Naši predniki so tisočletja prenašali veščine in vrednote skozi neposredno človeško interakcijo, kar pa je danes oteženo zaradi pogoste prisotnosti zaslonov. Kljub temu imamo možnost, da s premišljeno uporabo tehnologije ohranimo te dragocene trenutke povezovanja z otroki in jih napolnimo z resnično pozornostjo in toplino, ki jo potrebujejo za zdrav razvoj.
Naprave ovirajo razvoj
Razvoj otrokove verbalne in neverbalne komunikacije se začne že zelo zgodaj, pri čemer ima očesni stik ključno vlogo. Raziskovalci na Medicinski fakulteti Univerze v Bostonu so ugotovili, da očesni stik otroku sporoča, da je starš na voljo in se zanima zanj, kar spodbuja dojenčka k poskusom komunikacije in je pomemben del povezovanje.
Kadar je pozornost staršev preusmerjena na zaslone, to lahko oteži otrokovo procesiranje čustev skozi pogovor, saj se ne čutijo pomembne in slišane. Posledično lahko otrok doživlja večjo stisko, če starš ni odziven. Tehnologija tako velikokrat nastopi kot motilec interakcije med starši in otroci, katera pa je ključna za učenje socialnih veščin, branje obrazne mimike in čustev, ter vodenje pogovora.

Otroci posnemajo vedenje svojih staršev, zato je pomembno, da jim pokažemo, da uporaba telefonov ni najboljši način za obvladovanje negativnih čustev in preganjanje dolgčasa. Prekomerna uporaba tehnologije lahko dolgoročno oslabi otrokovo sposobnost soočanja z vsakodnevnimi izzivi, saj zmanjšuje priložnosti za pomembne verbalne in neverbalne izmenjave.
Tekmovanje za pozornost
Že od pradavnine so starši imeli različne distrakcije, od nenehnega opazovanja plenilcev do napornega delavnika v času industrijske revolucije. Nemogoče je pričakovati, da bi lahko ves čas posvetili svojim otrokom, pa vendar je danes situacija bolj zaskrbljujoča, saj je sodobna tehnologija zasnovana tako, da je z nami povsod in neprestano preži na našo pozornost.

Otroci se danes soočajo z težko nalogo, saj morajo tekmovati z digitalnim vsebinami, ki so zasnovane za pritegovanje naše pozornosti. Da bi pritegnili našo pozornost, se otroci pogosto zatekajo k neprimernemu vedenju, vpitju ali prekomerni razigranosti, kar starše spravi pod stres. Namesto da bi se osredotočili na otroka, se pogosto zatečemo k tehnologiji, kar pa začarani krog le nadaljuje.
Kako zmanjšati čas preživet pred zaslonom
Otroci posnemajo vedenje svojih staršev, zato je vzpostavitev jasnih meja glede časa preživetega na pametnih naprav ključno že doma. Čeprav se tehnologiji ne moremo povsem izogniti, jo lahko omejimo. Pomembno je, da v svoj vsakdan vključimo čas brez telefona.
To je lahko čas, ko napravo izklopimo, jo pustimo v drugi sobi in se v celoti posvetimo otroku. Izklopimo obvestila, uporabimo način "ne moti" ali letalski način in tako učinkovito preprečimo motilce pozornosti. Postavimo lahko tudi pravila, kot je na primer, da se telefon ne uporablja v jedilnici. Kadar je uporaba telefona nujna, otroku razložimo, zakaj ga potrebujemo.

Pomembno je, da se zavedamo, kdaj in kako pogosto uporabljamo svoje pametne telefone, ter s tem omejimo njihov vpliv na ljudi okoli nas. Na ta način svojim otrokom kažemo zdrave in uravnotežene navade, ki jih bodo posnemali.
Vir: parents.com, gundersenhealth.org
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV