Bibaleze.si

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom

A.K

Očkov kotiček

0
10. 01. 2025 05.00

Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

očka

"Čustvena hladnost, ignoriranje, pomanjkanje čustvenega stika, favoriziranje drugih ali celo zavračanje. Gre za zelo zapleteno in bolečo dinamiko med očeti in sinovi, ki temelji na dejavnikih, ki segajo onkraj površja."

Kako se lahko kažejo težave z vzpostavljanjem stika ali celo zavračanje sina?

Kažejo se lahko na različne načine, od zelo subtilne čustvene hladnosti oz. nedostopnosti do zelo očitnega zavračanja: 

- Čustvena odmaknjenost: oče je čustveno odsoten in se ne zanima za sina.

- Kritika in neodobravanje: sin se sooča z nenehnimi negativnimi povratnimi informacijami s strani očeta, kar vodi v občutke nesposobnosti, nevrednosti.

- Favoriziranje drugih otrok: oče lahko kaže očitno naklonjenost do drugih otrok ali se celo izogiba interakcijam s sinom.

- Zanemarjanje in fizična odsotnost: oče je fizično odsoten ali ne sodeluje pri vzgoji sina.

Vse to lahko močno vpliva na sina, kar se pogosto kaže v nizki samopodobi, težavah pri vzpostavljanju odnosov z drugimi ter občutkom zavrnjenosti, zavrženosti in nevrednosti.

 Gre za zelo zapleteno in bolečo dinamiko med očeti in sinovi, ki temelji na dejavnikih, ki segajo onkraj površja.
Gre za zelo zapleteno in bolečo dinamiko med očeti in sinovi, ki temelji na dejavnikih, ki segajo onkraj površja.FOTO: Adobe Stock

 

Kaj vse se lahko skriva zadaj? 

Razumevanje vzrokov za pomanjkanje čustvenega stika ali celo zavračanje zahteva globlji vpogled, saj ta vedenja pogosto izvirajo iz preteklih travm in slabih izkušenj očeta, nerešenih notranjih konfliktov ali zunanjih pritiskov.

Nerealna in neuresničena pričakovanja: nekateri očetje od svojih sinov veliko pričakujejo, kar pogosto temelji na njihovih lastnih neizpolnjenih sanjah ali družbenih idealih moškosti. Ko se sinovi interesi, osebnost ali dosežki ne ujemajo s temi pričakovanji, je lahko oče globoko razočaran zato se čustveno odmakne ali do sina goji celo zamere.

Nerazrešena travma iz otroštva: očetje, ki so v otroštvu doživeli kakršno koli obliko zlorabe, lahko nezavedno ponavljajo te vzorce. Nenaslovljena travma jim oteži oblikovanje zdrave navezanosti na svoje otroke.

Kulturni in družbeni pritiski: v mnogih kulturah toge predstave o moškosti poudarjajo trdnost, dominantnost, neizražanja čustev. Sin, ki odstopa od teh norm, je lahko za očeta šibek, pomehkužen, nemoški ...

Zakonski konflikt: v primerih visoko konfliktnih zakonov ali ločitev lahko očetje projicirajo svoje razočaranje in jezo na svoje otroke. Sinovi tako lahko postanejo tarče frustracije in nerešenih čustvenih vsebin očeta.

Osebna negotovost: očetje, ki se spopadajo z globokim občutkom manjvrednosti, se lahko počutijo ogrožene zaradi sinovih uspehov ali pa so ljubosumni na njihovo mladost in potencial. Ta negotovost se lahko kaže kot zavračanje ali celo rivalstvo.

Težave pri izražanju čustev: nekateri očetje imajo težave z izražanjem naklonjenosti ali ranljivosti zaradi svoje vzgoje. To čustveno nedostopnost si lahko sinovi razlagajo kot zavračanje.

Strah pred intimo: strah pred oblikovanjem tesnih oz. globljih odnosov, ki pogosto izvira iz pretekle čustvene bolečine, lahko očete vodi v čustveno distanco, nedostopnost.

Pomanjkanje globljega stika med očetom in sinom ali celo njegovo zavračanje ima lahko dolgotrajne čustvene in psihološke posledice. Sinovi, ki se počutijo zavrnjeni, imajo pogosto nizko samopodobo in ponotranjijo prepričanje, da niso vredni ljubezni. Lahko se spopadajo z nezaupanjem v druge, saj globoko v sebi nosijo strah, da jih bodo drugi zapustili. Nemalokrat razvijejo jezo do svojega očeta, kar dolgoročno vpliva na dinamiko odnosov. Brez pozitivne moške figure (vzornika) težje oblikujejo občutek lastne vrednosti, lahko pa imajo tudi težave s tesnobo, depresijo ...

 

"Čeprav lahko takšen odnos z očetom pusti globoke brazgotine, je ta krog možno prekiniti in spodbuditi bolj zdrave odnose."

Samorefleksija za očete: očetom, ki v svojem vedenju prepoznajo vzorce zavračanja, lahko koristi introspekcija. Razumevanje lastnih čustvenih sprožilcev in preteklih izkušenj je prvi korak k spremembi.
Iskanje strokovne pomoči: psihoterapija lahko očetom pomaga pri reševanju nerazrešene travme, izboljšanju čustvene regulacije in razvoju bolj zdravih komunikacijskih veščin.
Sprejemanje čustvene ranljivosti: pomembno je prizadevanje za odprto in pristno izražanje čustev. Preproste geste naklonjenosti, kot so pohvale, objemi ali aktivno poslušanje, veliko pripomorejo k oblikovanju globlje vezi.
Osredotočanje na individualnost: pomembno je prepoznavanje in podpiranje sinovih edinstvenih lastnosti namesto vsiljevanja togih pričakovanj in prepričanj.
Grajenje novih tradicij: skupne dejavnosti, kot so hobiji, šport ali posebne družinske tradicije, ustvarijo priložnosti za povezovanje.
Model zdrave moškosti: očetje lahko presežejo škodljive družbene ali kulturne norme z modeliranjem moškosti, ki vključuje empatijo, sočutje in ranljivost.

Z željo po spremembi, razumevanjem razlogov in delanjem proaktivnih korakov za reševanje te nezdrave dinamike lahko očetje postopoma okrepijo odnose s svojimi sinovi.

 

Viri: PsychAlive / PsychCentral 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 749