Bibaleze.si

Čustveno inteligentni očetje imajo srečnejše otroke

S.B.

Očkov kotiček

0
23. 12. 2021 12.07

Tradicionalna vloga očeta je pogosto pomenila tudi čustveno razdaljo med očetom in otrokom. Tradicionalni oče je namreč vzgojo in nego otroka vse do obdobja najstništva prepuščal materi. To se v zadnjem obdobju precej spreminja in očetje so stopili v ospredje. Raziskave so pokazale, da so otroci takšnih očetov veliko samozavestnejši in srečnejši. Preverite, zakaj.

ocka

Za moškega kot alfa samca je od nekdaj veljalo, da naj bi bil čustveno odsoten. Pri takšnem moškem je razum prevladoval nad čustvi in posledično je bil tudi čustveno nedostopen. Ker so bili moški vzgajani v okolju, v katerem kazanje čustev ni bilo sprejemljivo, so to prenesli tudi na očetovsko vlogo. Posledično je nastal začaran krog otopelih čustev in čustvene oddaljenosti od bližnjih, tudi od otrok. A obdobja se spreminjajo in s tem tudi družbene vloge, moški pa so v zadnjih letih stopili v ospredje. Biti ranljiv, čustven in ljubezniv ni več znak šibkosti, temveč je izraz resnične moči in poguma. Tako imajo moški, ki so čustveno vpeti v družinske odnose, srečnejše družine in samozavestnejše otroke, so pokazale nedavne študije. 

Raziskava, ki so jo pred kratkim izvedli na Univerzi v Oxfordu, dokazuje, da je čustvena inteligenca moškega močno povezana z otrokovim občutkom sprejetosti in sreče. Rezultati so pokazali, da imajo otroci emocionalno zrelih očetov kar 28 odstotkov manj vedenjskih težav kot njihovi sovrstniki. V isti raziskavi je bilo tudi dokazano, da imajo očetje, ki so samozavestnejši pri vzgoji otrok, boljšo povezavo tako s svojo partnerico kot tudi z otroki. 

Čustveno inteligentni očetje imajo bolj zdrave in srečne družine.
Čustveno inteligentni očetje imajo bolj zdrave in srečne družine.FOTO: Shutterstock

»Gre za čustveno povezanost in čustveno inteligenco, ki precej vplivata na življenje otrok, in to predvsem v odrasli dobi,« je pojasnila psihologinja in avtorica raziskave, dr. Maggie Redshaw. Strokovnjaki so preučevali vzorec 10.500 otrok v obdobju od osmega do desetega let starosti, ki so živeli skupaj z obema staršema. Starši teh otrok so izpolnili različne vprašalnike o svojem in otrokovem duševnem zdravju, svojem dojemanju starševske vloge, času, ki ga preživijo z otroki, ter otrokovem vedenju in razvoju. 

»Čustveno vključeni očetje posredno vplivajo na otroke, tako da si s partnerico delijo skrb za vzgojo in nego otroka. Mame so v teh primerih bolj sproščene in manj obremenjene, kar se na koncu pozna tudi pri zadovoljstvu in sreči otrok,« je dodala Redshawova in še pojasnila, da je aktivna vključenost očetov razlog za srečno in izpopolnjeno družino. »Ne glede na vse besede se namreč otroci največ naučijo iz dejanj staršev,« je prepričana strokovnjakinja. 

V tem času leta, ko smo praznično razpoloženi, nas ta raziskava opominja, da so najboljše, kar lahko podarimo otrokom, naša ljubezen, čas in popolna pozornost, kadar smo z njimi. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855