Včasih je veljalo, da so se očetje v vzgojo vključevali precej pozno. Zadolženi so bili bolj kot ne za športna udejstvovanja, učenje praktičnih reči in strog pristop, kadar je mama potrebovala oporo pri vzgoji. Danes lahko rečemo, da si oče in mama povsem enakopravno delita vloge pri vzgoji in očetje so zadolženi tudi za čustveni razvoj in napredek otrok. Te vrednote pa so tiste, ki bi jih morali očetje skozi vzgojo in pogovore predati svojim otrokom.
Vsi smo enakovredni
Ni prav, da v družini podcenjujemo kogar koli. Pa naj si bo to na osnovi spola, starosti ali katerega koli drugega kriterija. V družini smo si vsi enakovredni, zato je pomembno, da otroka naučimo, da mora najprej spoštovati in imeti rad sebe, nato pa vse ostale. Učite otroka, da bo strpen, ljubeč in spoštljiv do vseh, ne glede na njihovo starost, spol, bravo kože, finančno in družbeno stanje ipd.

Jasno in glasno izrazi svoje mnenje
Še nedolgo nazaj smo bili priča vzgoji, ki je velela, da je najbolje, da svoje mnenje obdržimo zase, da ni dobro preveč spraševati, dvomiti ali jasno izražati svojih misli, še posebej če so drugačne od večine. Zdaj prehajamo v obdobje, ko otroke spodbujamo k nasprotnemu ravnanju. Prav je, da jasno in glasno izražajo svoje mnenje, cilje in morebitne dvome. Da jih ni strah povedati, kaj si mislijo, vendar na spoštljiv način. Da naj se postavijo zase, izrazito izkazujejo svoja čustva ter se borijo za pravico.
Nikoli ne prizadeni nekoga namerno
Ljudje smo krvavi pod kožo in delamo napake. Včasih koga prizadenemo, ne da bi to v resnici želeli. Takrat je prav, da svoja napačna dejanja ali besede ozavestimo in se osebi, ki je zaradi nas trpela, iskreno opravičimo. Otroka učite, da je najbolje sprotno reševati konflikte in težave ter se o njih iskreno pogovarjati. In da nikoli, ampak res nikoli, ni v redu, če nekomu namerno škodujejo. Predvsem pa naj bodo prijazni in dobri do tistih, ki so v kakršnem koli smislu šibkejši od njih.
Bodi v družbi pravih prijateljev
Otroci se med odraščanjem mnogokrat iščejo. Posledično menjajo družbo, prijatelje in se včasih tudi skušajo dokazovati pred določenimi osebami. Pomembno je, da jim priučimo vrednote pravega in iskrenega prijateljstva. Da bodo znali prepoznati slabe prijatelje, ki puščajo na cedilu, so manipulativni, izkoriščajoči, neiskreni. Pomembno je, da se obkrožijo s tistimi prijatelji, ki jih sprejemajo in imajo radi takšne, kot so, predvsem pa imajo iskrene namere.

Deliti je pomembno
Deljenje stvari in sodelovanje pri igri z vrstniki sta dve spretnosti, ki se jih morajo naši otroci priučiti. Do približno četrtega leta starosti so namreč malčki precej osredotočeni na lastne potrebe, zato jih moramo nekoliko bolj spodbujati, da delijo s prijatelji in okolico. Kako jih priučiti tega, preverite TUKAJ.
Znanje je pomembnejše od odličnih ocen
Otrokom ozavestite miselnost, da je pomembno čim več znati. Ob tem niso pomembna priznanja, dosežene točke in lepe ocene, temveč dejstvo, da otrok razume snov in da jo zna uporabiti tudi v praksi. Ni najbolj pomembno, da je otrok najboljši v razredu, kar se tiče ocenjevanja, temveč, da daje svoj maksimum. Če vidite, da se otrok uči, trudi in redno dela naloge, potem ga pohvalite in spodbujajte naprej. Pomembna lekcija v življenju je, da ocene v redovalnici niso vedno odraz pravega znanja.
Vztrajnost je lepa čednost
Otrokom je treba razložiti, da ni težava v tem, če kdaj izgubijo in doživijo poraz. Težava se skriva v tem, če po tovrstni izkušnji obupajo in dvignejo roke od svojih sanj, ciljev ali želja. Vedno se je treba znati pobrati in vztrajati, dokler ne dosežemo želenega. Lahke zmage nikoli niso prinesle tolikšnega zadoščenja kot tiste, ko vanje resnično vložimo ves svoj čas in trud.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV