Nerealno je pričakovati, da bosta partnerja oziroma starša vedno in popolnoma posvečena samo službenim obveznostim in družini. Še vedno sta samo človeka s svojimi potrebami, ki segajo tudi izven družinskega življenja in kariere. Čeprav se prioritete s prihodom otrok zagotovo spremenijo, je za uravnoteženo življenje, zadovoljstvo s seboj in nenazadnje tudi duševno zdravje velikega pomena ohranjanje časa zase.
To ne pomeni sebičnosti ali da smo slabi starši – nasprotno! Skrb zase in za svoje potrebe, ohranjanje in vzpostavljanje novih odnosov z ljudmi, ki niso del družine, ukvarjanje z dejavnostmi, ki nas izpolnjujejo, pripomore k nižji ravni stresa, ohranjanju ravnovesja, večji sproščenosti in zadovoljstvu nasploh. Pri tem si lahko oba partnerja prideta naproti tako, da si eden drugemu omogočita čas za sprostitev.

Kaj pomeni za očete čas zase in zakaj je tako zelo pomemben?
Ker so si moški med seboj različni, tudi čas zase pomeni vsakemu nekaj drugega. To so najpogosteje športne aktivnosti, druženje s prijatelji, ukvarjanje s hobiji, vrtnarjenje, branje, počitek, izobraževanje ... Če zelo poenostavimo, lahko rečemo, da vse naštete aktivnosti predstavljajo miselni odklop od ustaljene rutine, vsakdanjih pritiskov in zahtev. V nadaljevanju pa so izpostavljene prednosti in koristi prostočasnih aktivnosti:
Izboljša razpoloženje: ukvarjanje s sproščujočimi aktivnostmi dviga hormone sreče, kar vpliva na občutek izpolnjenosti, zadovoljstva, pozitiven pogled na svet in nenazadnje tudi boljše odnose. Oče, ki zna poskrbeti za svoje duševno zdravje, se lažje sooča z izzivi vsakdana, je bolj optimističen in odprt v odnosih.
Zavedanje pomena družine: ko si očetje vzamejo krajši ali daljši oddih od vsakodnevnih obveznosti, se bolj zavejo tudi pomena družine oziroma dragocenosti odnosov. Verjetno je vsak pri sebi že opazil, da je pogrešal svoje najdražje, ko je bil nekaj časa odsoten. V tem kontekstu se lažje opomni na hvaležnost za vse, kar ima doma, kar vpliva tudi na odnose do partnerke in otrok.

Zbistri misli in poveča produktivnost: ko so očetje odmaknjeni od svojih vsakodnevnih opravil in počnejo stvari, ki jih sproščajo, s tem poskrbijo za regeneracijo uma, kar vpliva na boljšo koncentracijo, zbranost, pozornost in produktivnost. To pa ima pozitivne učinke tudi pri izpolnjevanju družinskih obveznosti.
Pomaga pri odnosih: vsi vemo, da so kakovostni odnosi vseživljenjski izziv, ki zahteva stalno delo. K temu pripomore tudi kratek umik v svoj svet, ko smo v težjih obdobjih ali konfliktnih temah. Čas zase očetu omogoča razmislek, načrtovanje rešitve in umiritev razgretih čustev, kar ustvarja prostor za miren pogovor in lažje reševanje težav. Obnovljena energija skoraj vedno prinese ugodne rezultate.
Podpora prijateljev: bodimo iskreni – nekatere stvari lahko razumejo samo moški. In prav v tem kontekstu so pogovori s prijatelji še kako koristni, saj delijo svoje izkušnje, pomagajo z nasveti, znajo usmeriti na pravo pot.
PREBERI ŠE: 5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega

Partnerke, ki vzbujajo krivdo
V zdravih odnosih si oba partnerja znata in zmoreta dati prostor in čas zase. Zavedanje potreb drug drugega in pristno razumevanje odpira vrata srečnejšemu partnerskemu odnosu in družinskemu vzdušju. A ni povsod tako. Nemalokrat se dogaja, da nekatere ženske svojim partnerjem preprečujejo prosti čas, kar je včasih pospremljeno še z očitki: Zdaj imaš družino, nikamor ne boš hodil! Pozabi na hobije in prijatelje, zdaj imaš druge odgovornosti.
Takšen odnos je zelo nespoštljiv, celo poniževalen, saj smo kljub družini še vedno samo ljudje. Takšna nerealna pričakovanja in omejevanja zelo pogosto izhajajo prav iz lastnega nezadovoljstva, zagrenjenosti, neizpolnjenosti, preobremenjenosti. Pomembno je, da oba zakonca poznata svoje omejitve, želje in potrebe.
Zdrav razum nam govori, da kljub obveznostim vsi potrebujemo čas zase, zato je pomembno, da v odnosu to sporočimo. S sočutjem do drugega, razumevanjem in iskanjem kompromisov se vedno najde pot, kjer sta zadovoljna oba oziroma vsa družina. Ne pozabimo, da zdrav razvoj otroka izhaja tudi iz obeh zadovoljnih staršev.
Viri: GoodMenProject / DadLifeLessions
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV