Bibaleze.si

Kdo so toksični stari starši?

A.K.

Družinsko življenje

0
02. 02. 2024 03.30

Klasična podoba starih staršev se običajno nanaša na prisrčne in modre ljudi, ki obožujejo svoje vnuke in vedno priskočijo na pomoč svojim otrokom, ko jih ti potrebujejo. No, vsaj tako jih orisuje filmska industrija in pravljice. Marsikdo ima tudi v resnici čudovite odnose s svojimi starši, ki pogosto prevzamejo pomembno vlogo v mladi družini, bodisi z varstvom, finančno pomočjo, koristnimi nasveti in drugimi načini podpore. A žal vsi niso te sreče. Za razliko od urejenih odnosov pa imamo na drugi strani tudi manipulativne, egoistične stare starše, ki netijo konflikte in v družinske odnose vnašajo razdor.

prepir

Zdrav odnos, ki ga otrok vzpostavi s svojimi starimi starši je zagotovo zelo dragocen in nanj lahko vpliva vse življenje. Žal lahko podobno rečemo tudi za toksične odnose, ki lahko škodljivo vplivajo ne le na njihove vnuke, temveč na celoten družinski sistem. Prisotni so lahko čustvena manipulacija, nasilje, poseganje v vzgojni stil in življenjske navade družine, ali pa celo poniževanje, izsiljevanje, razvrednotenje vsega, kar počnejo (mladi) starši.

 Takšni odnosi so lahko zelo izčrpavajoči, stresni in zapleteni za vse vpletene. Članek ni namenjen ustvarjanju razdora med starimi starši, njihovimi odraslimi otroki in vnuki, ampak širšemu pogledu na družinske dinamike. Dejstvo je, da z lastne perspektive včasih težko opazimo škodljivo vedenje starih staršev, saj so v širši družini vloge tako zelo pomešane, da okolje postane zelo nezdravo. 

Zavedati se moramo, kaj je sprejemljivo vedenje, ki smo ga še pripravljeni tolerirati in kaj že posega v našo vzgojo in življenjski stil. V nadaljevanju predstavljamo tipe toksičnih starih staršev, ki zahtevajo samo eno – postavljanje zdravih mej ali v drastičnih primerih celo omejevanje stikov in prekinitev odnosa. 

Prisotna je lahko čustvena manipulacija, nasilje, poseganje v vzgojni stil ...
Prisotna je lahko čustvena manipulacija, nasilje, poseganje v vzgojni stil ...FOTO: Dreamstime

Na prvem mestu velja omeniti stare starše, ki zavedno ali ne spodkopavajo odločitve, prizadevanja, besede in vzgojne prijeme staršev. Gre za aktivno nasprotovanje pri pomembnih odločitvah, prepiranje z lastnimi otroki pred vnuki, nestrinjanje ali celo vzpodbujanje vnukov k nasprotovanju staršem. 

S tem lahko povzročijo razdor v rutini, navadah in avtoriteti staršev ter ustvarjajo v družini kaos. Drug primer so tudi nadzorniški stari starši, ki mislijo, da so njihovi otroci (ki že imajo lastno družino) še vedno majhni. Takšni stari starši so prepričani, da vse 'najbolje vedo' in da imajo pravico do zadnje besede pri odločitvah staršev za vnuka je v tem primeru meja med starim staršem in staršem zelo nejasna. 

Če njihovi odrasli otroci ne sledijo njihovim navodilom, odločitvam in jih ne upoštevajo, so takšni stari starši hitro užaljeni ali razburjeni. Vsak starš ima kot odrasla oseba pravico do lastnih odločitev. Četudi imajo stari starši izkušnje, ki so lahko v pomoč, pa končna izbira in odločitev še vedno pripada staršem. 

V kontekstu odnosov med člani družine velja omeniti tudi stare starše, ki favorizirajo enega od vnukov. Nekaj običajnega je, da se morda z nekaterimi vnuki lažje povežejo in se morda tudi več vidijo (npr. v primeru, ko eden od otrok živi dlje kot drugi). Favoriziranje pa postane problem, ko vnuke primerjajo med sabo ali celo jasno kažejo, da jim je eden bolj priljubljen kot ostali. Ta pa ni tako lep kot drugi, tvoj bratranec pa je bolj pameten kot ti. V tem primeru gre za pasivno ali aktivno poniževanje, norčevanje, omalovaževanje ostalih vnukov. 

So tudi stari starši, ki jim nikoli ni nič dovolj dobro in čeprav se zdi, da je to le eden od pokazateljev ljubezni in zaščite do svojih vnukov, je to lahko zelo izčrpavajoče, saj je njihovim nerealnim pričakovanjem enostavno nemogoče slediti. Lahko se zgodi, da svojim odraslim otrokom očitajo, da živijo v neprimernem domu ali okolju, da je prehrana slaba, da je vrtec neprimeren, da so oblačila nekakovostna ... Kaj pa stari starši, ki vedno igrajo vlogo žrtve? Zanje je značilno, da vedno poskušajo vzbujati krivdo – če ne lastnim otrokom, pa svojim vnukom. 

Babica bo jokala, če je ne boš imel rad, zakaj me obiskujete tako poredko, boste že videli, ko me ne bo več, če me ne boš poklical vsak dan, ti ne bom nič dala za rojstni dan ... Takšna in podobna izsiljevanja, grožnje, s katerimi skušajo igrati na čustva, so lahko za družinske člane zelo obremenjujoča in vsiljiva. Včasih do tega pride, ko eden od starih staršev izgubi zakonca in ostane sam, zato vso pozornost preusmeri na svoje otroke in vnuke in želi izsiliti pozornost. 

So tudi stari starši, ki favorizirajo enega izmed otrok.
So tudi stari starši, ki favorizirajo enega izmed otrok.FOTO: Shutterstock

Zgoraj je opisanih le nekaj najpogostejših primerov toksičnih starih staršev, a ker so družine zelo raznolike, obstajajo še druge možnosti nezdravih oziroma toksičnih odnosov. Če ste se v vsaj kakšnem primeru prepoznali, vedite, da niste osamljen primer, je pa treba ustrezno ukrepati. Kako? Pomembno je prepoznati nezdrave vzorce, ki vladajo v odnosu s starimi starši in postaviti jasne meje. 

Včasih pomaga že odprt in iskren pogovor o tem, kako njihovo vedenje in dejanja vplivajo na vas. Prisluhnite jim in poskušajte razumeti njihova stališča in morebitne skrbi ter jim pomagajte razumeti pomen vaših odločitev. Vi ste starš in vi postavljate pravila vaše družine, zato vztrajajte in ohranjajte meje. Ne pretvarjajte se, da so stvari v redu, če niso in skušajte razrešiti situacijo. 

Viri: TheParenting / TheMindsJournal

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863