torej je povsem normalno, da novorojenčki stiskajo roke v pesti in je to eden izmed številnih gibov, ki bodo vplivali na otrokovo prihodnjo fino motoriko.
Ta refleks lahko sprožite tudi tako, da s prstom pobožate dojenčkovo odprto roko. Refleksno zapiranje dlani je le eden od nehotnih gibov dojenčkov. Stisnjene pesti so nevrološki odziv, ki se pojavi, ko se otrokov živčni sistem še razvija. Trdno stisnjene pesti so skupaj s pokrčenimi komolci, rokami in nogami ostanki načina življenja oziroma položaja, ki ga je dojenček zasedal v vašem trebuhu.

Kako otroku pomagati sprostiti pesti
Običajno vam ni treba storiti ničesar, da bi dojenček sprostil pesti, saj bo ta prirojeni refleks postopoma izginil okoli petega ali šestega meseca življenja. Če otrok zaradi stresa ali krčev stisne pesti, ga poskusite pomiriti z guganjem in petjem. In seveda, če je dojenček lačen, mu ponudite obrok. Takoj, ko začne jesti, boste videli, kako se dlani počasi sprostijo in razprejo.
Vas morajo stisnjene pesti kdaj skrbeti?
Normalno je, da so starši včasih zaskrbljeni glede razvoja svojega dojenčka, še posebej, če otroka primerjajo z drugimi otroki podobne starosti. Ne pozabite pa, da pediatri vsakič, ko pridejo v svetovalnico, preverijo vse otrokove reflekse. Če pa zdravnik poleg tega opazi, da so pesti stisnjene dlje, kot bi smele biti, lahko to kaže na težave z živčnim sistemom. V redkih primerih lahko pretiran oprijemalni refleks kaže na cerebralno paralizo ali hipertonus, to je povečan mišični tonus (zategnjene mišice).
Znaki, na katere so starši lahko pozorni in ki lahko nakazujejo na osnovno težavo
Stiskanje pesti po 6. mesecu: Če dojenček po tem času še vedno stalno stiska pesti, lahko kaže na zamudo v motoričnem razvoju.
Pomanjkanje koordinacije gibov rok: Od 4. do 6. meseca bi morali dojenčki začeti pridobivati nadzor nad gibi rok. Če med igro ne prijemljejo predmetov, ne segajo po igračah ali ne odpirajo dlani, se je morda vredno posvetovati z zdravnikom.
Druge razvojne zamude: Če stiskanje pesti spremljajo druge zamude pri razvojnih mejnikih, kot je sedenje, plazenje ali prevračanje, je to lahko znak širše težave, ki zahteva pozornost.

Spodbujanje razvoja rok pri dojenčkih
Starši lahko podprejo razvoj dojenčkove roke s spodbujanjem igre in raziskovanja. To pa je nekaj načinov, kako dojenčkom pomagati pridobiti večji nadzor nad gibi rok:
Lega na trebuščku: To spodbuja dojenčke, da dvignejo glavo in uporabljajo roke, kar spodbuja splošni razvoj motoričnih sposobnosti.
Ponujanje igrač za oprijem: Mehke, lahke igrače lahko spodbudijo dojenčke, da razprejo pesti in vadijo svoje prijemalne sposobnosti.
Nežna masaža dlani: Rahla masaža otrokovih dlani lahko pomaga pri sprostitvi in spodbuja prekrvavitev, kar spodbuja pogostejše odpiranje rok.
Interaktivna igra: Petje pesmi, igranje iger ali nežno dotikanje njihovih rok lahko pomaga spodbuditi njihov občutek za dotik in prostovoljne gibe rok.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV