
Vzroki za zaprtje
Zaprtje pri majhnem dojenčku je lahko posledica nezadostne dejavnosti črevesja ali prehrane. Značilno je predvsem za dojenčke, ki jih hranijo z mlečnimi formulami. Za starše teh otrok še posebej velja, da naj bodo pozorni in skrbno upoštevajo navodila za pripravo, saj lahko prevelike količine mlečnega prahu povzročijo črevesne motnje. Dojeni otroci redko trpijo za zaprtjem, pravita Birgit Gebauer-Sesterhenn in dr. med. Manfred Praun, avtorja Velike knjige o dojenčku.
Zdravljenje zaprtja
Včasih za odpravo zaprtja zadostuje že menjava adaptiranega mleka.
– Odvajalno deluje tudi mlečni sladkor: od dve do štiri čajne žličke ga raztopite v čaju, vodi ali mleku in napitek enkrat do trikrat dnevno ponudite otroku. Toda tudi pri tem velja zmernost: prevelika količina mlečnega sladkorja napenja!
– Včasih pomaga draženje mišic zadnjika: vatirano paličico namažite s kremo ter konico previdno in nežno potisnite v zadnjik. To sproži refleks izločanja.
– Trdo blato zmehčajo glicerinske svečke in iztiskanje je potem lažje. Dobite jih v lekarnah brez recepta.
– Mini klistir: že pripravljenega lahko kupite v lekarni. Vendar se pred uporabo posvetujte z otrokovim zdravnikom!

Zaprtje pri večjem dojenčku
Lahko je posledica premajhne količine zaužitega sadja ali zelenjave (hrane, bogate z vlakninami), premajhne količine tekočine ali prevelike količine hrane, ki upočasnjuje prebavo (čokolada, jajce, stročnice, konzervirana živila …).
Tudi premalo telesne aktivnosti, pomanjkanje počitka in spanja, čustveni in psihični stres, slabe in neustrezne prehranjevalne navade – vse to lahko vpliva na zaprtje in upočasni prebavo.
Med možne vzroke za upočasnjeno prebavo sodi tudi sprememba v prehrani, npr. uvajanje v vrtec. Zaprtje se lahko pojavi tudi pri spremembi okolja, npr. po odhodu na morje.
Zdravljenje
Poskrbimo, da ima otrok na voljo zadostno količino zdrave tekočine (nesladkan čaj ali voda, sadni sok mešan z vodo). Otrok naj uživa jogurte, presno sadje, kuhane jabolčne krhlje, slive in fige, namočene v vodi, zelenjavo in polnozrnat kruh. Omejimo uživanje čokolade, sladkih in gaziranih pijač.
Poskrbimo, da dovolj časa preživi v naravi, da se zadosti giblje in tudi dovolj počiva. Otrok naj ima več manjših obrokov, hrano naj dobro prežveči, za hranjenje pa si vzemite čas, ne hitite.
Ko se otrok privaja na kahlico, poskrbite, da bo privajanje čim manj stresno. Najbolje je, da ga posedete na kahlico večkrat dnevno, za odvajanje blata morda celo vsak dan ob isti uri.
Nikar mu ne dajajte odvajal po lastni presoji, temveč se prej posvetujte z zdravnikom!
O tej temi lahko poklepetate tudi na forumu.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV