Bibaleze.si

Kaj pa vidva čakata, saj sta že toliko časa skupaj?

A.K.

Družina in odnosi

3
12. 12. 2023 05.00

Decembrski prazniki so tudi čas družinskih srečanj, kar lahko ženskam, ki se trudijo zanositi, predstavlja veliko čustveno stisko. Pri tem ne gre le za neprestano soočanje z neprijetnimi vprašanji v smislu: Kaj pa vidva čakata?, ampak so ti prazniki za mnoge pare tudi opomnik, da nimajo lastne družine. Če ste pod stresom in ne veste, kako bi ravnali v takšnih primerih, si preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

zenska

"S partnerjem se že dve leti trudiva. Najhuje je, ko naju domači vedno sprašujejo, kaj nama ni jasno, saj sva že toliko časa skupaj. Ne želiva deliti najinih intimnih stvari, zato s težkim srcem odgovarjam, da ni še čas." Živa, 34

"Že celo leto delava na tem, pa nič. Strah naju je, da ne bova imela otrok, potem pa še ti naporni sorodniki z vsemi vprašanji. Letos bi se najraje ognila vsem srečanjem." Lara, 29

"Partner ima veliko družino in vsi imajo vsaj po dva ali tri otroke. Tudi od naju pričakujejo podobno, zato je res težko ob takšnih pritiskih z njihove strani. Kaj naj? Trudiva se, a vedno se počutim tako krivo, ko dobim vprašanje na to temo." Polona, 35

Decembrska družinska srečanja so za mnoge čas, ko se skupaj zbere več generacij neke družine. Takšna srečanja so vedno pestra, na njih pa tudi ne manjka vprašanj o življenju in načrtih. Za pare, ki imajo težave z zanositvijo ali celo neplodnostjo, so lahko takšna druženja izjemno naporna, v nekaterih primerih tudi vir stisk, tesnobe in žalosti. "Kaj pa vidva čakata, saj sta že toliko časa skupaj?! Saj sta že poročena, dajta no? Kdaj bodo vnuki? Upam, da nista ena od teh egoističnih parov, ki nočejo otrok? Bosta kaj naredila?" Za koga povsem mimobežna vprašanja, za druge morda stavek, ki zareže močno v srce. Če ste same v tej koži in ne veste, kaj bi sploh storili, da bi si čim bolj olajšali ta srečanja, je v nadaljevanju predstavljenih nekaj nasvetov. 

Decembrska družinska srečanja so za mnoge čas, ko se skupaj zbere več generacij neke družine.
Decembrska družinska srečanja so za mnoge čas, ko se skupaj zbere več generacij neke družine.FOTO: Shutterstock

Bodite pripravljeni na vprašanja o otrocih

Še posebej v primerih, če sta se s partnerjem odločila svoje težave zadržati zase, se že vnaprej dogovorita, kakšne odgovore bosta na tovrstne opazke, komentarje in vprašanja podajala. Vsak par je unikaten, zato najbolje vesta, kaj vama najbolj ustreza. Nekaj idej: "Ko bo pravi čas. Ko bova pripravljena. Trenutno to ni najina prioriteta. O tem ne želiva govoriti, saj je to najina intimna stvar. Ne veva, kdaj pa ti načrtuješ? Nisva najbolj prepričana, prepuščava se toku življenja. Če pa svojih težav ne želita več skrivati so lahko odgovori takšni. V resnici se že nekaj časa trudiva ... Trenutno ne želim razpravljati o tem, ker je to zame boleča tema, lahko pa ob kakšni drugi priložnosti."

Razmislite, ali boste svoji družini povedali o težavah

Navezano na zgornje odgovore, se odpira tudi vprašanje, ali družini sploh povedati, s čim se soočata ali pač ne. Vsak ima pravico, da se odloči tako, kot mu je najbolj prav. Seveda obstajajo določene prednosti, če družina ali le določene osebe vedo, saj lahko ponudijo podporo. Če se odločite temo odpreti na družinskem srečanju, jo je dobro izpostaviti na samem koncu, v smislu: "Želiva, da vsi to veste, a o tem ne bi razpravljala v tem trenutku." Ker pa vse družine niso iste in morda tema odpre še večje pritiske, je pomembno o tem dobro razmisliti. 

Ne bojte se prekiniti neprijetnih pogovorov

Neprijetni pogovori so pri mnogih že prava tradicija družinskih srečanj. Kaj hitro se lahko znajdete kot žrtev neželenih nasvetov ali pogovorov, ki presegajo meje. Vse o plodnih dietah, spolnosti, lepotah družinskega življenja pa do intimnih vprašanj. Če vam je ob tem neprijetno, se ne bojte zamenjati teme. Lahko ste neposredni, če presodite, da je to v redu, pomaga pa če meje postavljamo spoštljivo, z nasmehom, a odločno. 

Pred družinskimi srečanji se pogovorita o tej temi in dorecita pravila družinskih pogovorov.
Pred družinskimi srečanji se pogovorita o tej temi in dorecita pravila družinskih pogovorov.FOTO: Shutterstock

Varen prostor

Če vas ozračje na srečanju močno obremenjuje in ste vznemirjeni, se lahko umaknete v prostor, kjer sprostite čustva, se zjočete, predihate in umirite. Čeprav se komu to morda zdi pretirano, se je potrebno zavedati, da so ženske, ki imajo za seboj neuspele oploditve, morda celo spontane splave, zelo občutljive, ko nanese pogovor na tako občutljivo temo. 

In nenazadnje – se sploh udeležiti družinskih srečanj? 

Nekateri pari, ki so zaradi tovrstnih težav še globoko pod vtisom dogodka (npr. neuspešna oploditev, spontani splav), se odločijo tovrstna družinska srečanja izpustiti. Nič ni narobe, če v tem primeru obvestite, da imata druge načrte, ali pa podajta kakšen drug izgovor (ali resnico, če o tem govorita odprto). Drug kompromis je, da prideta na takšno srečanje malce kasneje in zgodaj odideta. To velja za primere, ko ne želite ali ne morete reči ne in si na ta na način preprosto omejita čas. 

Zakaj ljudje postavljajo vprašanja o otrocih? 

Ljudje s tovrstnimi vprašanji običajno ne mislijo nič slabega, v mnogih primerih gre le za enega od načinov vzpostavljanja pogovora ali pa jih resnično zanima vaše razmerje, poroka, oblikovanje družine. Pri tem se mnogi ne zavedajo, da gre za zelo intima vprašanja, ki močno posegajo v zasebnost osebe, para. Za par, ki se odloči, da ne bo imel otrok, so takšna vprašanja nadležna, za tiste, ki si jih močno želijo, pa lahko zelo boleča in vznemirjujoča, saj jih vedno znova opominjajo na bolečino, izgubo, neuspeh. Vsak par, ki se s tem sooča, najbolje ve, ali bo o tem komuniciral odkrito ali bo temo ohranil zase. Pomembno pa je, da se ne počutite dolžni pojasnjevati svojih odločitev, saj imate pravico do svoje zasebnosti in življenja.

Vir: VeryWellFamily / Bellybelly

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855