Bibaleze.si

VIDEO: Zdravilne rastline za malčke

Bilka Baloh, Edita Žugelj

Dojenček

1
26. 10. 2009 15.00

Nekatere otroške bolezni lahko zdravimo tudi naravno, s pomočjo čajev, poparkov, tinktur, mazil ali obkladkov. Vseeno pa je dobro, da se pred tem posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom.

Kadar zboli vaš dojenček ali malček, se lahko zatečete tudi k blagim naravnim zdravilom.

Čaji naj bodo nesladkani, saj le tako dosežemo željeni učinek.
Čaji naj bodo nesladkani, saj le tako dosežemo željeni učinek.FOTO: iStockphoto
Gripe, prehladi in angine

Dojenčke v prvih mesecih življenja pred prehladom in kašljem varujejo materina protitelesa, ki jih dobiva z mlekom. Ko se dojenje konča, si začnejo dojenčki graditi lasten obrambni mehanizem proti boleznim. Najbolj pogosti so: prehlad, ki povzroča izcedek iz nosu, kašelj in rahlo povišano temperaturo, vnetje nebnic (mandljev), ki povzroča vročino, vneto žrelo in bolečine med požiranjem, ter vnetje obnosnih votlin (sinusitis), ki povzroča vročino, glavobol, slabše vonjanje in posledično slabši apetit.

Ameriški slamnik
Ameriški slamnik FOTO: osebni arhiv

Čaji in tinkture

Čajna mešanica proti prehladu naj vsebuje: lipo, bezeg, pljučnik, žajbelj in kolmež. Čaj pripravite kot poparek in ga trikrat dnevno po majhih požirkih ponudite otroku.

Tinktura ameriškega slamnika je odlična za krepitev imunskega sistema. Dobite jo pripravljeno v lekarni v razmerju 1:5 v 45-odstotnem alkoholu. Otrokom jo dajete trikrat na dan zmešano z vodo – dojenčkom, starim od pol do enega leta, 2 kapljici, od enega do šest let pa 5 kapljic.

Pri suhem kašlju je najbolj zanesljiva okroglolistna rosika. Eno do dve posušeni rastlini prelijte s skodelico vrele vode, namakajte 10 minut in precedite. Čaj dajete otrokom trikrat na dan po jedi – dojenčkom, starim od šest do 12 mesecev, 15 ml, malčkom od enega do šest let pa trikrat na dan po 50 ml.

Kadar zboli vaš dojenček ali malček, se lahko zatečete tudi k blagim naravnim zdravilom.
Kadar zboli vaš dojenček ali malček, se lahko zatečete tudi k blagim naravnim zdravilom.FOTO: iStockphoto
Bronhitis

Bronhitis je virusna okužba, ki v pljučih povzroča vnetje dihalnih poti, imenovanih bronhioli. Zaradi vnetja se bronhioli zožijo, zamaši se nos, začne se "piskanje", kašljanje in težko dihanje. Običajno se zviša tudi telesna temperatura. Zbolijo predvsem dojenčki in malčki do drugega leta starosti. Bronhiolitis največkrat povzroči tako imenovani respiratorni sincicijski virus (RSV), ki se prenaša po zraku s kapljicami. V tednu dni naj bi se bolezen umirila; ker pa gre za virusno okužbo, antibiotiki ne pomagajo. V redkih primerih se iz okužbe lahko razvije astma, kar opazimo, kadar otrok kašlja daljše obdobje.

OPOZORILO! Sočasno se sme uporabljati samo eno od naštetih zdravilnih rastlin.

Najučinkovitejše zdravilne rastline

Pri kašlju in povišani temperaturi je najučinkovitejša materina dušica. Ščepec ali dva materine dušice prelijte s skodelico vrele vode. Pustite stati pet minut in precedite. Otrokom, starim od šest do 12 mesecev, dajte trikrat na dan po 20 ml čaja.

Obkladki iz črnega bezga so prav tako zelo učinkoviti. Bezgove cvetove prelijte z vrelo vodo. Odcejene cvetove nadevajte v laneno vrečko, jo zavežite in položite na otrokove prsi.

Ko otrok že začne izkašljevati, koristi tudi bezgov čaj. Enako kot pri materini dušici prelijte posušene bezgove cvetove z vrelo vodo in pustite stati pet minut. Precedite, potem pa otroku postopoma, trikrat na dan ponudite 20 ml bezgovega čaja.

Sirup dišeče vijolice blagodejno vpliva na dihala. Pripravite ga iz 100 g posušenih cvetov, 500 g sladkorja in 300 ml vode. Otrokom, starim od pol do enega leta, dajte od dva do trikrat na dan med jedjo po 10 ml sirupa.

Pri izločanju sluzi iz bronhiolov malčku pomaga tudi masaža. Najbolj primerno je masiranje s tremi kapljicami sivkinega eteričnega olja. Razredčite ga v 10 ml nosilnega masažnega olja, ki ga lahko kupite v vsaki lekarni. Eno žličko mešanice vmasirate v prsi in hrbet.

Sivkino eterično olje, ki ga dobro razredčite, odlično pomaga pri bronhitisu in izkašljevanju.
Sivkino eterično olje, ki ga dobro razredčite, odlično pomaga pri bronhitisu in izkašljevanju.FOTO: iStockphoto

Čajna mešanica, ki ublaži astmo, je tudi: pljučnik, bezeg, planinski mah, materina dušica, črna kopriva, kamilica in ozkolistni trpotec. Čaj pripravite kot poparek, vendar naj ga malček ne pije več kot tri tedne.

Ekcemi

Najpogostejša oblika ekcema pri otrocih je tako imenovan atopični dermatitis. Povzroča rdeč vlažen izpuščaj, iz katerega se po praskanju razvijejo kraste. Navadno se pojavlja v kožnih pregibih, za ušesi, koleni, na lasišču, rokah, stopalih in na predelih pod plenicami. Po tretjem ali četrtem letu starosti ta oblika ekcema običajno izzveni. Dokazano je, da obstaja dedna nagnjenost k bolezni, zlasti če so v družini tudi druge alergije, kot je astma ali seneni nahod. Včasih ekcem povzročijo alergije na hrano, kot so jajca, mleko ali ribe. Med alergene, ki se prenašajo po zraku, sodijo tudi mačja ali pasja dlaka, hišne pršice in cvetni prah.


Ognjič
OgnjičFOTO: iStockphoto

Zdravilna zelišča za zunanjo uporabo

Med najbolj učinkovitimi je ognjič. 5 g posušenih cvetov stremo v 1l vrele vode. Namakamo pet minut in nato precedimo. V pripravek namočimo krpo in jo tri do štirikrat na dan položimo na prizadeto mesto.

Orehov gel ali krema je prav tako zelo primerna, vendar se je treba ravnati po navodilih proizvajalca ali pa se posvetujte s terapevtom naravnega zdravljenja.

Ali tudi vi doma pogosto pijete čaje? Kakšne, nam zaupajte na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855