Bibaleze.si

Naj si z družino ustvarim dom v hiši svojih staršev?

A.K.

Družina in odnosi

0
11. 08. 2022 05.00

Ustvarjanje družinskega življenja v hiši staršev (partnerjevih ali lastnih) je tema, ki vzbuja veliko nasprotujočih si mnenj, saj je sobivanje več generacij lahko problematično. Hudomušen rek pravi, da moramo biti od doma toliko oddaljeni, da tašča ne more priti v copatih na obisk in mnogi bi se s tem zelo strinjali. So pa tudi takšni, ki brez vsakršnih težav sobivajo s starši in si drugačnega življenja sploh ne morejo predstavljati. Ob ustvarjanju družine se tako marsikateri mlad par znajde v dilemi, kaj storiti? Oditi na svoje ali ostati doma?

tasca

Kaj vse vpliva na odločitev, kje si bomo z družino ustvarili dom?

Kot prvo velja izpostaviti stanovanjsko problematiko, ki je v našem prostoru še vedno pereč problem. Mnogi mladi so primorani ostati doma veliko dlje kot v nekaterih drugih državah, saj je nakup lastnega stanovanja ali gradnja hiše za mnoge misija nemogoče. V takšnih primerih sta možnosti samo dve – bivati v najetem stanovanju (ali hiši) ali si ustvariti dom v hiši staršev. Ta pomembna tema pride še bolj do izraza takrat, ko začnemo načrtovati družino in imajo veliko vlogo posredi tudi finance. Zagotovo bivanje v hiši staršev olajša marsikatero težavo, a nemalokrat ustvari tudi nove. 

Druga stvar so odnosi, za katere vemo, da so lahko izjemno problematični. Bivanje v hiši lastnih staršev ali staršev partnerja, lahko za seboj povleče neslutene konflikte, četudi jih prej morda sploh ni bilo. Sobivanje različnih generacij zahteva zelo jasne dogovore, koliko in kako si vsaka stran predstavlja vključenost v življenje drug drugega. V tem primeru je nedvomno potrebno postavljanje razmejitev. Skupno življenje pod isto streho lahko izgleda kot popolno sovključenost v življenje, kar pomeni tudi skupne obroke, nakupovanje, počitnice, upravljanje z gospodinjstvom, varstvo otroka ... Takšen režim zahteva dobro sodelovanje in sprotno dogovarjanje, saj mimogrede pride do konfliktov. Druga možnost je tudi ta, da si v hiši staršev družina ustvari čisto svoj prostor (npr. prizidek, ločeno nadstropje, lasten vhod) in postavi meje med svojim življenjem in življenjem staršev. V tem primeru je zasebnost jasno opredeljena, ni tolikšne vključenosti v življenje drug drugega, zato je običajno tudi manj možnosti za spore in konflikte. Veliko je odvisno tudi od tega, kakšni so odnosi, razumevanje med člani družine in tudi slog življenja. 

tasca
tascaFOTO: Shutterstock

Ker smo si ljudje zelo različni in imamo tudi različne vrednote, vsak zase najbolj ve, kaj mu v življenju največ pomeni. Za nekatere je to življenje na svojem, drugim več pomeni praktičnost, tretji morda niti nimajo izbire. Vedeti je treba, da nekatere družine preprosto ne morejo sobivati, ker se med seboj tako zelo razlikujejo – tako v načinu življenja, pogledih na sveti kot tudi v navadah in pričakovanjih. Morda so posredi tudi zamere preteklosti. V primeru, da si z družino ustvarimo dom v hiši staršev, pa je pomembno slediti temu, kako si sobivanje predstavljamo, kje so naše meje, kako želimo živeti. Tudi tu ima vsak par svoja pričakovanja, ki pa jih je treba v izogib kasnejšim zapletom staršem predstaviti. Odkrit pogovor o tem, koliko vključenosti oziroma stikov pričakujemo in si želimo, je ključnega pomena za mirno sobivanje in urejene odnose. Nekateri si želijo več zasebnosti in le občasne stike, drugi prakticirajo le skupna vikend kosila, tretji so za vsakodnevno srečevanje ob kavi in podobno. Veliko je odvisno tudi od starosti in zdravstvenega stanja staršev, saj lahko v določenih primerih potrebujejo več pomoč s strani mlajše generacije. 

Ko se odločamo za življenjski prostor, kjer bomo živeli z družino je nedvomno koristno pretehtati prednosti in slabosti vseh možnosti in se s partnerjem temeljito pogovoriti o željah, pričakovanjih in načinu bivanja, ki vama je najbližje. Vse ima svoje pluse in minuse, tako življenje na svojem kot tudi pri starših – sploh, če nameravamo v obdobju pri starših varčevati za svoj lasten dom. Veliko je faktorjev, ki lahko vplivajo na odločitev, pomembno pa je slediti tistemu, kar je v danem trenutku najbolj optimalno. 

Viri: WeHaveKids / Bustle

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863