Bibaleze.si

Oče po 24 letih iskanja našel izgubljenega sina

S.B.

Očkov kotiček

0
15. 07. 2021 08.05

Letno po svetu izgine na tisoče otrok. Situacije, ko je otrok pogrešan in starši ali drugi sorodniki ne vedo, kje je in kaj se z njim dogaja, za vse udeležene predstavljajo velik šok in stres. Zgodba o tem, kako so očetu odtujili sina, ki ga je vztrajno iskal in na koncu tudi našel, je postala navdih za snemanje filma. Več pa v spodnjih vrsticah.

oce

Guo Gangtang, ki prihaja iz Kitajske, je z motornim kolesom prečesal dobrih 500.000 kilometrov države, da bi našel svojega odtujenega sina. Po poročanju BBC-ja so malčka nazadnje videli pred družinsko hišo v kitajski provinci Šandong, kjer ga je odrasla ženska ugrabila in z njim odhitela do avtobusa na bližnjo postajo, kjer jo je čakal njen partner. Z otrokom sta se odpeljala daleč proč in od tistega dne naprej živela, kot bi bil njun sin. Ministrstvo za javno varnost Kitajske je obrazložilo, da so identiteto najdenega dečka potrdili s pomočjo DNK-analize, osumljeni par ugrabitve pa so našli nekoliko pozneje in ju tudi zaprli. 

 

Gantangov sin je bil ugrabljen leta 1997, medtem ko se je igral na dvorišču družinske hiše. Oče se nikakor ni sprijaznil z izginotjem sina in od trenutka izginotja naprej ga je iskal širom države. Z motorjem, na katerem je imel nameščene plakate s fotografijo svojega sina, se je peljal po več kot dvajsetih provincah Kitajske, lepil plakate s podobo sina, porabil je vsa privarčevana sredstva, spal pod mostom in vztrajal dve desetletji in več. Po 24 letih je sina tudi našel in ta ganljiva resnična zgodba je bila povod za snemanje filma z naslovom Izguba in ljubezen (Lost and Love). 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

Mi pa smo se po podatke o izginotju otrok v Sloveniji in nasvete, kako ukrepati, da bi otroka zaščitili pred morebitno ugrabitvijo, obrnili na predstavnika slovenske policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete, gospoda Draga Menegalijo.

Koliko otrok je v povprečju letno pogrešanih v Sloveniji?

Po podatkih Policije ima Republika Slovenija v primerjavi z drugimi evropskimi državami zelo nizek delež pogrešanih oseb na število prebivalcev. Dejansko je število prijavljenih pogrešanih oseb v Republiki Sloveniji že leta konstantno in se giblje okoli 500 oseb letno. Od teh znaša delež otrok in mladoletnikov do 30 %. Ta delež se nekoliko spreminja na letni ravni, vendar le za nekaj odstotkov.

Kakšni so po navadi razlogi za njihovo izginotje?

V več kot polovici primerov je pogrešanje otrok prijavljeno že v roku 1 ure in skoraj 90 % pogrešanih otrok je prijavljenih v 8 urah po pogrešanju. Okvirno v 4 urah po prijavi je najdeno preko 90 % vseh pogrešanih otrok do 14. leta starosti. Vsi otroci so večinoma najdeni živi in zdravi. V Republiki Sloveniji je zadnji še aktiven primer pogrešanega otroka iz leta 1996. Pozitiven podatek je, da v Republiki Sloveniji ni pravih ugrabitev otrok. Zadnji primer je slovenska Policija obravnavala pred več kot 13 leti, ko je bil ugrabljen 1,5-letni otrok. Otrok je bil najden v manj kot 1 dnevu po ugrabitvi. Več je primerov tako imenovanih starševskih odvzemov otrok. V skoraj vseh teh primerih otroci niso pogrešani, saj so dejansko z enim od svojih staršev.

Kdaj je treba Policijo obvestiti o izginotju mladoletne osebe?

