Čas nosečnosti in obdobje po porodu prinašata številne spremembe, ki lahko vplivajo na spolno življenje parov. Strokovne nasvete, kako je mogoče ohraniti lepo in zdravo spolnost ter intimnost med partnerjema, je podala priznana raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, dr. Zalka Drglin.
S spolnimi odnosi v nosečnosti načeloma ne morete škodovati otročku, saj je dobro zaščiten. "Spolna aktivnost ne povzroča splava in ne more raniti razvijajočega se otroka, ki je zavarovan s plodovimi ovoji. Tudi maternični vrat je zaprt in zaščiten s čepkom sluzi," je pojasnila. Ob morebitnih zapletih v nosečnosti pa se je smiselno posvetovati z ginekologom, pri čemer je po njenem priporočilu dobro, če se "v pogovor vključita oba partnerja. Pogovorite se in prosite za natančna priporočila glede varnega spolnega življenja."

Posebno pozornost je treba nameniti tudi tveganjem za spolno prenosljive bolezni. "Če imate spolne odnose s partnerjem, ki bi bil lahko okužen s spolno prenosljivimi boleznimi (herpes, sifilis, HIV ...), tudi sami tvegate okužbo. V takih primerih se posvetujte z zdravnikom o nujnih ukrepih, da boste lahko dobro poskrbeli zase in za svojega otroka. Z nekaterimi boleznimi se lahko okuži tudi otrok v nosečnosti ali med porodom, kar ima lahko zanj nevarne posledice. Zato v določenih primerih tudi povsem odsvetujejo vaginalni porod," je opozorila.
Nosečnost lahko spremljajo tudi spremembe v poželenju; nekatere nosečnice občutijo večjo spolno slo, druge manjšo, medtem ko si tretje sploh ne želijo spolnosti, kar se lahko spreminja in je odvisno tudi od obdobja. Nasploh se spolna želja lahko poveča zaradi povišanja ravni hormonov in povečanega pretoka krvi v spolovilih. V prvem trimesečju se mnoge soočajo z utrujenostjo, občutljivostjo, slabostjo in bruhanjem ter jim takrat morda ni toliko do spolnosti. V drugem trimesečju se večina počuti dobro in številne povedo, da jim je spolnost še posebej v užitek. V tretjem trimesečju lahko velikost trebuha ter morebitne telesne tegobe in nelagodje vplivajo na dejavno spolno življenje, nekatere pa ostanejo spolno aktivne vse do poroda.
Ob splošnem prepričanju, da lahko spolni odnosi proti koncu nosečnosti spodbudijo porod, je na mestu tudi zanimivo vprašanje, ali navedeno (strokovno) drži ali gre zgolj za mit. "Nekateri priporočajo spolne odnose za spodbujanje poroda po predvidenemu dnevu poroda, kar je povezano tako z vsebnostjo prostaglandinov v semenskem izlivu kot tudi z globoko sprostitvijo ob orgazmu. A mnenja o učinkovitosti so deljena," je odgovorila dr. Zalka Drglin. Še posebej pa je opozorila, da se priporoča izogibanje spolnim odnosom, če vam odteče plodovnica. Takrat "povsem odsvetujemo vaginalno penetracijo, prav tako ne vstavljajte ničesar v nožnico. Svetujemo, da se odpravite v porodnišnico."

Kdaj je primerno in varno nadaljevati s spolnostjo po porodu?
Telo po porodu potrebuje svoj čas za dobro okrevanje. Preden začnete z vnovičnimi spolnimi odnosi s penetracijo, ne glede, ali je bil porod vaginalen ali s pomočjo carskega reza, je priporočljivo počakati vsaj šest tednov. Takrat ima ženska tudi prvi poporodni pregled pri ginekologu. Pomembno je, da se poporodna čišča že ustavi, morebitne poškodbe presredka pa so zaceljene.
Vsekakor je lepo in priporočljivo, da se partnerji iskreno pogovarjajo o občutkih ter da skupaj iščejo udobne položaje in vključujejo številne načine izražanja ljubezni in uživanja, kot so denimo objemanje, ljubkovanje in poljubljanje. "Ljubljenje, ki ne vključuje penetracije in pri katerem ne pride do neposrednega stika z morebitnimi ranami ali poškodbami, ne predstavlja zdravstvenega tveganja, če vam ustreza in ste (že) psihično pripravljeni," je pojasnila dr. Zalka Drglin.
Obdobje po porodu je lahko tudi čustveno izjemno zahtevno zaradi prilagajanja na novo vlogo in tudi utrujenosti, ki jo prinese nega in skrb za dojenčka. Za odnos je bistveno, da partnerja komunicirata in podpirata drug drugega ter upoštevata zdravje in počutje predvsem mamice. Njeno telo okreva, oba partnerja pa se prilagajata novi življenjski situaciji. Pomembno je, da par postopno in potrpežljivo vnovič odkriva intimnost in spolnost ob upoštevanju vseh ključnih vidikov.
Pojavijo se lahko dodatni izzivi, kot so suhost nožnice, bolečina med spolnim odnosom, čustvene težave, mama ima lahko težave s samopodobo. Tedaj je pomembno poiskati ustrezne rešitve glede na vir težav. Dr. Zalka Drglin poudarja: "Za žensko je še posebej ključno, da partner ljubeče in spoštljivo sprejema njeno telo, ki je nosilo in rodilo otroka, in da tudi sama razvija tak odnos do same sebe. Oboje je pomembno: krepitev pripadnosti in bližine in raziskovanje, kako uživati. V nekaterih primerih pomaga praktična rešitev, na primer lubrikant; včasih pa je dobro poiskati strokovno pomoč."

Prav tako je pomembno, da par išče čas za intimnost, morda, ko dojenček spi ali je drugje v varstvu. "Ko v življenje vstopi otrok, je potrebna prilagoditev na spremembe, ki niso vedno prav lahke in preproste. Usklajevanja pričakovanj med partnerjema, zahteve novega starševstva, skrb za različne vidike družinskega življenja, usklajevanje nalog in dolžnosti – vse lahko vpliva na spolnost," je opisala strokovnjakinja in dodala, da je zelo "pomembno, da s partnerjem gradita čustveno bližino in si zares prisluhneta, kaj kdo želi. Brez obtoževanja in obsojanja."
Nosečnost in obdobje po porodu prinašata številne spremembe tudi v spolnosti in intimnosti ter zahteva prilagoditve in razumevanjem med partnerjema. Z odprto, iskreno in spoštljivo komunikacijo, gradnjo čustvene bližine ter podporo je mogoče ohraniti lep odnos ter zdravo spolno življenje in intimnost. Usklajevanje pričakovanj, skrb in nega za dojenčka ob novi dinamiki družinskega življenja lahko vpliva na spolnost, vendar je s spoštljivim dialogom in vzajemno podporo mogoče najti in znova vzpostaviti ljubeče ravnotežje. Pomembno je, da par skupaj raziskuje in se prilagaja spremembam, upoštevajoč zdravje in dobro počutje obeh ter seveda tudi otročka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV