Bibaleze.si

Je joga primerna tudi za doječe mame?

N. K.

Po porodu

0
17. 02. 2020 10.49

Ana Devayani Kersnik, inštruktorica joge, nam je pojasnila, da od štiri do šest tednov po porodu mamice lahko začnejo s telovadbo. Zelo priporoča jogo, ker blagodejno vpliva na telo in duha. Z njo se lahko brez skrbi ukvarjajo tudi doječe mame, saj se okus, sestava in vonj mleka zaradi potenja in vadbe ne spremenijo.

Joga

Po porodu je zelo pomembno, da je mamica še vedno aktivna. Katero obliko vadbe priporočate in zakaj?

Po porodu priporočam jogo, saj se telo lepo okrepi in mamica lepo poskrbi zase in svojo vitalnost, zdravje. Še isti trenutek, ko je otrok rojen, ženska postane mamica in prevzame vse obveznosti materinstva. S tem pride tudi nespečnost in utrujenost, zato je dobro, da si vsaka mamica vzame nekaj časa na dan zase, da si nabere moči in tako lahko lažje poskrbi za svoje dete.

Joga je primerna, saj vključuje tudi sproščanje in s tem umiri ne le telo, temveč tudi misli. Vse to blagodejno vpliva, saj postane novopečena mamica bolj sproščena, si nabere moči za svojega otroka in je bolj pozitivno naravnana.

Joga
JogaFOTO: Profimedia
Z jogo pa je priporočljivo začeti počasi po porodu. Najprej je potrebno, da se konča čišča, da se lepo prečisti telo in povrne v prvotno stanje; potreben je počitek nekje od štiri do šest tednov po porodu. Ta čas potrebuje mamica tudi za svojega otročka, da se vzpostavi vez med njima. To pa prav tako ne pomeni, da si mamica ne sme vzeti nekaj časa na dan zase in si nabrati energije. Vsaka ve, da je stresno skrbeti za novorojenčka in da zahteva celotno osebo, zato ne sme imeti slabe vesti, če si vzame kakšno urico na dan zase.

Je joga primerna tudi za doječe mame?

Joga je primerna tudi za doječe mamice. V času dojenja lahko mamica obiskuje zmerno telesno vadbo. Intenzivnost vadbe naj bi bila prilagojena glede na čas, ki je minil od poroda. Prvih šest tednov se vadbe joge, s tem mislim izvajanje asan oz. telesnih položajev, še ne priporoča, saj si mora telo še opomoči od nosečnosti in samega poroda ter zaradi laktacije, ki se šele dobro vzpostavlja. Pomembno je tudi, če je otroček še majhen, ne more biti dalj časa stran od mamice. Priporočajo pa se razgibavanje sklepov, hoja, dihalne vaje in tehnike sproščanja.

Ana Devayani Kersnik
Ana Devayani KersnikFOTO: osebni arhiv

Ali lahko zaradi preveč intenzivnih vaj mamica izgubi mleko?

Sprememba v količini in okusu mleka je odvisna od intenzivnosti vadbe, vendar je zmerna telovadba za doječo mater varna in ne vpliva na proizvodnjo ali sestavo materinega mleka. Ženska bo hitreje izgubila mleko, če bo pretirano hujšala ali pod stresom, zato se je tudi vadbe potrebno lotiti premišljeno. Pomembno je, da mamica od vadbe ni preveč utrujena, da ji ne povzroča prevelikega napora in da z njo ne pretirava. V preteklosti so ženske kmalu po porodu že izvajale naporna dela predvsem na poljih, kar je bilo nekaj povsem normalnega, vendar takega tempa in ritma mamice niso več navajene, zato je potrebno počakati s prevelikimi fizičnimi obremenitvami.

Ali vadba, redno ukvarjanje z jogo, potenje mamice vpliva na sestavo, vonj mleka?

Ženska, ki redno telovadi, se počuti bolje, saj se med vadbo se sproščajo endorfini, kar povzroča občutek sreče in zadovoljstva. Poleg tega je priporočljiva, saj mamica naredi nekaj zase. S tem ko je zadovoljna, je zadovoljen tudi njen otrok.

Potenje je priporočljivo, saj se prečisti telo. Potrebno je paziti na higieno, saj je otrok v kontaktu z mamico, prsmi, ženska mora poskrbeti, da se po telovadbi umije.

Dojenje
DojenjeFOTO: Profimedia

Kakšen nedrček priporočate med vadbo?

Med vadbo priporočam mehak in udoben nedrček zaradi udobja in da ne pritiska na mlečne žleze, kjer se tvori mleko. Priporočljiv je nedrček za dojenje, saj bo mamica najbrž morala dojiti tudi po vadbi.

Naj mamica otroka podoji pred vadbo in takoj po vadbi?

Nobenih zadržkov ni glede dojenja pred vadbo in po njej. Potrebno je le poskrbeti za osebno higieno.

Nasvet za mamice, ki dojijo:

Dojenje ni namenjeno le hranjenju, temveč gre za stik matere in otročka. Ko se otrok rodi, se mu povsem spremeni okolje, saj pride iz udobne in tople posteljice na ta svet, ki mu je neznan in tuj. Zaradi tega potrebuje še več topline in nežnosti, varnosti, kar mu zagotavlja materin objem in dojenje. Mamice pa ne smejo pozabiti nase in na svoje počutje, zdravje, saj malo bitjece spremeni tudi njihov način življenja, prioritete in zavzame prvo mesto. Pri tem morajo mamice biti telesno aktivne, da razbremenijo misli, okrepijo telo, si naberejo moči in poskrbijo tudi za svoje počutje in zdravje. Pri tem joga blagodejno vpliva na vitalnost mamice, da je pripravljena na nove izzive ter lažje premaguje nespečnost in utrujenost.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863