Če ženska ravna s svojim partnerjem kot z otrokom, to običajno pomeni, da prevzame nase njegove zadolžitve in opravke, kljub temu, da so njegova domena ali da jih lahko opravi sam. Lahko ga ščiti pred posledicami njegovih dejanj, poskrbi za njegove potrebe in ga na nek način obravnava kot žrtev. Vse to lahko resno škoduje odnosu in vodi do tega, da se partner posledično počuti nesposobnega, nemočnega, zagrenjenega, manjvrednega. Ob tem velja omeniti, da je zgodba lahko tudi obratna in da v nekaterih primerih tudi moški prevzame to vlogo, a se tokrat osredotočamo na pogostejšo dinamiko ženska-partner.

Infantilizacija je lahko način, kako ohraniti moč in kontrolo nad nekom in mu preprečiti, da bi bil funkcionalna odrasla oseba.
Če pogledamo še podrobneje, v takšnem odnosu ženska podpira vse vogale hiše od jutra do večera. To pomeni, da lahko skrbi za bujenje partnerja, izbiro in pripravo oblačil, kuhanje obrokov in nadzor nad hranjenjem (npr. ali je dovolj pojedel), urejanje birokratskih obveznosti namesto partnerja, nadzorovanje financ, urejanje pričeske, pospravljanje za partnerjem, iskanje izgubljenih stvari, nenehno preverjanje, kako se počuti, ali kaj potrebuje, dosledno odločanje namesto partnerja ... Celo način govora je lahko izrazito infantilen, kot bi govorili z majhnim otrokom, nekatere pa celo verjamejo, da morajo svojega partnerja prevzgojiti. Seveda je pomembno poudariti, da se vsaj nekaj od navedenega lahko pojavlja tudi v zdravih odnosih, a razlika je v uravnoteženosti opravil, dolžnosti, vlog obeh partnerjev.
Kot že omenjeno, se partner v takšnem razmerju počuti manjvrednega, ima izrazite občutke nemoči in dvome vase, je tesnoben pri sprejemanju odločitev, trpi pomanjkanje samozavesti ... Nekateri se skozi leta sicer sprijaznijo s pasivno vlogo, a je takšen odnos zelo zadušljiv in nezdrav.
Kaj se lahko skriva za potrebo po infantilizaciji?

Obstaja več razlogov, zakaj ženska svojega partnerja obravnava kot otroka, in sicer:
- To je lahko to vedenje, ki ga je opazovala v lastnem domu med materjo in očetom.
- Morda je v sebi negotova in potrebuje občutek kontrole in večvrednosti.
- Ima težave z mejami in ustrezno komunikacijo.
- Ima težave z duševnim zdravjem.
- Morda se partner obnaša kot otrok, da bi se izognil nekaterim nalogam in odgovornostim.
Kako prenehati s tovrstnim vedenjem, če se prepoznate v tej vlogi?
1. Ozavestite, da partner ni vaš otrok, ampak odrasla oseba. Bodite pozorni na svoja dejanja in prepustite partnerju svoj del odgovornosti pri skrbi za družino.
2. Ustvarite koledar zadolžitev za vsakega člana družine in poskrbite, da ima vsak svoje naloge in obveznosti.
3. Vzdržite se popravljanja, opominjanja, kritiziranja partnerja. Pogovorita se o pričakovanjih, željah in mejah.
4. Pustite partnerju, da dela napake in se sam sooča s posledicami.
5. Spustite potrebo po kontroli in se vzdržite starševske vloge v odnosu s partnerjem. Če vas to spremlja že od nekdaj ali celo v vseh preteklih odnosih, poiščite terapevtsko pomoč.
Viri: BetterHelp / PsychologyTips
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV