Sem mama in sem 'boomerka'

BLOG

0
13.11.2024, 4:00

Še niste slišali za ta izraz? Mlajše generacije s tem izrazom poimenujejo osebe, ki imajo zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje in do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos. Ko sem slišala to oznako, sem sprva zapihala od jeze, ker se imam za osebo odprtega uma in srca, a sem nato kaj hitro spoznala, da je med nami tako velika generacijska vrzel, da sem s svojimi izjavami in razmišljanjem kdaj tudi 'boomerka'.

Sem mama in sem 'boomerka'

Razkorak med generacijami je nekaj povsem običajnega in razumljivega. Vendarle se v desetletjih, ki so med generacijami, zgodi marsikaj. Konflikti, ki nastanejo zaradi očitnih razlik med generacijami, tako niso nič novega; spreminja se le način, kako jih izražamo. Generaciji Y in Z za vse starejše, za katere menijo, da imajo zastarelo mentaliteto in da do mlajših premorejo zgolj pokroviteljski odnos, uporabljajo poimenovanje 'boomer'.

Izraz je okrajšava za 'baby boomer', torej pripadnika generacije, rojene med letoma 1946 in 1964, v obdobju povojnega demografskega razcveta (baby boom). Vendar se je pomen izraza v zadnjih letih precej razširil in dobil nov kontekst. Uporablja se predvsem kot označba za zastarelo, konzervativno ali neprilagodljivo razmišljanje, ne glede na dejansko starost osebe. 

Medgeneracijski konflikti niso nič novega - spreminja se le način, kako jih izražamo.
Medgeneracijski konflikti niso nič novega - spreminja se le način, kako jih izražamo. / FOTO: Adobe Stock

Frustracija in krik obupa

S poimenovanjem nekoga, da je 'boomer', mlajše generacije izražajo frustracijo nad njegovo nepripravljenostjo za razumevanje sodobnih družbenih sprememb, pokroviteljskim odnosom do mlajših, nerazumevanjem tehnološkega napredka in zavračanjem novih družbenih vrednot.

Družbene razprave o tem, da so mlajše generacije tesnobne, zaskrbljene in neproduktivne, so za generaciji Z in Y naporne in neproduktivne. Starejšim, ki vodijo te razprave, mladi očitajo, da napačno razumejo milenijsko kulturo in politiko generacije Z. A ne gre zgolj za razlike v mišljenju, ki so privedle do tega poimenovanja. Širše ozadje vse te zamere predstavlja ironija, da medtem ko baby boom generacija in generacija X obsojata mlajše generacije zaradi njihovih specifičnih odločitev, so prav izbire starejših generacij ustvarile mračno družbeno-ekonomsko pokrajino, s katero se trenutno soočajo milenijci in generacija Z. 

Izraz, ki je bil sprva nevtralen demografski opisnik, je tako kmalu postal del medgeneracijskega konflikta, ki se je razvil v splošen meme in kulturni fenomen.

'Simbol izčrpanosti generacij'

Besedna zveza 'OK boomer' je prvič pritegnila široko pozornost leta 2019, in sicer zaradi videoposnetka, ki je bil objavljen na TikToku. Novozelandska poslanka Chlöe Swarbrick (milenijka oziroma pripadnica generacije Y) je med govorom v parlamentu leta 2019 s tem izrazom označila poslanskega kolega Todda Mullerja (generacija X), ki je ves čas negodoval nad njenim govorom v podporo predlogu zakona o podnebnih spremembah. Ko jo je med govorom prekinil, mu je zabrusila 'OK boomer' in nato nadaljevala svoj govor. Posnetek je kmalu postal viralen. Za časnik The Guardian je pojasnila, da njeno poimenovanje "simbolizira izčrpanost več generacij".

Poslanka je bila deležna tako podpore in odobravanja kot tudi kritike, saj so jo številni obtožili starostne diskriminacije, posploševanja in stereotipizacije celotne generacije ter zaviranja konstruktivnega medgeneracijskega dialoga.

Dejstvo je, da ima vsaka generacija svoje izzive in svoj način komuniciranja o njih. 'OK boomer' je samo najnovejši primer tega večnega fenomena. 

Baby boom generacija (1946–1965 ), generacija X (1966–1980 ), milenijci (1981–1995) in generacija Z (1996–2020)
Baby boom generacija (1946–1965 ), generacija X (1966–1980 ), milenijci (1981–1995) in generacija Z (1996–2020) / FOTO: Adobe Stock

Dinozavri, fosili, konzervativci brez posluha

Včasih smo 'boomerje', med katere najverjetneje spadam tudi sama, čeprav nisem baby boom generacija, poimenovali dinozavri. Tako smo označili tiste, ki so imeli zastarele poglede na družbo in ki so na nas gledali, kot da smo z Lune padli. V bistvu smo z dinozavri ali pa celo s fosili označili predvsem starejše, ki so nam vsiljevali tradicionalne poglede na življenje, družbo in delo – s katerimi pa se seveda nismo več mogli poistovetiti, saj se je družba v vseh teh letih že toliko spremenila, da je nastala med nami vrzel.

Izredno hiter tehnološki razvoj je še povečal vrzel

Danes, ko je razvoj, zlasti  tehnološki, neverjetno hiter in se komaj seznanjamo z glavnimi novostmi, kaj hitro nekdo postane izgubljen v vseh tehnoloških možnostih in trendih, zato ima dve možnosti: ali zaviha rokave in se na zrela oziroma starejša leta začne učiti in uporabljati tehnološke novosti ali pa obupa. Karkoli se bo odločil, v obeh primerih tvega, da bo kmalu označen za 'boomerja'.

