Bibaleze.si

5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega

S.B.

Očkov kotiček

1
28. 10. 2024 05.00

Prihod dojenčka zaznamuje tako mamo kot očeta. Obema se spremeni svet in oba se zaradi tega nezavedno spreminjata tudi sama. To je dejstvo.

očka

Manj znano pa je, da lahko nosečnost in prihod dojenčka znatno vplivata tudi na delovanje moškega organizma. Preberite si, skozi kakšne spremembe prehaja moški v času pričakovanja in pridobitve novega družinskega člana. 

Znanstveniki in antropologi so opravili vrsto raziskav, ki so pri moških iskale razlike v ravni hormonov, spolnem vedenju in možganskih aktivnostih, ki se aktivirajo ob skrbi za otroka. Ugotovili pa so naslednje.

Moški ob očetovstvu doživlja hormonske spremembe

Pri moških naj bi se glede na izsledke raznih študij med nosečnostjo partnerice znižala raven hormonov testosterona in estradiola. Testosteron je znan tudi kot moški hormon, ki je predvsem pomemben pri razvoju moškega in njegovih spolnih značilnosti. 

Pripomore pa tudi pri iskanju primerne partnerice. Ker se dober oče osredotoča predvsem na družino in nov način življenja, naj bi bil s tem povezan tudi padec testosterona. Raven hormona pa naj bi znižala pred rojstvom prvega otroka ali kmalu po njem.

Moškim se tudi že v času nosečnosti začnejo dogajati spremembe.
Moškim se tudi že v času nosečnosti začnejo dogajati spremembe.FOTO: Shutterstock

Spremembe se odvijajo tudi v možganih

Nevroznanstveniki so med različnimi raziskavami opazili anatomske spremembe v delih možganov mladih očetov, ki so pomembni za povezovanje, negovanje, empatijo ter sposobnost za interpretacijo otrokovega vedenja. Očetovi možgani naj bi postajali bolj podobni materinim, saj ob prihodu otroka aktivirajo predele, ki so zadolženi za obdelavo čustev.

Leta 2014 je namreč razvojni nevroznanstvenik dr. Pilyoung Kim z Univerze v Denverju 16 novopečenih očetov pregledal s pomočjo MRI-naprave, s katero je slikal njihove možgane. Ugotovil je, da so v času med prvima dvema do štirih tednov po rojstvu prvega otroka očetovi možgani delovali nekoliko drugače. 

Predvsem so se bolj aktivirali predeli možganov, ki so povezani z navezanostjo, negovanjem, empatijo ter zmožnostjo interpretacije vedenja. Anatomske spremembe v možganih naj bi nastale ravno zaradi vzgiba in potrebe po skrbi za otroka ter naj bi očetovo postopno učenje o novi vlogi podpirale kar več mesecev.

Raven oksitocina deluje na povezanost očeta z otrokom

Raven oksitocina, ki ga poimenujejo tudi hormon ljubezni, je v času, ko moški postane oče, povečana. To pa posledično vpliva na to, da očetje bolj skrbijo za otroka, ga negujejo in se vključujejo v igro z njim, njihov malček pa jim nazaj vrača vso ljubezen in pozornost v isti meri. 

Zaradi potrebe po skrbi za otroka se prilagajajo tudi možgani moškega.
Zaradi potrebe po skrbi za otroka se prilagajajo tudi možgani moškega.FOTO: Shutterstock

Očetovstvo je krivo za nastanek novih nevronov

Raziskave so dokazale, da se moškemu v času, ko postanejo očetje, obnavljajo živčne celice in da hkrati nastajajo tudi nove. Poleg tega pa rastejo hitreje in se bolje razvijajo, zaradi česar se očetom izboljšuje tudi spomin in sposobnost koncentracije. 

Očetje lahko prepoznajo otrokove potrebe

Nekateri trdijo, da mamice točno vedo, kaj pomeni določen način joka pri dojenčkih, in posledično znajo razpoznati, kdaj je dojenček lačen, zaspan in vznemirjen. Strokovnjaki pa so s pomočjo raziskav ugotovili, da imajo isto sposobnost tudi moški, in sicer v kar 90 odstotkih lahko razpoznajo in ločujejo načine otroškega joka ter jih posledično znajo potolažiti. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831