Bibaleze.si

Kako prepoznati otrokov talent?

Ma.K.

Družina in odnosi

0
06. 03. 2024 05.00

Vsak otrok v sebi skriva nek talent, a včasih traja nekoliko dlje, da ga prepoznamo. S tem ni nič narobe, pomembno pa je, da mu potem, ko enkrat pokaže spretnost in zanimanje za določeno področje, nudimo spodbudno okolje in mu pomagamo, da ga bolje spoznava in ustrezno razvija. Nekateri otroci to zmorejo skoraj sami, drugi potrebujejo pomoč in prav je, da jo tudi dobijo!

Deklica igra violino

Starši svojim otrokom želimo le najboljše, zato se jim trudimo nuditi vse, kar potrebujejo za srečno, zdravo in uspešno življenje. Številni že zelo zgodaj vpišejo svoje malčke na različne tečaje in udejstvovanja, spet drugi trdijo, da morajo otroci ostati otroci ter da jim moramo pustiti, da se igrajo, saj bo za učenje še čas.

Enotnega odgovora na to, kdo ima bolj prav, ni, večina strokovnjakov pa se strinja, da moramo otrokom dovoliti raziskati različna področja in jih pri tem podpreti. Le tako bodo namreč sposobni odkriti lastne potenciale, talente in spretnosti. Kdaj se to zgodi, ni določeno; pri nekaterih traja nekoliko dlje, drugim je takoj jasno, kaj jih zanima, veseli. 

Možnosti je ogromno, zato je razumljivo, da bo otrok potreboval čas, da najde aktivnost, v kateri se bo počutil domače. Ob tem ni nujno, da je na tem področju tudi nadarjen, a če si bo nečesa res želel, ima vse možnosti, da s trdim delom in vztrajnostjo to tudi doseže. 

Pomaga(j)mo otrokom programa Botrstvo v Sloveniji uresničiti sanje. Pošljite SMS z besedo FEROTROSTVO5 na 1919 in prispevajte 5 evrov, saj bo že majhen prispevek v življenju otrok naredil veliko spremembo. Zbrana sredstva bodo namenjena v sklad SKUPAJ za FER otroštvo. Prispevajo lahko uporabniki mobilnih storitev Telekoma Slovenije, A1, Telemacha in T-2. Pravila in pogoji za sodelovanje pri storitvi SMS-donacija so objavljeni na spletni strani www.boter.si.

Dovolite otroku, da najde dejavnost, v kateri bo dejansko užival

Na poti odkrivanja lastnih talentov in zanimanj si bo otrok skoraj zagotovo večkrat premislil. Morda bo najprej želel igrati nogomet, nato košarko, potem bo ugotovil, da ga bolj zanima glasba, zato se bo želel vpisati na ure klavirja, morda kitare, čez čas pa se bo želel preizkusiti v plesu. Tako vedenje starši pogosto dojemamo kot 'izmišljevanje' in 'svojeglavost', a kot pravijo strokovnjaki, je prav, da otrok raziskuje, išče in preizkuša, kaj mu najbolj leži in kaj ga v resnici sploh zanima. Nikar ga ne silite, da ostane pri prvotni dejavnosti, saj lahko s prisilo naredite več  škode kot koristi.

Otroci radi raziskujejo različna področja ter dejavnosti in pomembno je, da jim starši pri tem stojimo ob strani.
Otroci radi raziskujejo različna področja ter dejavnosti in pomembno je, da jim starši pri tem stojimo ob strani.FOTO: Shutterstock

Ne glede na to, za katero dejavnost se bo otrok na koncu odločil, je pomembno, da ga starši ponosno spodbujamo in mu omogočimo, da uresniči svoje sanje. Žal pa motivacijska spodbuda velikokrat ni dovolj; razvoj določenih talentov je lahko precejšen finančni zalogaj, ki si ga mnogi, sploh v trenutnem obdobju vsesplošne draginje, ne morejo privoščiti. 

V Sloveniji lahko na srečo otroci računajo na pomoč družbeno odgovornih podjetij

Pri HOFERju so stisko staršev in otrok iz socialno šibkejših družin opazili že pred leti. Od leta 2014 svoja prizadevanja na področju trajnosti in družbene odgovornosti združujejo v trajnostno iniciativo Danes za jutri, v okviru katere so bili uvedeni številni ukrepi, izboljšave in trajnostni projekti. Med drugim je bila v preteklosti vsaka izmed HOFERjevih trgovin botra enemu otroku iz programa Botrstvo v Sloveniji. Trgovine so tako vse leto nudile finančno pomoč izbranim otrokom in jim s tem omogočile boljšo prihodnost. 

Leta 2022 pa so ustanovili sklad SKUPAJ za FER otroštvo, ki otrokom in mladostnikom iz programa Botrstvo v Sloveniji daje možnosti, da kljub skromnim življenjskim pogojem razvijajo svoje potenciale in izpolnijo svoje otroške sanje. 

V prvem letu je HOFER skladu namenil 45.000 evrov, v letu 2023 65.000 evrov, letos bo višina donacije enaka lanski. Tako je HOFER od leta 2014 programu Botrstvo v Sloveniji tudi s pomočjo sklada doniral že skoraj milijon evrov ter na ta način pomagal ohraniti in razvijati na stotine talentov. 

Skupaj za FER otroštvo
Skupaj za FER otroštvoFOTO: Arhiv naročnika

Za fer otroštvo vseh otrok Slovenije

Pri HOFERju verjamejo v enake možnosti za vse. Še posebej si za to prizadevajo pri otrocih in mladostnikih iz socialno šibkejših družin, zato so tudi s pomočjo sklada SKUPAJ za FER otroštvo programu Botrstvo v Sloveniji do sedaj namenili že skoraj milijon evrov. Z zbranimi sredstvi jim omogočajo odkrivati raznolike talente in pomagajo do želene izobrazbe. 

Sklad skozi štiri starostna obdobja podpira razvoj otrok v vseh obdobjih odraščanja. Malčki lahko z družinami odpotujejo na izlete in vikend počitnice, organizirane v okviru programa Botrstvo v Sloveniji. Za šolske otroke je organizirano počitniško varstvo in zagotavljanje šolskih potrebščin. Pri mladostnikih so aktivnosti, ki jih podpira sklad SKUPAJ za FER otroštvo, namenjene spodbujanju razvoja talentov na področju športa, umetnosti, znanosti ipd., dijake pa sklad podpira s sredstvi za Dijaški sklad, s čimer jim krije stroške bivanja v dijaških domovih in jim na ta način pomaga uresničiti želje in cilje na področju izobraževanja.

Ni ga večjega zadovoljstva, kot je sreča v otroških očeh

Vsi otroci si zaslužijo, da v njih prepoznamo potencial in jim pomagamo uresničiti njihove sanje. Bolj kot to, kdaj in na katerem področju bodo začeli razvijati svoje talente, je pomemben čas, namenjen raziskovanju. Prav je, da smo starši odprti za vse otrokove sposobnosti in jih samo malce usmerjamo. Predvsem pa jim moramo dati vedeti, da so ljubljeni in varni. Tako bodo namreč težavna obdobja, ki bodo zagotovo prišla, lažje prebrodili in znova zažareli. 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863