Namreč med 'boomerji' se znajdejo tudi tisti starejši, ki bi radi bili podobni mladim in uporabljajo npr. njihove komunikacijske kanale, a so pri tem bolj nespretni kot spretni in velikokrat 'kiksnejo'. Zagotovo bi med 'boomerje' lahko – vsaj glede komentarjev na družbenih omrežjih – uvrstili bivšega predsednika Pahorja in njegov profil na Instagramu.

Čeprav izraz lahko nekaterim zveni žaljivo, gre prvenstveno za izraz medgeneracijske frustracije.
Čeprav izraz lahko nekaterim zveni žaljivo, gre prvenstveno za izraz medgeneracijske frustracije. / FOTO: Adobe Stock

Ko se zaveš, da si 'boomer'

Sem mama dveh fantov, 20 in skoraj 16, in vem, da sem v njunih očeh 'boomerka'. Če ne toliko zato, ker sem zahtevna, tečna in vsevključujoča mama, pa zato, ker skoraj vsak dan izustim naslednji stavek: "Ko sem bila pa jaz mlada, je bilo pa sprejemljivo le ..."

V bistvu nenehno primerjam svoje najstniške čase z njunimi in ugotavljam ogromno razlik, ki jima jih občasno na dolgo in široko razlagam, vrednotim in potem seveda naivno pričakujem, da bosta razumela, zakaj tako drugače razmišljam od njiju. Medtem ko zavijata z očmi in vzdihujeta, da se ponavljam, dojamem, da živimo v res precej različnih časih in da je vsakršno primerjanje odveč. Lahko le upam, da se bomo vsi zavedeli, da so med nami velike razlike, ki nas delajo take, kot smo, in da bomo te razlike znali sprejemati, si prisluhniti.

Čeprav lahko izraz 'boomer' nekaterim zveni žaljivo, gre prvenstveno za izraz medgeneracijske frustracije in način, kako mlajši opozarjajo na potrebo po spremembah v družbi in razumevanju sodobnih izzivov. Če se spomnite svoje mladosti, potem se spomnite tudi tega, da smo takrat mladi imeli enake potrebe. 

Ključna razlika današnjega časa je, da družbena omrežja omogočajo hitrejše širjenje takšnih izrazov, prav tako 'meme kultura' pospešuje razvoj novih fraz.
Ključna razlika današnjega časa je, da družbena omrežja omogočajo hitrejše širjenje takšnih izrazov, prav tako 'meme kultura' pospešuje razvoj novih fraz. / FOTO: Adobe Stock

Pestra zgodovina medgeneracijskih konfliktov

Medgeneracijski konflikti imajo dolgo zgodovino. V času starih Grkov je bil zelo znan mislec in filozof Sokrat, ki je ostro kritiziral mladino tedanjega časa. Tako je govoril: "Današnja mladina ljubi razkošje, se grdo vede, prezira avtoriteto, nima nobenega spoštovanja do starejših in raje govori kot dela." 

V 50. letih prejšnjega stoletja smo imeli rokenrol generacijo, ki so jo starejše generacije označile za uporniško in problematično, v 60. letih se je prvič pojavil izraz 'generation gap' oziroma generacijska vrzel, prav tako je bil takrat eden najbolj priljubljenih sloganov mladih aktivistov 'Don't trust anyone over 30' oziroma 'Ne zaupajte nikomur, ki je starejši od 30 let'. 

Seveda 'boomerji' niso ostali dolžni generaciji Z in so njene pripadnike označili za 'zoomerje', kar kaže zgolj na to, kar smo že omenili, da gre pač za medgeneracijski konflikt in nesposobnost sprejemanja drugačnosti, ki pa ni nekaj novega. 

Ključna razlika današnjega časa je, da družbena omrežja omogočajo hitrejše širjenje takšnih izrazov, prav tako 'meme kultura' pospešuje razvoj novih fraz, globalna povezanost pa omogoča, da lokalni izrazi postanejo mednarodni. 

A to je pisanje zgolj ene od 'boomerk', ki ima doma in v službi okoli sebe cel kup 'zoomerk' in 'zoomerjev'. Seveda se zavem razlik med nami in jih spoštujem, kdaj pa kdaj pa mi še vedno uide kakšna 'boomerska' in takrat sprejmem tudi zavijanje z očmi, vzdihovanje in zgražanje, ker vem, da tudi njih nekoč čaka enaka usoda – ker bo tudi njih enkrat 'povozil čas'. Ampak ta izjava je še ena od tistih 'boomerskih'.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

NOVICE

Golob: Napad na pravno državo je črta, ki je ne ...

ŠPORT

Mariborčani pričakujejo odločno in pravično ...

POP IN

David Duchovny in Gillian Anderson o njunem ...

TV ODDAJE

Novo razočaranje za Stanislava, v zahvalo je ...

VIZITA.SI

7 znakov, da vam primanjkuje vitamina C

OKUSNO.JE

Popolna domača sladica, pripravljena v pol ure

ZADOVOLJNA.SI

Zvezdnica razkrila, kako je shujšala in vzljubila ...

MOSKISVET.COM

Ena najlepših igralk je izgubila težko bitko z ...

BIBALEZE.SI

Melania Trump o vzgoji: Ne prenašajte svojih ...

CEKIN.SI

8 neverjetnih naložb, ki so se močno obrestovale

DOMINVRT.SI

Prezrta pozdemna zelenjava, ki je izjemno ...

VIZITA.SI

To so najbolj učinkovite vadbe za celo telo