Zmotno je prepričanje, da naj bi bil določen 24-urni ali celo 48-urni rok za prijavo pogrešanja osebe. Policija svetuje, da se vsako pogrešanje prijavi čimprej na telefonsko številko 113 ali na najbližjo policijsko postajo, še posebej to velja pri otrocih in mladoletnikih, starejših osebah ter drugih osebah iz ranljivih skupin. Policija se na prijavo pogrešanja odzove takoj in začne izvajati ukrepe za najdbo osebe.

Imate kakšen nasvet, kako preventivno ravnati, da ne pride do izginotja otroka oz. kako otroka pripraviti na morebitno nevarnost, potencialno ugrabitev?

V tovrstnih primerih so prve aktivnosti Policije usmerjene predvsem k pogovoru s prijavitelji ter k čimprejšnjim osebnim srečanjem, poizvedbam pri prijateljih, znancih, v šolah, službah ter pri drugih osebah, ki bi lahko dale koristne podatke. Sočasno se vsa zbrana obvestila in informacije preverjajo in analizirajo ter se na podlagi tega izvajajo nove poizvedbe. Vse prijave pogrešanih se čimprej vnesejo v različne policijske evidence in v druge sisteme medsebojnega policijskega informiranja tako v Republiki Sloveniji kot tudi v sosednjih državah oz. območju Evropske unije, pa tudi sveta, če je pogrešanje v tujini.

V približno 35 % primerov prijav pogrešanih oseb se Policija odloči za izvedbo iskalne akcije. Gre za organiziran pregled terena oziroma območja, kjer obstaja verjetnost, da bo pogrešana oseba najdena. Okoli 60 % iskalnih akcij izvede Policija sama, v 40 % pa policija v iskalne akcije vključi pripadnike sil za zaščito, reševanje in pomoč (vodnike reševalnih psov, gorske reševalce, potapljače, jamarje, prostovoljne gasilce, sorodnike, sosede …).


Nadalje je treba izpostaviti, da je pri pobegih otrok zelo pomembno, da se ugotovi razlog pobega. Običajno so to lahko slabši učni uspeh, pomanjkanje pozornosti s strani staršev, iskanje vznemirljivih dogodivščin, zaljubljenost, pa tudi izvajanje nasilja s strani staršev ali družinskih članov. Pri slednjem vzroku je še posebej pomembna vloga Policije in strokovnih delavcev centrov za socialno delo, da zaščitijo otroka in izvedejo vse potrebne postopke zoper povzročitelje nasilja. V vseh primerih, razen kadar gre za nasilje nad otrokom s strani staršev, je nujno, da je vzpostavljeno zaupanje med starši (skrbniki) in otroci. Starši so tisti, ki morajo otroka razumeti, mu pomagati in mu stati ob strani.

Policija pri delu na tem področju sodeluje tudi s strokovnimi delavci centrov za socialno delo ter strokovnimi delavci šol in vzgojnih zavodov pa tudi z nevladnimi organizacijami. Sodelovanje je lahko operativno, torej ob posameznem dogodku, ali pa v okviru medsebojnih izobraževanj ter pri osveščanju javnosti. Policisti ob obiskih šolskih zavodov ter pri pogovoru z učenci obravnavajo tudi nevarnosti, katerim so lahko otroci izpostavljeni, če »pobegnejo« oziroma so iskani. Kljub temu da ugrabitev otrok v Sloveniji ni, ni odveč, da se otroci zavedajo tudi te možnosti. Pomembno je, da ohranjajo distanco do neznancev, da se ne odzivajo na vabila, ne glede na to, kako mamljiva je lahko ponudba (igrače, sladkarije, uporaba raznih zabavnih elektronskih naprav ...), in če se jim zgodi kaj takšnega, da to takoj povedo staršem.

V Republiki Sloveniji ne velja časovna omejitev, kar pomeni, da pogrešana oseba ostane pogrešana, dokler ni najdena živa ali mrtva.

Statistični podatki za zadnjih pet let o pogrešanih otrocih in mladoletnikih:

Število pogrešanih otrok in mladoletnikov201520162017201820192020
 121145186175255150
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855