Pogosto rečemo, da čas leti. Toda samoizolacija v hiši zaradi koronavirusa je eden izjemnih trenutkov v življenju, ko mislimo, da je čas bolj počasen kot polž. Druga sprememba, ki bo marsikoga prizadela, pa je to, da smo v hiši 24 ur na dan, česar nismo vajeni. In ob vsem tem je tukaj še skrb zaradi epidemiološke krize ter kako se bodo razmere odvijale. Dva tedna, v katerih smo kot posamezniki prisiljeni ostati v svojih domovih, brez fizičnega stika z drugimi ljudmi, zaradi odpovedi številnih dogodkov, doma so ostali tudi otroci, delo poteka od doma - ta dva tedna se nam hitro lahko zdita kot najdaljša tedna v našem življenju.
Številni psihologi opozarjajo, da lahko spremenjena rutina in prisilno zbliževanje včasih povzročita tesnobo, izjemno frustracijo, depresijo in slabo razpoloženje. Samoizolacija lahko prizadene tri ključne stebre našega duševnega zdravja: občutek samostojnosti, povezanost z drugimi in kompetentnost. Dobra novica pa je, da lahko to neprijetno ozračje izolacije lahko preprečimo.

V tem ste skupaj
Na začetku izolacije priporočamo, da ustvarite neke vrste družinsko pogodbo. Vsebuje naj opis največjih izzivov, s katerimi se boste soočili ter kako posamezni družinski člani lahko pomagamo v tej situaciji. Razprava o ključnih točkah in pričakovanjih glede izolacije, kot delitve vlog v gospodinjstvu.
Iskrenost
Pomembno je, da starši prisluhnejo svojim otrokom, sočustvujejo z njihovimi strahovi in iskreno spregovorijo o situaciji na način, ki ustreza njihovi starosti in kontekstu. Pomembno je tudi govoriti o občutkih, ne le dejstvih. Olajševalni strah bo omogočil, da se bodo otroci počutili, da imajo tudi oni kontrolo nad tem. Odrasli pa se bodo ob ohranjanju zdrave perspektive in informacij iz preverjenih virov lahko izognili ustvarjanju občutkov tesnobe.
Struktura
Vzpostavitev rutine v tej situaciji bo zelo pomembna, čeprav naj ne bo popolnoma obvezna. Rutina pomaga do boljšega dojemanja končnega cilja, ključnega pomena pa je, da sobivanje ne preraste v kaos. Najbolje je, da ritem ostane podoben kot pred izolacijo. S partnerjem si delita varstvo otrok, da si zagotovite čas zase. Ker družine redko preživijo dolgo časa skupaj, je to lahko tudi dobra priložnost za kakovosten čas skupaj ter za povezovanje. Starši se lahko vključijo v igranje z otroki, v šolske naloge. Strokovnjaki priporočajo, da čas pred televizijo ne sme biti daljši kot običajno.
Dejavnosti
Za dobro razpoloženje je pomembno ohranjati telesno aktivnost. Poleg tega, ko otroci nimajo priložnosti za telesno aktivnost, se lahko začnejo dolgočasiti. Pomislite na ustvarjalne načine vadbe, če imate dvorišče, pojdite tja. Če nimate pogojev, da bi igrali košarko, nogomet ali tekali po stopnicah, bodo ples ali telovadba v dnevni sobi pav tako dobre.

Izvajanje nalog
Občutek, da so bile nekatere naloge opravljene v obdobju izolacije, je enako pomemben za starše in otroke. To lahko vključuje delo od doma, opravljanje šolskih nalog, opravljanje gospodinjskih opravil ali izvajanje različnih popravil na domu. Psihologi svetujejo, da otroke spodbujajte, da vodijo dnevnik izolacije, v katerem lahko zapišejo svoje izkušnje. Družine bi morale razmisliti o stvareh, kjer lahko sodelujejo, na primer načrtovanje filmskega večera.
Prostor in čas zase
Strokovnjaki svetujejo, da bi morali razmišljati tudi o tem, kako bi počeli stvari sami. Primerno bi bilo ustvariti območja v prostoru, kamor se lahko posameznik umakne. Spoštovanje zasebnosti je pomembno, vendar ne pozabite, da gre za situacijo in priložnost za uvajanje družinskih navad, na primer družinskega obroka, v katerega so vključeni otroci.
Povezanost z drugimi
Nikakor ne smemo zanemarjati povezave z drugimi in tokrat je tehnologija ključna za nas. Povezovanje in iskanje časa za prijatelje na družbenih omrežjih ali telefonu je za odrasle zelo pomembno. Za otroke, ki so navajeni biti v družbi, pa je treba najti načine, kako se lahko povežejo z drugimi. To so lahko tudi video klici. Starejši otroci bi se lahko zaposlili pri ustvarjanju vsebin na družbenih omrežjih, kjer lahko delijo svoje izkušnje in nasvete s prijatelji.
Življenjske lekcije
Iz vsake situacije se je treba nekaj naučiti. Samoizolacija je lahko priložnost, da se naučimo potrpežljivosti ali da osvobodimo občutke krivde zaradi pomanjkanja časa. Seveda je to priložnost za še močnejše družinske vezi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV