Ko starša med seboj izražata ljubečnost in podporo, oblikujeta varno okolje za otrokov razvoj. Po drugi strani pa lahko nenehni konflikti in napetosti prispevajo k otrokovemu stresu in tesnobi. Te izkušnje oblikujejo njihovo razumevanje odnosov in vplivajo na način interakcije z drugimi.
Razumevanje pozitivnih in negativnih odnosov med staršema
Odnos med staršema močno vpliva na otrokov čustven svet, razvoj in življenje nasploh. V nadaljevanju sta izpostavljena pozitiven in ljubeč partnerski odnos ter konflikten in negativen.
Ljubeč starševski odnos: temelji na naklonjenosti, spoštovanju, učinkoviti komunikaciji in medsebojni podpori. Takšen odnos zagotavlja varno in spodbudno okolje za otroka. Zanj je značilno, da:
starša odprto izkazujeta ljubezen in skrb drug za drugega.
Sta prijazna in sočutna drug do drugega.
Se trudita prisluhniti mnenju, mislim in občutkom drug drugega.
Delujeta kot ekipa, se podpirata in skupaj sprejemata pomembne odločitve.
Učinkovito komunicirata in zrelo rešujeta konflikte.
Konflikten starševski odnos: tak odnos zaznamujejo konflikti, sovražnost in nezdrava dinamika, kar vodi do napetosti, nelagodja in dolgoročnih psiholoških posledic. Otroci, ki odraščajo v takšnem okolju, so pogosto priča nefunkcionalnim vedenjem, kar samo še poveča njihovo tesnobo, zmedenost in čustveno stisko. Za takšen odnos je značilno, da:
se starša pogosto prepirata.
Je med konflikti veliko kričanja, cinizma, žalitev, morda tudi obdobij tišine in ignoriranja.
Staršema manjkata spoštovanje in medsebojno razumevanje.
Lahko so prisotne čustvene ali fizične zlorabe.
Kako pozitiven ali negativen odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj
1. Negativen odnos med staršema
– Čustvena nestabilnost in negotovost: otrok, ki je pogosto priča prepirom med staršema, doživlja nelagodje, zmedenost, povečan stres in je bolj tesnoben. Pogosto ga je strah, saj je vedno v pričakovanju naslednjega izbruha. Nepredvidljivost in okolje, v katerem ni varnosti, lahko ovira njegove zmožnost, da bi v prihodnosti oblikovali občutek lastne vrednosti, obenem pa dobi sporočilo, da so odnosi nevarni.
– Slabe socialne veščine: negativen odnos med staršema lahko izrazito vpliva na otrokov socialni razvoj. Pomanjkanje vzajemnosti, spoštovanja in naklonjenosti tvori nezdrave vezi, zato se otrok bori z zaupanjem, težje sklepa prijateljstva, težko postavlja in ohranja zdrave meje ali razume potrebe in čustva ljudi okoli sebe.
– Akademski izzivi: na otrokove učne dosežke lahko vpliva tudi nefunkcionalen odnos med staršema. Predstavljajmo si otroka, ki živi v okolju, kjer se starša nenehno prepirata. Otrok se težje osredotoči na šolske obveznosti in naloge ter ima manj podpore pri učnih izzivih, kar lahko vpliva na učni uspeh, ocene in dosežke. To pa lahko dolgoročno vpliva na izobraževanje in poklicne priložnosti kasneje v življenju.
– Težave v duševnem zdravju: otrok, ki je pogosto priča epizodam verbalne ali fizične zlorabe med staršema, je pod ogromnim stresom, kar vodi v tesnobo, depresijo, psihosomatske težave, v nekaterih primerih celo posttravmatsko stresno motnjo.
– Posnemanje vzorcev v odnosih: otrok pogosto oblikuje svoje odnose na podlagi tega, kar vidi doma. Če odrašča s staršema, ki sta visoko konfliktna, se ne spoštujeta in sta drug do drugega celo nasilna, bo kasneje v življenju nezavedno oblikoval podobne odnose oz. vsaj vzdušje, v katerem živi.
2. Pozitiven odnos med staršema:
– Čustveno dobro počutje in varnost: ko otrok vidi svoja starša, kako se smejita, objemata in podpirata, se ob tem počuti varnega in srečnega. Ta zdrava dinamika v družini pripomore k temu, da se otrok s pozitivno naravnanostjo spopada z vzponi in padci življenja.
– Vzorniki za zdrave odnose: starša v čustveno varnem odnosu sta vzor ljubezni in harmonije. Z odprto komunikacijo, pozornim poslušanjem in spoštljivim reševanjem konfliktov svoje otroke učita pomembnih lekcij o oblikovanju močnih in izpolnjujočih odnosov. Otroci tako odraščajo ob zavedanju vrednosti ljubezni, zaupanja in timskega dela.
– Boljše socialne veščine: otroci, ki imajo čustveno zrele starše, so bolj spretni v socialnih stikih. Te socialne veščine jim pomagajo pri razumevanju čustev drugih, sklepanju trajnih prijateljstev in lažjemu obvladovanju izzivalnih situacij.
– Akademski uspeh: topel starševski odnos lahko otroku da dodatno spodbudo na njegovi akademski poti. Ko starša ustvarita spodbudno in konstruktivno okolje, je otrok bolj motiviran, ob njuni podpori pa lažje dosega uspehe.
– Duševno zdravje: prednosti ljubečega starševskega odnosa se širijo tudi na otrokovo čustveno in duševno dobro počutje. Ko otroci odraščajo obkroženi z ljubeznijo, razumevanjem in sprejemanjem, to vpliva tudi na njihovo počutje in duševno zdravje nasploh.
Pomembno je, da starši delajo na svojem odnosu in vlagajo v konstruktivno reševanje konfliktov, učinkovito komunikacijo in čustveno podporo. Navsezadnje ustvarjanje spodbudnega in podpornega okolja omogoča otrokom, da zrastejo v samozavestne, prilagodljive in močne posameznike, ki lahko oblikujejo zdrave odnose in uspevajo na številnih področjih svojega življenja.
Viri: Parents / ParentCircle
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV