O tem, katerim živilom mora dati prednost mama, ki doji, katerim se mora izogniti in katera bodo spodbudila nastajanje mleka, smo se pogovarjali s Karlo Klander, nutricistko in svetovalko za zdravo prehrano.
Kaj pomeni zdravo prehranjevanje za doječo mamo?
Ravno tako kot med nosečnostjo je tudi med dojenjem zelo pomembno, da se mati hrani zdravo in uravnoteženo. Če je vnos energije, beljakovin, vitaminov in mineralov premajhen, organizem črpa potrebe iz materinih zalog, kar lahko ogrozi njeno zdravje. Med dojenjem je pomembno, da ženska nekoliko poveča vnos zdravih ogljikovih hidratov, saj predstavljajo glavno hranilo, ki organizmu zagotavlja energijo, prav tako tudi beljakovin. Njen jedilnik mora biti bogat s sadjem in zelenjavo, če je mogoče v presni obliki, s čimer bo zadostila povečanim potrebam po vitaminih in mineralih. Izbira naj tudi zdrave maščobe (pazi naj predvsem pri omega 3). Hrana doječe mamice naj bo prvovrstna, sveže pripravljena in sestavljena iz ekološko pridelanih živil.
Izogiba naj se industrijsko predelani hrani, ki vsebuje sintetično izdelana barvila, sladila, konzervanse, arome, uporabi sladkorja in sladkarij, prav tako tudi takšni, ki napenja in njej ali dojenčku povzroča težave.

Si lahko z uživanjem določenih jedi, pijače poveča laktacijo?
Popotnica za dobro laktacijo je čim več počitka in pestra, uravnotežena prehrana, ki jo po manjših obrokih mamica uživa čez dan. Glede povečanja laktacije kroži kar nekaj mitov, nekateri sploh ne držijo (na primer ta, da mora ženska za povečanje laktacije popiti čim več kravjega mleka). Na tvorbo mleka naj bi spodbudno delovali čaji za dojenje (poiščite ekološke različice), surovo korenje, korenčkov sok, cvetača, surova zelenjava na splošno (tista, ki ne napenja), oves in ječmen kot zdrob, sluz ali kosmiči, mandlji, mandljeva krema, mandljevo mleko (vir: Petra Kuehne: Hrana za dojenčke). Zelo pomembno je, da mamica, ki doji, popije čim več tekočine!
V obdobju, ko mame dojijo, nekatere izgubijo več kilogramov, kot so jih pridobile med nosečnostjo. Mora doječa mama dnevno zaužiti več kalorij?
Velikokrat so vzroki za izgubo kilogramov prevelika izčrpanost, preobremenjenost, premalo spanja in počitka. Po drugi strani k hujšanju prispeva tudi dojenje, saj energija za nemoteno tvorbo mleka prihaja delno tudi iz maščobnih zalog, pridobljenih med nosečnostjo. Energijske potrebe mamice so še nekoliko višje.
Nekatere kljub dojenju ne izgubijo pridobljenih kilogramov med nosečnostjo. Ali to pomeni, da se nepravilno prehranjujejo in premalo gibajo?
Res je, da se zelo pogosto zgodi, da novopečene mamice le s težavo izgubijo med nosečnostjo pridobljene kilograme in velikokrat slišijo, da se morajo s tem sprijazniti. Pa vendar to ne drži! Žal mamice ob vseh novih obveznostih, ki jih prinaša prihod novega družinskega člana, preprosto pozabijo nase. Ni redkost, da se slabo prehranjujejo, ne skrbijo za svojo telesno aktivnost, sproščanje in dovolj spanja. Vse to pa zahteva svoj davek in mnogokrat so posledica nadležni kilogrami. Vsekakor je zmotno razmišljanje, da je dojenje garancija za izgubo vseh odvečnih kilogramov. Zelo pomembno je, da ženska spet poišče pot vase, notranjo harmonijo in poskrbi zase. To pomeni tudi, da izbere zdrav način prehranjevanja, čeprav je pri vsej tej preobremenjenosti to precej težko. Pa vendar naj med dojenjem mamica ne dela zelo izrazitih sprememb v svoji prehrani, saj bi s tem, ko bi začela iz organizma izločati toksine, le-ti deloma prišli tudi v njeno mleko, kar seveda ni dobro za dojenčka. Zato priporočam, da mamica počaka na konec dojenja, potem pa se resno posveti sebi.

Ali mora mama, ki doji, uživati izključno lahko prebavljivo hrano in takšno, ki ne povzroča alergij?
Vsaj na začetku se svetuje, da mamica uživa bolj lahko hrano, vendar velja osnovno pravilo, da je treba opazovati sebe in svojega otroka. Če ob prehranjevanju nimata nobenih težav, je tudi pretirano omejevanje pri hrani nepotrebno (seveda v mejah zdrave prehrane). V praksi se je nemogoče izogniti vsem potencialnim alergenom v hrani. Če je mama alergična na določeno živilo, naj se mu seveda izogiba tudi med dojenjem (vsaj na začetku). Ravno tako priporočam, da upoštevate zgodovino alergij v družini (torej tudi pri očetu), obenem pa opazujete otroka.