Bibaleze.si

Dojenje po carskem rezu

N. K.

Spanje in dojenje

0
01. 08. 2019 06.29

Z materinim mlekom dobi novorojenček vse potrebne snovi za razvoj in rast. Prav tako lahko uspešno doji mamica, ki ni rodila vaginalno, ampak s carskim rezom, pri pristavljanju pa ji prve dni pomagajo medicinske sestre.

Dojenje

Prednosti materinega mleka

Materino mleko je hrana za dojenčka, v večjih količinah začne nastajati v mlečnih žlezah porodnice od 24 do 48 ur po porodu. V primerjavi s kravjim mlekom vsebuje manj beljakovin, več ogljikovih hidratov, imunoglobuline A, encime, ki krepijo odpornost, lipaze, ki pomagajo pri prebavljanju maščob, več železa in bakra, manj fosfata in vitamina K. Za otroka je dojenje zelo pomembno, saj tako dobi vse potrebne snovi za rast in razvoj.

Pravilno pristavljenega otroka boste težko odstavili.
Pravilno pristavljenega otroka boste težko odstavili.FOTO: iStockphoto

Prednost dojenja pred hranjenjem po steklenički je za novopečene mamice tudi ta, da je najbolj preprost način hranjenja. Kot pravi Severina Feuš, mednarodna svetovalka za dojenje in laktacijo, ima mamica hrano vedno pri sebi, pa še prave temperature je.

Tokrat smo se s Feuševo pogovarjali o dojenju po carskem rezu.

V čem se razlikuje dojenje po carskem rezu od dojenja po običajnem porodu? Ali pri mamici pozneje začne nastajati mleko? Nekatere mamice so prepričane, da po carskem rezu ne bodo mogle dojiti.

Pri vaginalnem porodu otroka lahko pristavimo na prsi v prvi uri po porodu, kar je za vzpostavitev dojenja zelo pomembno.
Po carskem rezu pa je situacija malce drugačna. Prvi podoj je odložen, saj je mati med posegom uspavana. Otroka ji medicinske sestre pomagajo pristaviti šele po določenem času, ko je mati zbujena in se zaveda sebe in okolice.

Razlika je tudi v tem, da v ljubljanski porodnišnici pri vaginalnem porodu otroka skupaj z mamico na oddelek odpeljejo po treh urah, kjer velja sistem rooming-in. Otrok in mamica bivata 24 ur skupaj in je dojenje mogoče in zaželeno po želji otroka.

Po carskem rezu pa je prva dva dneva mati na intenzivnem oddelku, za otroka pa ločeno skrbijo medicinske sestre. Materi otroka pripeljejo večkrat dnevno, dojenje torej ne more biti po želji otroka.

Mleko se lahko po carskem rezu v večjih količinah zaradi bolečin, prejete terapije in redkejšega pristavljanja začne izločati z zakasnitvijo, vendar tu ni pravila. Vsekakor se tudi po carskem rezu lahko uspešno vzpostavi polno dojenje.

Ali se dojenčki, rojeni s carskim rezom, drugače odzivajo, sesajo?

Otroci morajo za uspešno sesanje imeti iskalni, požiralni in sesalni refleks, ki je nagonski. Način poroda na to nima vpliva.

Kako naj mamica, ki je imela carski rez, pristavi dojenčka k prsim?

V prvih dneh ji otroka prinesejo in pomagajo pristaviti medicinske sestre. Položaji mamice so različni. Na začetku priporočamo ležeči položaj, in sicer na boku, samo glava na blazini, spodnja roka pod ali za otrokovo glavo. Dojenje lahko poteka tudi sede – kolena rahlo višje kot boki, podprt hrbet. Pravilno pristavljen otrok ima uho, ramo in bok v isti liniji in je tesno pri dojki, brada je popolnoma na njej. Dojenčku mora mamica podpreti glavico, manjšemu celo telo. Z bradavico ga podrgnite okrog ust, takrat jih odpre, zajeti mora vso bradavico in precejšen del kolobarja. Dobro pristavljenega ne boste mogli odstaviti. Pri pravilnem sesanju boste lahko opazili, kako dojenček premika spodnjo čeljustnico in uho.


 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863