
Strokovnjaki so prišli do presenetljivih ugotovitev, in sicer dlje se otrok doji, še posebej po drugem letu starosti, je tveganje za karies večje. Daily Mail navaja, da so strokovnjaki v študijo vključili dojenčke, ki so se dojili, in tudi tiste, ki so pili adaptirano mleko. Opazovali so jih pri šestih mesecih, enem letu in 38. mesecu starosti. Ugotovili so, da so pri starosti enega leta jedli 29 različnih vrst hrane, ki je vključevala sadje, zelenjavo, meso, čokolado, piškote in sokove.
''Čeprav materino mleko ni glavni povzročitelj nastanka kariesa, je pravzaprav kriv sam proces dojenja, ki spodbuja njegov nastanek,'' so razložili strokovnjaki z vseučilišča Berkley. ''Ko dojenček sesa, so njegovi zobje zaščiteni in prekriti z usti, zaradi tega slina ne more do njih. Slina tako ne more razgraditi bakterij, zato je velika verjetnost, da se bo pojavil karies,'' je dejal vodja študije Benjamin Chaffe.
Splošne zdravstvena priporočila so, da je potrebno otroka dojiti do šestega meseca starosti, nato pa je potrebno začeti z uvajanjem goste hrane. Čas, kdaj prenehati z dojenjem, ni definiran, toda mnoge mame prenehajo dojiti okrog enega leta otrokove starosti. Strokovnjaki svetujejo, da dojenčku po dojenju obvezno s krpico obrišete zobe.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV