Bibaleze.si

Kako ozdraviti ranjenega notranjega otroka

A.K.

Družina in odnosi

0
12. 01. 2023 05.00

Delo z notranjim otrokom, imenovano tudi zdravljenje notranjega otroka, je način za reševanje naših nezadovoljenih potreb in celjenje ran navezanosti. Gre za notranje delo, pri katerem gremo globoko vase, da bi raziskovali občutke in tiste dele nas samih, ki so jih drugi morda spregledali, zavrnili ali označili za neprimerne. Na ta način preprečimo, da bi neprijetne izkušnje prenašali na naslednje generacije.

mama

Ste bili kdaj pozorni na glasek v sebi? 

Tisti, ki vas lahko spomni na mlajšo različico sebe. Ne glede na to, koliko smo stari, nosimo v sebi svoj mlajši jaz, ki se običajno prebudi takrat, ko naše potrebe po ljubljenosti, varnosti, sprejetosti niso zadovoljene. Soočiti se s preteklostjo ni vedno najlažji korak, vendar je vredno. Ne le za svoj notranji mir, boljše odnose in lažje soočanje z vsemi izzivi življenja, ampak tudi za svoje otroke. Prekinjanje nezavednih vzorcev in nepredelanih bolečin, ki jih nosimo iz svojih izvirnih družin, je ključnega pomena, da jih ne prenašamo na prihodnje rodove.

Če imamo sami čustvene primanjkljaje, nam jih bo skoraj zagotovo ponovno prebujal otrok.

Kako lahko začnete zdravljenje, ko je vaš notranji otrok tisti, ki kriči po ljubezni, sprejetosti in tolažbi?

Ozavestite notranjega otroka

Nekateri zmotno mislijo, da je notranji otrok samo neke vrste 'otroška osebnost', ki pride na plano, ko smo sproščeni in igrivi. V resnici gre tudi za del nezavednega, ki je doživel v času otroštva in odraščanja manj lepe izkušnje, morda celo travme, ki se v odraslosti še vedno prebujajo. Z zdravljenjem notranjega otroka začnemo ustvarjati varnost in stabilnost, ki smo ju nekoč tako zelo potrebovali. Da bi začeli razumeti svojega notranjega otroka, se moramo najprej naučiti poslušati in komunicirati v njegovem jeziku, ki je senzoričen in telesen. Velik del ponovnega povezovanja z njim je prek vključevanja v dejavnosti, ki aktivirajo celotno področje naših čutov.

Pisanje dnevnika ima koristi za duševno zdravje in se ga lahko uporabi tudi pri delu z notranjim otrokom.
Pisanje dnevnika ima koristi za duševno zdravje in se ga lahko uporabi tudi pri delu z notranjim otrokom.FOTO: Adobe Stock

Prepoznajte trenutne manifestacije preteklih bolečin

Se vam zdi, da se zapletate v vzorce samosabotiranja, ki izhajajo iz preteklih bolečin iz otroštva? Na primer, če ste se počutili zapuščene, ko ste bili mlajši, se lahko zdaj zapletate v nefunkcionalne odnose s partnerji, ki vam prebujajo podobna občutja. Lahko pa projicirate čustva nezaupanja in sumničavosti na ljudi, ki si resnično želijo biti v vašem življenju, in se jih bojite pustiti preblizu zaradi strahu, da boste spet ostali sami. Ne glede na to, kako se te bolečine iz preteklosti kažejo danes, je pomembno, da ste iskreni do sebe. Priznanje je prvi korak k napredku in prehodu k bolj zdravim navadam in odnosom.

PREBERI ŠE: Znaki, ki kažejo, da vas je vzgajala narcistična oseba

Prepoznajte svoje čustvene sprožilce

Kaj vas najbolj razburi, razjezi, prestraši? Če pogledamo malce globlje vase, lahko ugotovimo, da nas nekatera dejanja, besede, celo vonjave vrnejo v negativne spomine iz otroštva. Morda se počutite zavrnjene in osamljene ob partnerju, ki veliko dela, ker oče nikoli ni imel časa za vas. Seveda je to samo eden od primerov. V jedru mnogih travm leži neka oblika zanemarjanja. To lahko sega od pomanjkanja ljubezni do pomanjkanja zaščite in karkoli vmes. Dovolite si ponovno začutiti to praznino in jo prepoznati takšno, kot je. Ko spoznamo, od kod izvira bolečina, in jo predelamo, s tem pomirimo tudi notranjega otroka in mu zagotovimo, da je varen, ljubljen, slišan in sprejet. Če so zadaj zelo težke čustvene vsebine, je priporočljivo delo s pomočjo strokovnjaka, ki vas bo vodil skozi proces zdravljenja. 

 Ne glede na to, kako se te bolečine iz preteklosti kažejo danes, je pomembno, da ste iskreni do sebe.
Ne glede na to, kako se te bolečine iz preteklosti kažejo danes, je pomembno, da ste iskreni do sebe. FOTO: Adobe Stock

Sprejmite svoja čustva

Globlje delo na sebi ni vedno enostavno, saj se je treba soočiti tudi s težjimi izkušnjami, ki bi jih morda raje zamolčali – sebi in drugim. To lahko pomeni ponovno doživljanje besa, žalosti, praznine, sramu, zavrženosti ... Namesto da bi se poskušali premakniti mimo teh čustev, raje zdržite z njimi, saj je v večini primerov to edini način, da prebolimo bolečino. V tem procesu je pomembno, da ste potrpežljivi, saj se spremembe ne bodo zgodile čez noč. Dajte si prostor in čas, ki ga potrebujete.

