Bibaleze.si

Zlatenica pri novorojenčku

N.R.

Dojenček

3
19. 06. 2009 19.00

Zlatenica je pri novorojenčku zelo pogost pojav. Ni nalezljiva, če jo zdravimo, tudi ni nevarna. Novorojenček je bolj zaspan, bolj slabo jé, njegova koža pa se obarva rumeno.

Huda zlatenica lahko povzroči okvaro otrokovih možganov, zato jo je potrebno zdraviti.

Fiziološka zlatenica izgine po enem do dveh tednih.
Fiziološka zlatenica izgine po enem do dveh tednih.FOTO: iStockphoto

Zlatenica pri novorojenčku

Navadno se drugi ali tretji dan po rojstvu pri novorojenčku pojavi fiziološka zlatenica. Nastane zato, ker se otrokova jetra in črevesje šele privajata na življenje zunaj maternice. Vzrok zanjo je torej v nezrelih ali nezadostno delujočih jetrih. Ko je otrok še v maternici, to nalogo odstranjevanja odvečnega bilirubina opravljajo mamina jetra. Fiziološka zlatenica izgine po enem do dveh tednih, saj se v tem času novorojenčkova jetra popolnoma razvijejo.

Vzrok za zlatenico novorojenčka je lahko tudi v nezdružljivosti materine in otrokove krvne skupine, lahko je posledica zamašenih zapor črevesja, žolčnih vodov, hepatitisa in najrazličnejših dednih bolezni.

Kako jo spoznamo

Spoznamo jo po rumeno obarvani koži novorojenčka, rumeno pa so lahko obarvane tudi vidne sluznice in beločnice. Urin je temnejše barve, otrok pa bolj zaspan.Tudi urin oranžne barve lahko kaže na zlatenico, ker se je presežen del bilirubina izločal skozi ledvice v seč. Spoznate jo lahko tudi tako, da s prstom nežno pritisne na konico otrokovega noska ali čela. Če bo predel kože pod prstom bele barve, naj vas zlatenica ne skrbi, če pa bo koža obarvana v rumenem odtenku, se pri otroku najverjetneje razvija zlatenica. Ta preprost preizkus opravite pri dnevni svetlobi.

Zdravljenje

Huda zlatenica lahko povzroči okvaro otrokovih možganov, zato jo je potrebno zdraviti. Zlatenico pri otroku kontrolirajo z očmi, s posebno napravo, ki spektrofotometrično zaznava stopnjo obarvanosti kože in z določanjem bilirubinov v krvi. Zdravi se večinoma s fototerapijo. Otročka položijo v posebno 'posteljico', kjer so nameščene luči z modro svetlobo frekvence okoli 460 nm. Novorojenček je gol, oči ima zaščitene s posebnimi očali. Z obsevanjem kože se doseže, da se del bilirubina, ki se nahaja v koži in v podkožju, spremeni v topne sestavine, te pa se lahko izločajo tudi preko ledvic.

Najhuje pri vsem tem je navadno mamicam, ker svojega novorojenčka ne morejo imeti pri sebi. Otroka pa vseeno lahko dojijo ali hranijo po steklenički.

Huda zlatenica lahko povzroči okvaro otrokovih možganov, zato jo je potrebno zdraviti.
Huda zlatenica lahko povzroči okvaro otrokovih možganov, zato jo je potrebno zdraviti.FOTO: iStockphoto

'Fotoblazinica'

Če ima novorojenec lažjo obliko zlatenice, ga lahko obsevajo kar v njegovi posteljici. Otroček tako leži na fiberoptični blazinici, ki oddaja svetlobo določene frekvence. Tako sta oba zadovoljna, mamica in novorojenček, ker sta še vedno skupaj.

Lahko pa se zgodi, da ne glede na vse možnosti zdravljenja zlatenica napreduje, takrat se je potrebno odločiti za izmenjalno transfuzijo krvi. To pomeni, da novorojenčku skozi popkovno veno dodajo svežo kri darovalca. To opravi neonatolog in traja nekaj ur. Postopek pa ni nevaren za otročka.

Kaj lahko sami naredite za zmanjšanje zlatenice

Zgodnje in pogosto dojenje ugodno vpliva na delovanje celotnega prebavnega trakta. Tudi zgodnje izločanje mekonija – prvega blata pomembno zmanjša količino barvila. Mamica, ki je že imela otroka z zlatenico, naj na to opozori pediatra. Otroka, ki je blago rumen oziroma zlat, izpostavite sončni svetlobi. Doma v vozičku ob zaprtem oknu ali zunaj, vendar ne neposredno na soncu.

Če pa opazite, da je otrok ob rumeni barvi kože tudi nenavadno zaspan in odklanja hranjenje, pa kar takoj do zdravnika!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863