Bibaleze.si

Vzroki moške neplodnosti: resnice in miti

S.B.

Očkov kotiček

1
21. 07. 2022 04.15

O moški neplodnosti obstaja precej mitov in to je tema, o kateri se le redko govori. Ko se namreč pri paru pojavijo težave z neplodnostjo, običajno misel najprej preskoči v smer, da je nekaj narobe z žensko. Ta postane "nepopolna", ker ne more zanositi, toda raziskave kažejo, da gre pri neplodnosti vzroke iskati tako pri moškem kot pri ženski. Nekako pol-pol.

Čeprav moški doživijo izgubo otroka drugače kot njihova partnerka, je tudi njihova žalost zelo resnična.

V Sloveniji približno vsak šesti par ne more imeti otrok. Vzroki za neplodnost pa se skrivajo v eni tretjini pri ženskah, v eni tretjini pri moških, v ostalih primerih pa pri obeh skupaj. S pomočjo postopkov zunajtelesne oploditve se v Sloveniji rodi približno 1300 otrok letno, kar je 5 odstotkov vseh rojstev pri nas. Z izzivi plodnosti se morda srečujete tudi sami, morda se z njimi srečujejo vaši bližnji, zelo verjetno pa se z neplodnostjo srečuje nekdo, ki ga poznate – pa morda za to sploh ne veste. Zato je neplodnost tema, o kateri moramo iskreno govoriti. Tokrat bomo na prvo mesto postavili moško neplodnost in mite, ki so povezani z njo. 

Mit št. 1: Moški nimajo težav z neplodnostjo

Statistični podatki o neplodnosti se razlikujejo od države do države, v večini primerov pa podatki kažejo 50:50-odstotno možnost, da je neplodnost na strani ženske ali moškega. Pa vendar se o moški neplodnosti v javnosti manj govori. O tovrstnih težavah namreč ženske veliko lažje spregovorijo in se soočajo z njimi kot moški. Najpogostejši vzrok neplodnosti pri moških pa je oksidativni stres. Zanj je značilno, da je povsem skrit v naših življenjih in žal vedno prisoten. Nastaja, ko s svojim življenjskim ritmom in slogom povzročimo, da se začnejo v našem organizmu kopičiti škodljive kisikove spojine.

PREBERI ŠE: Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'

V Sloveniji se vsak šesti par sooča z neplodnostjo.
V Sloveniji se vsak šesti par sooča z neplodnostjo.FOTO: Adobe Stock

Mit št. 2: Pri moški plodnosti starost ne igra vloge 

Najnovejše raziskave so potrdile dejstvo, da plodnost tudi pri moških z leti vpada. Četudi lahko spermiji pri moškem nastajajo tudi v poznejših letih, pa kvaliteta sperme z leti pojenja. Starejši ko je moški, dalj časa lahko traja postopek oploditve, in starost moškega vpliva tudi na stopnjo tveganja za spontani splav. Poleg tega se tudi nivo testosterona z leti zmanjšuje, kar pa vpliva na upadanje spolne funkcionalnosti pri moškemu oz. na težave z erekcijo. Statistika sicer kaže, da vsak tretji moški, starejši od 40 let, doživi erektilno disfunkcijo, od tega si jih kar 71 odstotkov želi izboljšati svojo vzdržljivost. Povsem normalno je, da se spolna aktivnost z leti zmanjša, a vendar se je potrebno že pri prvih težavah posvetovati z osebnim zdravnikom in spremeniti življenjski slog – več gibanja in uravnotežene prehrane, manj alkohola in cigaret.

Mit št. 3: Moški bi moral vedeti, da je neploden

V večini primerov moške neplodnosti ne obstajajo izraziti znaki in simptomi, ki kažejo na to. Spolnost, odnosi, erekcija in ejakulacija se lahko odvijajo povsem brez težav, medtem pa sta količina in videz sperme videti popolnoma normalno. Zato moški le redko kdaj lahko sam ugotovi, da je težava z neplodnostjo na njegovi strani. Za potrditev neplodnosti pri moškemu je treba opraviti določene preglede in teste pri zdravniku strokovnjaku. 

PREBERI ŠE: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'

Oksidativni stres je eden najpomembnejših dejavnikov, ki vplivajo na plodnost moškega.
Oksidativni stres je eden najpomembnejših dejavnikov, ki vplivajo na plodnost moškega. FOTO: Dreamstime

Mit št. 4: Delo ne vpliva na neplodnosti pri moških

Še eden izmed mitov, ki ne držijo, je ta, da delo nikakor ne vpliva na neplodnost moškega. V povprečju od 72 do 76 dni je namreč potrebnih za razvoj in dozorevanje sperme pred ejakulacijo. Posledično zdravstveno stanje moškega dva do tri mesece pred oploditvijo izjemno vpliva na uspešnost oploditve. Če je sperma občutljiva na oksidativni stres moškega, lahko dejavniki na področju dela in kariere znatno vplivajo na njegovo plodnost. Moški bi se morali zavedati, kako zelo prekomeren stres v službi lahko vpliva na njihovo plodnost. 

Ravno tako moški plodnosti grožnjo predstavljajo službe, kjer se ukvarjajo s težkimi kovinami in pesticidi, kjer so izpostavljeni elektromagnetnemu sevanju ter močni toploti ali mehaničnim vibracijam. V tovrstnih primerih je izjemnega pomena, da se moški striktno drži varnostnih pravil pri delu ter nosi zaščitna oblačila, da bi zmanjšal tveganje za nastanek težav s plodnostjo. 

PREBERI ŠE: Ključni partnerski nasveti pri težavah z zanositvijo

Mit št. 5: Moški ne more vplivati na svojo plodnost 

Moški lahko na različne načine poskuša izboljšati svojo plodnost. Na to lahko vpliva tako, da opusti kajenje in zmanjša pitje alkohola. Hkrati je pomemben tudi zdrav način življenja, ki vključuje raznoliko prehrano, zadosten spanec in gibanje. Iskren pogovor s partnerico ali bližnjimi pa lahko pomaga pri zmanjšanju oksidativnega stresa, ki je eden največjih dejavnikov, ki vplivajo na neplodnost. In na koncu – vsaka pomoč in pregled pri strokovnjaku sta pri težavah z neplodnostjo korak, ki ga morata tako moški kot tudi ženska narediti, če si želita razrešiti težave. 

Viri: Roditelji.hr, Vizita.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855