Vadite sočutje do sebe

Ni vedno lahko biti sočuten do sebe – ravno nasprotno, pogosto smo veliko lažje sočutni do drugih kot do sebe. Če ste nagnjeni k strogemu samoobsojanju, vam lahko vadba samosočutja pomaga izboljšati odnos, ki ga imate do sebe. Ena od raziskav (dr. Kristine Neff) kaže, da prijaznost do sebe zmanjša tesnobo, stres in depresijo. Sočutje do sebe lahko vadite s pomočjo številnih tehnik, kot so denimo pisanje dnevnika, delo z ogledalom, objem s tehniko metulja, meditacija samosočutja itd. Nekatere od teh opisujemo v nadaljevanju.

Če si dovolimo zares pogledati vase, začnemo počasi opuščati vsakdanje mehanizme obvladovanja, kot so denimo izogibanje, zanikanje, ignoriranje občutkov, bežanje v hrano, nakupovanje, spolnost, delo ...

PREBERI ŠE: Lastnosti čustveno nezrelih staršev

Vsak dan se objemite: tehnika metulja

Četudi sami še ne zmoremo ubesediti, kaj vse smo v otroštvu doživljali (vemo le, da ni bilo prijetno) in se morda vseh delčkov niti ne spominjamo, pa je zelo drugače s telesom. Telo je tisto, ki skladišči vse nepredelane travme in neprijetne izkušnje, ki so nas zaznamovale. Podporni fizični dotik je ena od tehnik sočutja do sebe. Objem metulja je samopomirjujoča vaja, ki pomaga pri predelavi travme. Pogosto je uporabljajo tudi terapevti, ki se ukvarjajo s travmami. Objem metulja je videti takole: 

- prekrižajte roke na prsih;

- povežite palca skupaj, da oblikujete telo metulja;

- nežno tapkajte po prsih z izmeničnimi gibi rok – levo, desno, desno ...

- počasi in globoko dihajte in sočutno opazujte svoje misli brez obsojanja;

- po želji lahko dodate afirmacijo, kot je na primer: Počutim se varno, prijetno, ljubljeno ...

Tehniko lahko dopolnite tudi z zavestnimi dihalnimi vajami in čuječnostjo. 

PREBERI ŠE: Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?

Delo z ogledalom

Negativna prepričanja in konstrukti, kot so denimo: Nisem pomemben. Nisem dovolj dober. Sem nihče in vedno bom, se pogosto oblikujejo v otroštvu v družinah, kjer so bile prisotne zlorabe in kjer čustveni svet otroka ni bil pomemben. Delo z ogledalom je še ena od tehnik, ki lahko pomaga preseči ta ponotranjena negativna sporočila in razvijati ljubečo povezanost s seboj. Kako? Vsak dan se poglejte v ogledalo in si podarite močno terapevtsko izjavo. Primeri: Pomemben sem. Nič manj nisem kot drugi. Ne bom več tiho. Moje mnenje je pomembno. Pomembno je, kaj si želim in kaj so moje potrebe. 

Delo z ogledalom je še ena od tehnik, ki lahko pomaga preseči ta ponotranjena negativna sporočila in razvijati ljubečo povezanost s seboj.
Delo z ogledalom je še ena od tehnik, ki lahko pomaga preseči ta ponotranjena negativna sporočila in razvijati ljubečo povezanost s seboj.FOTO: Adobe Stock

Predstavljajte si srečen trenutek otroštva

Ko ste čustveno preobremenjeni, vam lahko pobeg v prijetne spomine iz otroštva pomaga k pomiritvi. Se spomnite kakšnega lepega trenutka? Morda je to peka piškotov z babico, praznovanje rojstnega dne, izlet v živalski vrt ... Za nekaj minut se v mislih odpravite tja in si predstavljajte slike, zvoke, vonjave, občutke ... Opazujte, kako se počutite v svojem telesu, ko doživite ta občutek varnosti. Če se ne morete spomniti srečnega trenutka, pa si ga lahko ustvarite v domišljiji. Kaj bi radi doživeli? Primite svojega notranjega otroka za roko in ga popeljite tja. 

Napišite pismo notranjemu otroku

Pisanje dnevnika ima koristi za duševno zdravje in se ga lahko uporabi tudi pri delu z notranjim otrokom. Poskusite mu napisati pismo z besedami podpore, ki bi jih potrebovali v otroštvu, a jih niste dobili. Razmislite, kaj bi vam takrat najbolj pomagalo, kaj bi si želeli slišati. Nato preberite vse napisano na glas z ljubeznijo, prijaznostjo, sočutjem. Če želite tehniko še malo poglobiti, lahko uporabite nedominantno roko (npr. levo, če ste desničar, in obratno). O tovrstnem pisanju, ki naj bi pomagalo sprostiti občutke, raziskovati sanje in reševati težave, je v svoji knjigi The Creative Journal izpostavila avtorica Lucia Cappachione

Pomembno! Če imate za seboj težje življenjske izkušnje, si dovolite poiskati pomoč strokovnjaka. Samostojno delo na sebi ima zelo pogosto omejen domet, saj se največje spremembe zgodijo v varnem odnosu z drugim. 

Viri: PsychCentral / GoodTherapy /BetterHelp

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863