Sterilizacija je ena najbolj zanesljivih oblik preprečevanja neželene nosečnosti, kajti z njo se zagotovi trajna zaščita. V Sloveniji lahko zanjo zaprosijo tako ženske kot moški po 35. letu starosti in postopek se praviloma opravi pol leta po odobritvi. Vmesni čas je namenjen razmisleku in resnični potrditvi o dokončni pomembni odločitvi.
Za poseg se pri nas v večjem številu odločajo ženske. Po podatkih NIJZ, zbranih v letih med 2008 in 2017, se za sterilizacijo odločajo 4,5-krat pogosteje, čeprav je postopek pri moških manj invaziven in lažje izvedljiv. Medtem ko se pri ženski opravlja v splošni anesteziji in mu običajno sledi dvodnevna hospitalizacija ter dolgotrajnejše okrevanje, je vazektomija pri moškem hitra, enostavna, preprosta in skorajda brez tveganja.
Poseg pri moškem poteka v lokalni anesteziji in se ga običajno izvede izven bolnišnice, ambulantno. "Skozi približno centimeter do 1,5 centimeter dolg rez na mošnji prekinemo semenovoda, tako da košček vsakega izrežemo, prosta konca pa zašijemo. Odrezane koščke pošljemo v pregled patologu in rano na mošnji zašijemo z enim šivom," je opisal vodja oddelka za zdravljenje benigne patologije rodil na Kliničnem oddelku za reprodukcijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana Sašo Drobnič, dr. med.

Vazektomija je varna. No, seveda tako kot pri vsakem drugem kirurškem posegu obstajajo določena tveganja, a so zapleti izredno redki. "Pri manj kot odstotku moških se lahko pojavi večja podplutba oziroma hematom mošnje, ki ga operativno oskrbimo, če je večji. Drugi zapleti, kot je denimo povazektomijska bolečina, so še precej redkejši in jih pri nas praktično ne vidimo," je pojasnil.
Moški lahko po posegu takoj odide domov. Po vazektomiji mu priporočijo zmerno zmanjšanje telesnih aktivnosti v naslednjih nekaj dneh in vseeno še vedno uporabo kontracepcije osem do 10 tednov po posegu. Toliko namreč traja, da se lahko zagotovi popolna zaščita po posegu. Kontrola izliva sledi po približno dveh mesecih; Če takrat v izlivu ni semenčic, ni več potrebna dodatna zaščita, do kontrolnega pregleda pa odsvetujejo spolne odnose brez zaščite.
PREBERI ŠE: Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti
V Sloveniji lahko za vazektomijo zaprosi vsak moški, starejši od 35 let. Oddati mora prošnjo na komisijo prve stopnje za sterilizacijo, ta mu jo tudi odobri. Nato jo lahko opravijo šest mesecev po odobritvi in samo izjemoma prej, če je zanjo utemeljen zdravstveni razlog.
Sicer pa jo po pojasnilih dr. Saše Drobniča priporočajo moškim, ki ne želijo več otrok, in jo obenem trdno odsvetujejo neodločnim. Teoretično je sicer mogoč tudi obratni poseg, a je po navedbah razmeroma zapleten, zanj potrebuješ posebna znanja in opremo. Moškim, ki bi kljub posegu pozneje morda še želeli otroke, raje priporočajo biopsijo testisov in posege OBMP.
PREBERI ŠE: Vrste kontracepcij, ki so na voljo v Sloveniji
Kot že zgoraj omenjeno, se za sterilizacijo odloča manj moških kot žensk, čeprav je vazektomija manj invaziven poseg od sterilizacije pri ženski. V letih med 2018 in 2021 je tako za sterilizacijo komisijo prve stopnje na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana zaprosilo 1359 žensk in 915 moških, pri čemer letno v povprečju opravijo do največ 300 vazektomij.
Razlogi, zakaj se moški pogosteje ne odločajo zanjo, so različni. "Vzroki so lahko v tradiciji, zaradi strahu pred kastracijo ali pa preprosto v večjem interesu žensk zanjo," razmišlja dr. Sašo Drobnič. Stroške obeh posegov sicer v popolnosti krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Ko je govora o vazektomiji, je obenem smiselno poudariti, da zgolj preprečuje oploditev in ne ščiti pred spolno prenosljivimi boleznimi. Zato je ob morebitnem menjavanju partneric še vedno nujna dodatna zaščita. Prav tako je odveč bojazen, da bo moški po posegu čutil manjšo spolno slo, kajti v telesu se po posegu še vedno nespremenjeno izločajo testosteron in drugi moški hormoni, ki vplivajo na poželenje. Tudi občutek ob izlivu in količina bosta kot poprej, samo semenčic ne bo v njem.
Predvsem pa je ključno, da je moški pred posegom popolnoma prepričan. Da se izogne morebitnemu kesanju, se je zato nujno prej podrobno pogovoriti s partnerico in z zdravnikom ter z obema razčistiti vsa še tako občutljiva vprašanja.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV