Že 2000 let pred našim štetjem so se ženske posluževale metode, ki je danes bolj redkost kot pravilo. Če niso mogle same dojiti, je otroka podojila ženska, ki je imela mleko. To so bile lahko sorodnice, ki so bile tudi same matere ali pa služabnice. A kljub temu, da se je to počelo že v davni preteklosti, se nekateri še vedno zgražajo nad tem, da bi otroka dojila druga mati.
A znanstvene študije že vrsto let dokazujejo, da je za dojenčkovo zdravje in razvoj precej boljša izbira mleko druge matere kot mlečna formula v primeru, ko ga njegova mati zaradi različnih dejavnikov ne more dojiti. S tem razlogom po svetu, pa tudi v Sloveniji, obstaja vse več mlečnih bank, ki shranjujejo donirano žensko mleko. Še vedno pa se tu in tam lahko najde primer, ko je mati, ki ima mleko, hkrati dojilja tujemu otroku.
Eden takšen primerov je Samantha Gadsden, mama štirih otrok, ki že več kot 10 let doji tuje otroke. Samantha je priznala, da nikakor ni načrtovala, da bo nekoč dojila tuje otroke, a da je do tega prišlo povsem spontano. Prijateljica, ki je rodila, je morala s starejšim otrokom preživeti noč v bolnišnici, zato je Samantho prosila, naj popazi na dojenčka. Ta je z veseljem sprejela vlogo varuške in opisala, kaj se je zgodilo: "Prijateljičin dojenček je najprej naredil nekaj testnih požirkov, nato pa se zadovoljil z dolgim podojem. Ob tem sem na drugi dojki dojila svojega devetmesečnika, tako da sta bila kot bratca v dojenju. Spomnila sem se tandemskega dojenja svojih prvih treh otrok, ko sem hkrati dojila tri- in petletnika. Ko se je prijateljičin dojenček nahranil, je zadovoljno zaspal, se še enkrat zbudil za še en podoj in ponovno zaspal."
Samantha je ponosno dejala, da se je prijateljica domov vrnila k zadovoljnemu in sitemu otroku, ter dodala, da bi to še enkrat ponovila, ker si ne predstavlja, da bi bil otrok lačen in žalosten, ker bi pogrešal materino mleko, ki pa ga je ona takrat imela na pretek. Tu pa se je njena zgodba o dojenju tujih otrok šele dobro začela.
"Zame dojenje tujega otroka ni bilo prav nič kontroverznega ali čudnega. Moja prijateljica in njen dojenček sta me potrebovala in ob tem, ko sem dojila tujega dojenčka, sem se tudi sama dobro počutila, saj mame hitro pozabimo, kako drobni so dojenčki. Pravzaprav sem to dojenje začutila kot privilegij in znak velikega zaupanja, saj mi je prijateljica zaupala njeno največjo dragocenost, svojega popolnega dojenčka," je pojasnila Samantha.
Zato je s tem nadaljevala. Dojiti je začela otroke, ki jih njihove mame niso mogle. Med njimi je bila tudi prijateljica Gill, ki je zbolela za rakom in zaradi zdravljenja ni smela nadaljevati z dojenjem svojega dojenčka. Samantha ji je priskočila na pomoč, Gill pa je o tej izkušnji povedala: "Strašno sem si želela, da moj otrok kljub moji bolezni ostane na materinem mleku. Tako sta mi z dojenjem in doniranjem svojega mleka pomagali Samantha in še ena čudovita prijateljica, s katerima sem stopila na šestmesečno potovanje pobiranja stekleničk materinega mleka od več srčnih mam, ki so mi bile pripravljene pomagati."
Ker je materino vendarle najboljša hrana za dojenčka, je možnost doniranega ženskega mleka ali dojilje vsekakor boljša opcija kot nadomestna mlečna formula, kar priznava tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
"Dojenje otroka, ki ni biološki otrok matere, ki doji, ni sporno zaradi sestave mleka. Vendar se to v praksi ne izvaja in ne priporoča. Predvsem zaradi bolezni, za katere je možno, da se pod nekaterimi pogoji povzročitelji prenesejo tudi med dojenjem. Predvsem bi tukaj izpostavili hepatitis B in C ter HIV. Za nekatere te bolezni je možno, da ženska niti ne ve, da je okužena," pa je pred časom za naš portal pojasnila Cvetka Skale, dipl. m. s., univ. dipl. org., IBCLC.
Pri morebitnih težavah z dojenjem se lahko obrnete na izobražene svetovalke za dojenje. Kontaktne podatke najdete na spletni strani Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje (dojenje.org), na kateri svetujejo mednarodno pooblaščene svetovalke za dojenje (IBCLC), ali na spletni strani laičnih svetovalk za dojenje La Leche League Slovenija (dojenje.net). In še: morda se počutite osamljene, ampak nikakor niste same. S podobnimi izzivi se je že soočalo in se še sooča na milijone novopečenih mam.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV